Smegenų auglys

Smegenų auglys


APIBRĖŽIMAS

Smegenų navikai, kaip ir kitų sistemų ar organų navikai, gali būti piktybiniai ir gerybiniai. Smegenų navikai gali būti skiriami į pirminius ir antrinius, pagal vystymąsi. Jei navikas vystosi iš smegenų ląstelių, jis yra pirminis. Jei navikas „atkeliauja" iš kitų organų - antrinis.


EPIDEMIOLOGIJA

Ištyrus daugybę pacientų, nustatyta, kad smegenų navikais dažniau suserga kai kurių pramonės šakų darbininkai (naftos perdirbimo, gumos, vaistų pramonės). Pastebėta, kad smegenų vėžiu kartais serga keli tos pačios šeimos nariai, tad tiriama paveldimumo įtaka.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Gerybiniai smegenų navikai turi aiškias ribas ir pašalinti paprastai nesikartoja. Nors jie nesibrauna į aplinkinius audinius, tačiau gali spausti jautrias smegenų sritis. Piktybiniai smegenų navikai gali sutrikdyti gyvybines funkcijas ir dėl to yra pavojingi gyvybei. Jie linkę greitai augti ir skverbtis į gretimus audinius.

Galvos smegenų navikų priežastys nėra aiškios. Normalioms organizmo ląstelėms būdinga tai, kad jų dauginimasis, žuvimas yra griežtai kontroliuojamas.

Nustatyti aiškius rizikos faktorius dažniausiai yra neįmanoma. Greičiausiai, liga išsivysto veikiant keliems faktoriams drauge.

Navikai, kurie pradeda augti smegenų audiniuose, laikomi pirminiais navikais ir klasifikuojami pagal audinių rūšį. Dažniausiai sutinkami pirminiai navikai - gliomos (paraminio nervinio audinio navikai). Kai kurių organų pirminiai navikai gali metastazuoti į smegenis ir sukelti antrinį naviką. Vėžys, metastazavęs į smegenis iš kitos kūno dalies yra vadinamas pirminio vėžio pavadinimu. Pavyzdžiui, jei plaučių vėžys metastazuoja į smegenis jis vadinamas plaučių vėžio metastaze smegenyse.


KLINIKA

Centrinės nervų sistemos naviko simptomai priklauso nuo to, kurioje smegenų dalyje jis auga. Smegenų navikai sukelia simptomus nuo galvos skausmo iki insulto. Jie sukelia ir daugybę neurologinių sutrikimų. Kai kurie smegenų navikai ilgą laiką nesukelia jokių simptomų, todėl juos nustatyti anktyvojoje stadijoje ypač sunku.

 • Galvos skausmas - dažniausias simptomas. Galvos skausmas, kurį sukelia galvos smegenų navikai, gali reikštis skirtingai ir priklauso nuo vietos, kurioje jis esti ar kitų reiškinių:
 • ◦         Blogumas pabudus ryte,
 • ◦         Stiprus skausmas, bet ne migrena, kylantis tuo metu, kai žmogus miega ir taip pat yra lydimas mažiausiai poros simptomų (pvz., vėmimas ar sumišimas),
 • ◦         Gali būti arba gali nebūti pulsuojačios vietos jausmas, priklausomai nuo vietovės, kurioje yra navikas,
 • ◦         Skausmas lydimas dvejinimosi akyse, silpnumas arba kūno dalių nutirpimas,
 • ◦         Kaklo skausmas.
 • Virškinimo trakto simptomai, įskaitant pykinimą ir vėmimą, ypač pasireiškia vaikams serganties smegenų vėžiu.
 • Traukuliai gali atsirasti 15 - 95% pacientų, priklausomai nuo to, kurioje vietoje yra navikas.

Kartais reikštis ligos simptomai, susiję tik su psichikos pokyčiais, kurie gali būti tokie:

 • Atminties praradimas
 • Pablogėjęs dėmesingumas
 • Problemos kalbant, sunku reikšti mintis, argumentuoti nuomonę ir pan.
 • Padidėjęs mieguistumas.


DIAGNOSTIKA

Pradžioje atliekamas pilnas klinikinis neurologinis ištyrimas, diagnozė patikslinama, atlikus galvos smegenų kompiuterinę tomografiją ar galvos smegenų magnetinio rezonanso tomografiją. Kartais, jei diagnozė nėra pilnai aiški, papildomai naudojama kontrastinė medžiaga, išryškinanti galvos smegenų atskiras struktūras bei esančio naviko ribas.

Galvos smegenų magnetinio rezonanso tomografija yra ypač jautrus diagnostinis metodas, šio tyrimo metu taip pat galima taikyti kontrastinę medžiagą, kuri išryškina galvos smegenų vaizdus.

Be šių pagrindinių neinvazinių diagnostikos metodų taip pat gali būti ligoniui atlikta elektroencefalografija (tyrimas, kurio metu registruojami elektriniai galvos smegenų potencialai), akių dugno tyrimas - įvertinama, ar nėra galvos smegenų pabrinkimo požymių.

GYDYMAS

Gydymo būdai:

 • chirurginis
 • chemoterapija
 • radioterapija

Operacijos metu stengiamasi pašalinti visą naviką, kuo mažiau žeidžiant gretimas sveikų audinių zonas. Jei lieka nepašalintų naviko ląstelių, navikas recidyvuoja. Vienus navikus pavyksta pašalinti visus, kitų – tik dalį.


PROFILAKTIKA

Nėra.