SINUSITAS


Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis prienosinių ančių (sinusų) uždegimas. Sinusitai klasifikuojami į ūminius ir lėtinius.


SERGAMUMAS:

Sinusitas gali pasireikšti bet kurio amžiaus žmonėms. Vyrai ir moterys serga vienodai dažnai.


PRIEŽASTYS:

Kaukuolės kauluose yra tam tikros ertmės, vadinamos ančiais arba sinusais, kurios jungiasi su nosies ertme. Infekcija, dažniausiai bakterinės ar virusinės kilmės, retai grybelinės, į sinusus gali patekti sergant sloga, peršalimo ligomis, skarlatina ir kitomis infekcinėmis ligomis. Kartais infekcija patenka iš dantų, traumų metu ar atnešama su krauju. Kartais sinusitu susergama dėl alergijos.


POŽYMIAI:

Galvos skausmas

Apsunkintas kvėpavimas

Karščiavimas

Kosulys

Pūlių tekėjimas iš nosies (ypač ryte)

Tirštos, gelsvos gleivės iš nosies

Nosies gleivinės paburkimas

Skausmas, akiduobėse, kaktoje ir nosies srityje tarp akių

Kaktos odos pabrinkimas (virš antakių)

Skruostų patinimas


DIAGNOZĖ:

Ūminį sinusitą gali būti sunku atskirti nuo peršalimo, todėl jis diagnozuojamas atsižvelgiant į paciento nusiskundimus ir kruopščiai apžiūrėjus nosies gleivinę. Nosies gleivinės apžiūrėjimui gali būti naudojamas specialus endoskopas. Sergant ūminiu sinusitu, gydytojui spustelėjus sinusus, jaučiamas skausmas. Lėtinis sinusitas diagnozuojamas rentgeno spinduliais peršvietus sinusus, sudėtingais atvejais jo diagnostikai gali būti naudojama kompiuterinė tomografija.


GYDYMAS:

Dauguma ūmių sinusitų praeina be antibiotikų. Tam tikros priemonės gali pagreitinti pasveikimą. Galima naudoti druskos purškalą į nosį. Skausmui, diskomfortui malšinti, galima išgerti paracetamolio ar ibuprofeno. Vengti didelių temperatūrų svyravimų, staigaus lenkimosi į priekį. Gerti daug šiltų skysčių.

Jei gydytojas įtaria bakterinį rinosinusitą, išrašo antibiotikų. Dažniausiai skiriami amoksicilinas, doksiciklinas. Jei infekcija nepraeina, gali prireikti ir kitokio antibakterinio preparato.

Be antibiotikų, dar gali būti skiriama: alergiją mažinančių vaistų; nosies užgulimą, gleivinės paburkimą mažinančių preparatų; skausmą mažinančių vaistų.


PROFILAKTIKA:

Jei sinusitas nuolatos karojasi reikia ieškoti pagrindinės priežasties, kodėl susergama.

Save saugant nuo galimybės susirgti reikėtų:

Vengti kontaktų su peršalimo ligomis sergančiais asmenimis.

Nerūkyti, vengti cigarečių dūmų ir užteršto oro.

Dažnai plauti rankas, ypač prieš valgį.

Naudoti drėkintuvus, jei oras namuose labai sausas.

Riboti alkoholio vartojimą.