Sausų akių sindromas

Sausų akių sindromas


APIBRĖŽIMAS

Sausų akių sindromas – akių negalavimas, atsirandantis dėl nuolatinio darbo uždarose ir dirbtinai vėdinamose patalpose, vėjo nugairinimo, nuo radiatorių ir elektrinių prietaisų skleidžiamos šilumos. Sausų akių sindromas (SAS) – tai akies paviršiuje (ragenoje bei junginėje) atsiradę pokyčiai bei su tuo susiję simptomai, sąlygoti nepakankamo akių drėkinimo. SAS gali atsirasti dėl pakitusios ašarų gamybos ar suintensyvėjusio ašarų nugaravimo.


EPIDEMIOLOGIJA

Sausų akių sindromas dažniau būna ligoniams virš 40 metų amžiaus.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Akies paviršių dengia ašarų plėvelė, kuri apsaugo rageną nuo išdžiūvimo, ją maitina, pasižymi bakteriocidiniu poveikiu. Kiekvieną kartą mirksint ašarų plėvelė atsinaujina. Ją gamina skirtingos liaukos ir susideda ji iš trijų sluoksnių: riebalinio, tikrojo ašarų skysčio ir gleivių sluoksnio. Dažniausia priežastimi yra sumažėjusi ašarų gamyba ar ašarų plėvelės sudėties pakitimai.

                      - Vidinis sluoksnis. Jį sudaro gleivės. Gleives gamina junginės ląstelės. Dėl gleivinio sluoksnio ašarų plėvelė tolygiai pasiskirsto akies paviršiuje;
                 - Vidurinis sluoksnis. Tai vandeninis sluoksnis. Jis yra pats storiausias. Vandeninį sluoksnį gamina ašarų liaukos. Šis sluoksnis drėkina akį, išplauna patekusius svetimkūnius ir dirgiklius.
                 - Išorinis sluoksnis. Tai riebalinis (lipidinis) sluoksnis. Šį sluoksnį gamina voko kraštuose esančios Meibomo ir Zeiso liaukos. Riebalinis sluoksnis lėtina vandens išgaravimą. Esant užsikimšusioms Meibomo liaukoms, taip pat atsiranda sausų akių sindromas. Meibomo liaukų funkcijso sutrikimas būna esant akies vokų krašo uždegimui (blefaritui), tam tikroms odos ligoms.

Ašarų trūkumas atsiranda dėl:

  1. Sjögreno sindromo – tai autoimuninis susirgimas, kurio metu pažeidžiama ne tik ašarų liauka, bet ir kitos liaukos (pvz. seilių), o taip pat sąnariai, oda, vidaus organai.
  2. Kitų su šiuo sindromu nesusijusių priežasčių -  ašarų liaukų nepakankamumo (sergant sarkoidoze, limfoma), esant akių nudegimui, vitamino A trūkumui, vartojant kai kuriuos vaistus (priešalerginius, nervų sistemą veikiančius, kraujospūdį mažinančius, peroralinius kontraceptikus).

Viena dažniausių priežasčių -  natūralus amžinis ašarų gamybos mažėjimas, ypač moterims pomenopauziniame periode.


KLINIKA

Dažniausi simptomai:
                      - sausumo, akių braižymo pojūtis, akys lyg pripiltos smėlio
                      - deginimas ar niežulys
                      - paraudimas
                      - neaiškus matymas
                      - svetimkūnio pojūtis
                      - šviesos baimė
                      - padidėjęs jautrumas dūmams, vėjui
                      - akių nuovargis nedaug paskaičius, pažiūrėjus televizorių ar padirbus su kompiuteriu
                      - kontaktinių lęšių netoleravimas
Kartais asmenys su lengvo ar vidutinio laipsnio akių sausumu gali niekuo ir nesiskųsti, kol nepradeda dėvėti kontaktinių lęšių. Kontaktinių lęšių uždėjimas gali sutrikdyti subtilią ašarų plėvelės gamybos ir pasiskirstymo akies paviršiuje pusiausvyrą.
Išsausėjus akims rytais sunku atsimerkti, pacientai jaučia skausmą mirkčiojant, akys bijo šviesos, mato tai geriau, tai blogiau. Akių išsausėjimą rodo ir niežėjimas, nuolatinis pavargusių akių jausmas, sunkūs vokai, padidėjęs gleivių kiekis. Paraudimas padidėja ir padaugėja gleivių rytais, kiti simptomai ryškesni vakare.

Neretai ligoniams sergantiems sausų akių sindromu būna padidėjęs ašarojimas. Esant sausų akių sindromui, akys tampa sausesnės ir sudirgintos. Tai sukelia perteklinę ašarų gamybą ašarų liaukose. Akys geba panaudoti tik tam tikrą ašarų kiekį vienu metu. Likę ašaros, plūsta per akių vokus ir rieda skruostais. Jos nedrėkina akies. Ilgainiui akys vėl tampa sausokos, sudirgintos ir vėl gaminasi perteklinis ašarų kiekis. Procesas kartojasi iš naujo.


DIAGNOSTIKA

Sausų akių sindromas yra sunkiai diagnozuojamas, kadangi sausos akys būna ir sergant kitomis ligomis. Drauge su kitomis ligomis sausos akys vadinamos chroniška liga – sausų akių sindromu, kuri yra praktiškai nepagydoma. Liga diagnozuojama įvertinus paciento skundus.


GYDYMAS

Nėra žinoma vaistų, išgydančių sausė akių sindromą, tačiau yra priemonių, sumažinančių jo simptomus ir komplikacijų tikimybę. Pasaulyje taikoma daugybė šios ligos gydymo būdų. Daþniausiai sausų akių sindromo metu vartojami lašai, imituojantys tikrąją ašarų poveikį – ašarų pakaitalai. Juos galima lašinti kelis kartus per dieną priklausomai nuo būklės sunkumo. Jie neblogina matymo, mat jų savybės panašios į tikrų ašarų. Sunkesniais atvejais skiriami tirštesni vaistai – želė, tepalai. Jie ilgiau išsilaiko akyje, tačiau laikinai sutrikdo matymą, todėl dažniausiai skiriami nakčiai.


PROFILAKTIKA

Dirbant kondicionuojamose patalpose turi būti užtikrinta pakankama oro drėgmė. Automobilyje ventiliatoriaus oro srovė neturi būti nukreipta tiesiai į veidą. Rūkymas (aktyvus ir pasyvus) neigiamai veikia į ašarų skysčio gamybą. Neretai akių sausumo ir deginimo jausmo priežastimi gali būti toliaregystės ar trumparegystės nepakankama korekcija. Todėl reguliariai tikrinkite regėjimą. Jei atsirado ašarų skysčio trūkumas, savo akis galite reguliariai drėkinti vadinamomis dirbtinėmis ašaromis, kurios parduodamos vaistinėse.