Rožiniai spuogai

Rožiniai spuogai

 

APIBRĖŽIMAS

Rožiniai spuogai – rosacea - („rozacija“) yra lėtinė uždegiminė centrinės veido dalies (nosies, skruostų, kaktos bei smakro) liga, kuriai būdingas odos paraudimas bei kraujagyslių išsiplėtimas - teleangektazijos, rausvos spalvos papulės bei pustulės („rausvi spuogeliai“). Tai gėrybinė liga. Panaši į paprastuosius spuogus.


EPIDEMIOLOGIJA

Ši liga išplitusi visame pasaulyje, gali pasireikšti bet kam, tačiau dažniau serga šviesesnės odos žmonės. Tris kartus dažniau serga moterys. Dauguma pacientų, sergančių rožiniais spuogais, gyvena Šiaurės Europoje.Trečdalis nurodo, kad artimų giminaičių tarpe yra sergančių rožine.

Moterims dažniausiai pažeidžiama kakta, skruostai, smakras. Vyrams–nosis. 20 procentų pacientų pažeidžiamos iš pradžių tik akys, 53 procentams — tik oda ir 27 procentams kartu akys ir oda.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Šios ligos eigai būdingas laipsniškumas, pakitimai odoje gilėja, dažniausiai stebimi tokie ligos variantai:

 • Eriteminis – teleagiektatinis - būna paraudusi kaktos, skruostų oda;
 • Papulopustulinis - odos paraudimo (eritemos) fone stebimos daugybinės, įvairaus dydžio rausvos papulės ar pustulės; 
 • Fimatozinis - pakitimai nosies, ypač jos galo odoje - oda paraudusi ir mazguota;
 • Akių - šis ligos variantas būdingas rožinei, kai oda būna infekuota erkute Demodex folliculorum.

Aiškių priežasčių, sukeliančių rožinę, nežinoma. Manoma, tačiau nėra įrodyta, kad rožinė atsiranda dėl padidėjusio kiekio plaukų folikuluose gyvenančių erkučių Demodex folliculorum ir Demodex brevis.
Rožinę provokuoja veiksniai, skatinantys kraujagyslių plėtimąsi:
                      1. Karštas oras, pirtis,
                      2. Karštas maistas ir gėrimai,
                      3. Intensyvus fizinis krūvis,
                      4. Didelis psichologinis krūvis, stresas,
                      5. Aštrūs valgiai.
                      6. Ultravioletiniai spinduliai.
                      7. Alkoholiniai gėrimai.
                      8. Menopauzė.

Liga vystosi palaipsniui. Jos pradžioje būdingi epizodiniai veido paraudimai, vėliau liga pereina į eriteminę stadiją, kai odos paraudimas neišnyksta. Veidas pastoviai atrodo paraudęs. Šioje stadijoje šalia paraudimo stebimos ir išsiplėtusios kraujagyslės - teleangiektazijos. Vieniems žmonėms liga gali toliau neprogresuoti, kitiems – pereina į sekančią stadiją – papuliopustulinę. Paraudusioje  odoje su išsiplėtusiomis kraujagyslėmis atsiranda rausvų  smulkių papulių ir pustulių (jos atrodo, kaip maži rausvi spuogeliai). Jeigu liga negydoma, ji  gali progresuoti – išveša nosies riebalinės liaukos bei jungiamasis audinys - ji pasidaro gumbėta, jos paviršius primena apelsino žievelę . Neretai liga gali pažeisti ir akis.

Spuogai atsiranda paraudusios odos plote, jie būna panašūs į paprastuosius spuogus, tik nebūna riebalinių liaukų kamščių. Sergančius žmones dažnai vargina psichologinis diskomfortas. Dažnai, kai oda būna infekuota erkute Demodex folliculorum, būna akių pažeidimų, atsiranda blefaritas, konjuktyvitas.


KLINIKA

Sergantys rožiniais spuogais gali jausti veido deginimą, dilgčiojimą, gali išsausėti, pleiskanoti oda, atsirasti spuogų ( papulių, pustulių ), parausti veidas, perštėti akis. Tokius žmones ypatingai vargina psichologinis diskomfortas, nepasitikėjimas savimi. Lėtinis stresas susijęs su gyvenimo kokybės pablogėjimu dar labiau paūmina rožinę.

Turinti šią problemą oda būna švelni, jautri, raudonuoja, ypač centrinėse veido vietose. Vėlesnėj stadijoj gali atsirasti gumulėliai ir šašai, akių paraudimas ir konjunktyvitas. Vyrams kartu su šitais odos pokyčiais kartais pakinta riebalinės liaukos ant nosies, dėl to gali deformuotis nosis.

Simptomai:

 • Raudoni odos plotai veide
 • Greitas veido paraudimas į stresą, karštį, fizinį krūvį
 • Raudoni spuogai ant nosies, skruostų, kaktos, smakro (bet be baltų ar juodų viršūnėlių)
 • Raudona, padidėjusi nosi (rinofima)
 • Išsiplėtusios kraujagyslės veide (teleangiektazijos)
 • Paraudusios akys
 • Odos paraudimas.


DIAGNOSTIKA

Tipiniais ligos atvejais diagnostika nėra sudėtinga. Ligos pradžioje atsiranda odos polinkis stipriai parausti ir trumpalaikis, išnykstantis paraudimas. Šį paraudimą provokuoja veiksniai, skatinantys kraujo pritekėjimą į veido odą.


GYDYMAS

Odą su rožiniais spuogais prižiūrėti labai sunku. Reikia vengti kaitinimosi saulėje, maudymosi karštame vandenyje. Nevalgyti karštų, pikantiškų arba rūgščių patiekalų, negerti stiprios arbatos ar kavos. Nevartoti alkoholio, ypač raudonojo vyno. Naudoti tik labai švelnius kosmetikos preparatus, kuriuose nėra dažiklių, kvapniųjų kompozicijų ir konservantų.

Esant išsiplėtusioms veido kraujagyslėms efektyvus gydymas lazeriu, intensyvia pulsine šviesa, elektrokoaguliacija.
Esant infekcijos požymiams naudojami tepalai su antibiotikais, kartais skiriami geriami antibiotikai.
Rinofima gydoma elektrokoaguliacija, krioterapija, chirurginiu būdu.
Naudojamas cheminis pilingas salicilo rūgštimi.


PROFILAKTIKA

Venkite rožinę provokuojančių veiksnių (karščio, aštraus, karšto maisto, karštų gėrimų, saulės ir kt.). Naudokite švelnias veido valymo priemones, venkite dirginančių medžiagų. Naudokite apsaugines priemones nuo saulės.