GASTROEZOFAGINIO REFLIUKSO LIGA (RĖMUO)

 

APIBRĖŽIMAS

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) – tai būklė, kai skrandžio turinio refliuksas sukelia varginančius simptomus ir/ar komplikacijas. Varginantys simptomai blogina gyvenimo kokybę. Dažnas (ne mažiau du kartus per savaitę) ir pastovus rėmuo yra pagrindinis gastroezofaginio refliukso ligos simptomas.


EPIDEMIOLOGIJA

Apie 1 proc. suaugusiųjų jaučia rėmenį kasdien, o 10 proc.  – kas savaitę. Net 44 proc. suaugusių žmonių patiria simptomus kas mėnesį. Dažniau serga Šiaurės Amerikos ir Europos gyventojai. Vyrai serga dažniau nei moterys.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

GERL mechanizmą lemia keletas veiksnių:

1.      Apatinio stemplės sfinkterio tonuso pokyčiai;

2.      Sumažėjęs stemplės klirensas;

3.      Susilpnėjusi gleivinės apsaugos sistema;

4.      Agresinis skrandžio turinio poveikis.

Ligai atsirasti įtakos gali turėti padidėjęs slėgis pilvo ertmėje (nėštumo metu, gausiai prisivalgius, nutukus, dėvint ankštus drabužius, atkakliai kosint, atliekant fizinius pratimus). Ligą provokuoja ir kai kurie maisto produktai – gazuoti gėrimai, citrusiniai vaisiai ir sultys, sunkus, riebus, aštrus, saldus maistas, alkoholio vartojimas. Kai kurie vaistai (alfa adrenerginai antagonistai, kalcio kanalo blokatoriai, aspirinas, tetraciklinas ir kt.) taip pat gali sunkinti ligos simptomus.

 

KLINIKA

GERL yra lėtinė ir linkusi pasikartoti liga. Būdingiausi ligos simptomai yra deginimo jausmas už krūtinkaulio (rėmuo) ir refliukso į gerklę pojūtis (regurgitacija). Ligoniai skundžiasi kosuliu refliukso metu. Sergantys rėmeniu turėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei pastebi kraujavimą iš virškinamojo trakto, pradeda dažnai vemti, jiems sutrinka rijimas ar ryjant jaučiamas skausmas, ligonis sulysta. Šie simptomai gali rodyti sunką ligos komplikaciją, todėl reikia kuo skubiau išsitirti.

 

DIAGNOSTIKA

Įtariant GERL pirmo pasirinkimo tyrimas yra fibrogastroduodenoskopija (FGDS). Šio tyrimo metu gydytojas gali įvertinti gleivinę, komplikacijas, atlikti gleivinės biopsiją (paimamas audinio gabaliukas tolesniam ištyrimui). Kai ligos eiga netipiška ar nepasiduodanti gydymui, retkarčiais atliekama 24 valandų pH–metrija. Tai tyrimas, kurio metu ligoniui pritvirtinamas aparatas, kuris registruoja refliuksus visą parą. Nustatomas refliuksų ryšys su simptomais. Prieš chirurginį gydymą atliekamas stemplės manometrijos tyrimas, kurio metu įvertinamas apatinio stemplės sfinkterio tonusas. GERL atskirti nuo funkcinių stemplės ligų padeda stemplės rentgenoskopinis tyrimas.

 

GYDYMAS

Gydant rėmenį patariama pirmiausia keisti gyvenimo būdą:

1.      Simptomus lengvina lovos galvūgalio pakėlimas;

2.      Patarima mažinti kūno masę, valgyti neriebiai, negausiai, lėtai;

3.      Po valgio reikia pasivaikščioti, pajudėti;

4.      Vengti medikamentų, galinčių stiprinti simptomus;

5.      Atsisakyti alkoholio, nerūkyti.

Kai šie metodai nepakankamai efektyvūs, skiriamas medikamentinis gydymas. Efektyviausi vaistai yra protonų siurblio inhibitoriai (Esomoprazolis, Rabeprozolis, Omeprazolis ir kt.). Vaistų efektas paprastai pasireiškia po 3-5 dienų. Vaistai vartojami 20-30 min. prieš valgį. GERL gydymui taip pat skiriami H2 receptorių antagonistai (Ranitidinas ir kt.). Šie vaistai neretai kombinuojami su protonų siurblio inhibitoriais. Kiti vartojami vaistai – antacidiniai preparatai, prokinetikai.

Kartais GERL gydomas ir operaciniu būdu – šis gydymas pasirenkamas, kai simptomai neišnyksta 8-12 sav. gydant protonų siurblio inhibitoriais, kai refliuksas dokumentuotas 24 val. pH-metrija ir kuomet apatinis stemplės sfinkteris pažeistas mechaniškai.

 

PROFILAKTIKA

Tam tikromis priemonėmis galima sumažinti skrandžio rūgšties refliukso į stemplę ir gastroezafaginio refliukso ligos riziką:

- mažinti kūno masę, jei ji per didelė

- vengti persivalgymo ir valgymo 3 valandas iki einant miegoti

- riboti riebaus maisto, šokolado, kavos, mėtų vartojimą

- vengti alkoholio

- nerūkyti

- pavalgius vengti dirbti susilenkus.