Psoriazė

 

APIBRĖŽIMAS

Psoriazė, arba žvynelinė, yra lėtinė uždegiminė odos būklė, kuria serga maždaug 1– 3% žmonių visame pasaulyje. Ji pasireiškia raudonomis plokštelėmis, padengtomis sidabriškais žvynais, kurie lengvai nusilupa nuo odos. Psoriazinės plokštelės dažnai randamos ant alkūnių, skalpo ir kelių, tačiau gali pažeisti ir kitas kūno vietas – veidą, pėdas, gleivines. Psoriazė nėra užkrečiama, tai – ir ne alergijos padarinys. Vis dėlto polinkis sirgti šia liga gali būti perduodamas genetiškai.


EPIDEMIOLOGIJA

Apie 1.5 milijono Didžiosios Britanijos gyventojų serga žvyneline. Dažniausiai ja serga Šiaurės Europos gyventojai, ženkliai rečiau - žmonės iš Afrikos ir Azijos. Psoriazė vienodai dažna tarp vyrų ir moterų. Psoriazės trukmė gali skirtis, tačiau daugumai pacientų atoslūgių ir paūmėjimų kaita tęsiasi daugelį metų ar netgi visą gyvenimą. Maždaug kas dešimtam sergančiajam psoriazės simptomai pasireiškia vaikystėje. Kuo anksčiau simptomai pasireiškia, tuo didesnė tikimybė, kad liga išplis ir nuolat kartosis.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Tikslios žvynelinės priežastys nėra žinomos. Manoma, jog žvynelinę lemia imuninės sistemos sutrikimas, susijęs T ląstelėmis. T ląstelės yra imuninės sistemos dalis, kovojanti su infekcijomis. Manoma, kad psoriaze susergama, jei odoje gaminama per daug šių ląstelių. Jos sukelia uždegimą ir per greitą odos ląstelių dalijimąsi. Normaliai odos ląstelės subręsta ir pasišalina nuo odos paviršiaus per 28-30 dienų. Sergant psoriaze odos ląstelės subręsta per 3-6 dienas ir nepasišalina nuo odos paviršiaus, o kaupiasi suformuodamos į žvynelius panašias struktūras. Dažnai šį procesą sužadina aplinkos veiksniai:

 • infekcija (ypač viršutinių kvėpavimo takų);
 • emocinė įtampa;
 • alkoholio vartojimas, rūkymas;
 • vaistai (skirti depresijos, reumatinių, širdies ir kraujagyslių ligų gydymui);
 • mechaninis odos dirginimas (spaudimas, trynimas, traumos, nudegimai);
 • ultravioletinių spindulių poveikis.

Psoriazė gali reikštis įvairiomis formomis, dažniausiai skiriamomis pagal pažaidų vietą ir išvaizdą. Psoriazinių plokštelių kiekis ir išsidėstymas labai nevienodas; kai kuriems žmonėms būna pavienės plokštelės tik tam tikroje kūno paviršiaus vietoje, tuo tarpu kitiems psoriazė gali reikštis viso kūno odoje. Nuo 60% iki 70% atvejų psoriazę lydi niežulys.
Kol kas psoriazė nėra išgydoma, ir jai būdingi bėrimai dažnai kartojasi. Vis dėlto dauguma gydymo metodų labai pagerina sergančiųjų gyvenimo kokybę. Kai kurie dermatologai mano, kad terminas „psoriazė“ apima šešias ar septynias skirtingas būkles, kurios ateityje gali būti viena nuo kitos atskirtos ir gydomos skirtingai. Šiuo metu vartojamų vaistų (pvz., vietiškų ir sisteminių) poveikis pasireiškia psoriazei būdingu plokštelių išnykimu ir apsauga nuo ligos atkryčio.
Pagal bėrimo tipą psoriazė yra skirstoma į žemiau nurodytus pogrupius:

                      • Plokštelinė psoriazė (paprastoji psoriazė)

                      • Lašelinė psoriazė

                      • Monetiškoji psoriazė

                      • Pustulinė psoriazė

                      • Eritroderminė psoriazė

                      • Psoriazinis artritas

Delnų ir padų žvynelinė: atsiranda sausų, sustorėjusių, pleiskanojančių židinių, kurie dažnai sutrūkinėja. Taip pat gali būti stebimos sterilaus skysčio pripildytos smeigtuko galvutės dydžio pūslelės. Gali būti infiltruoti, paraudę židiniai po krūtimis, kirkšnių srityje, pažastyse, lytinių organų srityje. Dažniau serga nutukę, cukriniu diabetu sergantys žmonės.

Gleivinėse žvynelinė būna retai. Susirgus šia žvynelinės forma atsiranda balkšvų, rato ar lanko formos žiedų burnoje.

Nagų žvynelinė: nagai nustoja blizgėję, sustorėja, nago plokštelė pakyla nuo nago guolio, tampa trapi. Paviršiuje atsiranda smulkių duobelių.

Eritroderminė žvynelinė:  ši forma pažeidžia viso kūno odą, ši tampa ryškiai raudona, įtempta, paburkusi; padidėja limfmazgiai.


KLINIKA

Pirmiausia atsiranda nedidelis, rausvas, plokščias mazgelis, kuris pamažu didėja ir pasidengia sidabro spalvos žvyneliais. Šios plokštelės nedaug iškilusios virš odos paviršiaus, jų ribos – aiškios. Ligai įsisenėjus, plokštelės sustorėja, sukietėja. Oda tampa sausa, šiurkšti, sudirgusi. Ją niežti.

Plokšelinė forma yra dažniausia, raukšlių žvynelinė pažeidžia didžiąsias odos raukšles (bambą, pažastis, po krūtimis, kirkšnių sritį), o eritroderminė žvynelinė išplinta po visą kūną.

Simptomai:

 • Sąnarių skausmas
 • Bėrimas
 • Odos mazgeliai
 • Pūslelės ant odos
 • Odos „degimo" pojūtis
 • Nagų pažeidimai
 • Oda „padengta žvynais”
 • Bėrimo plitimas, susiliejimas

DIAGNOSTIKA

Psoriazę gydytojas gali diagnozuoti pamatęs jai būdingus odos pažeidimus. Nedidelis odos gabalėlis gali būti paimamas iš pažeistos odos vietos ir ištiriamas laboratorijoje diagnozės patvirtinimui. 


GYDYMAS

Kiekvieno ligonio gydymas yra individualus ir priklauso nuo įvairių veiksnių: ligos stadijos, pažeidimų išplitimo, vietos ir formos, ligonio amžiaus, gretutinių ligų. Skiriamas vietinis ir sisteminis gydymas.

Vietinio poveikio vaistas yra toks, kuris yra naudojamas išoriškai, tepamas tiesiai ant odos. Preparatas – paprastai kremas arba tepalas – tepamas vietiškai, t. y. ant pažeistos vietos. Vietinio poveikio preparatai yra pirmojo pasirinkimo, o tai reiškia, kad šios gydymo priemonės paprastai yra išbandomos prieš pradedant naudoti sisteminio gydymo priemones.

Sistemiškai veikiantys vaistai nėra naudojami tiesiogiai ant odos – skiriami naudoti kitais būdais (tabletėmis, injekcijomis, šviesa ir t. t.).  Šis gydymo būdas veikia visą kūną, todėl taikomas tik sunkesnėms psoriazės formoms.


PROFILAKTIKA

Svarbu vengti ligą provokuojančių faktorių: alkoholio, rūkymo, emocinės įtampos, odos perdžiovinimo ir kt. Reikia paaiškinti ligoniui, kad negalima trinti ir kasyti odos, nes tai skatina naujų bėrimo elementų atsiradimą.