Presbiopija

Presbiopija


APIBRĖŽIMAS

Tai yra situacija, kai normaliai matanti akis praranda sugebėjimą matyti iš arti. Tai įvyksta vyresniems  nei 40-ties amžiaus  asmenims. Nenorintiems arba negalintiems naudoti akinių darbui galima natūralų lęšiuką pakeisti dirbtiniu multifokaliniu (t.y. leidžiančiu be papildomos korekcijos matyti iš toli ir iš arti) dirbtiniu lęšiu.


EPIDEMIOLOGIJA

Tik apie 40 — 45-uosius gyvenimo metus artimiausias gero matymo taškas taip nutolsta nuo akies, kad žmogus negali skaityti, rašyti ir dirbti kitų smulkių darbų iš įprasto — 30—33 cm atstumo. Toks fiziologinis su amžiumi susijęs akomodacijos nusilpimas vadinamas presbiopija (gr. presbys — senas + ops — akis), t. y. senatvinė toliaregystė, senažiūrumas. Apie 60-uosius gyvenimo metus akies akomodacinis pajėgumas priar­tėja prie nulio, ir artimiausias gero matymo taškas nusikelia į begalybę.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Lęšiukas dėl nuolat jame vykstančių fiziologinių pokyčių ilgainiui, nors ir labai nežymiai (iki 0,0001 D per dieną), standėja. Todėl gana ilgai nejaučiame, kad silpnėja akomodacijos pajėgumas, dėl kurio artimiausias gero matymo taškas visą laiką pamažu tolsta nuo akies.

Akomodacijos amplitudė sumažėja dėl to, kad akies lęšiukas netenka elastingumo. Didėjant žmogaus amžiui mažėja lęšiuko kapsulės elastingumas. Šie pakitimai leidžia daryti prielaidą, kad presbiopija yra susijusi su pakitimais lęšiuke. Lęšiuko kapsulė sustorėja apie 75 gyvenimo metus ir pasidaro mažiau paslanki ir skaidri.
Klasikiniuose aprašymuose presbiopija yra priskiriama lęšiuko sklerozės procesui. Sklerozė reiškia vandens kiekio sumažėjimą lęšiuke. Krumplyne taip pat vyksta amžiniai pakitimai – procesus ciliares hialinizuojasi. Hialinizuojasi ir krumplyno raumens ciliarinė dalis. Zonules – pas jaunus žmones yra plonesnės ir mažiau susiglaudę tarpusavyje negu pas suaugusius. Vyresnių žmonių zonulių skaidulos yra plonesnės ir jų yra negausiai. Todėl jos gali daug greičiau nutrūkti. Prie lęšio paviršiaus zonulės tvirtinasi siaurai pas jaunus žmones. Vyresnių žmonių zonulių prisitvirtinimo vieta platėja ir tuo pačiu pasislenka link centrinės lęšiuko dalies tiek priekiniame, tiek ir užpakaliniame lęšiuko paviršiuose.

Presbiopijos atsiradimas priklauso nuo žmogaus individualių savybių, jo profesijos ir refrakcijos ydos buvimo.
Kliniškai presbiopija dažniausiai pasireiškia žmonėms virš 40m amžiaus, dažniausiai 44 ar 45 gyvenimo metais.
Jeigu žmogaus profesija reikalauja pastovaus kruopštaus darbo iš arti, jam presbiopija gali pasireikšti ir anksčiau. Presbiopijos atsiradimo laikas priklauso ir nuo žmogaus charakterio savybių. Vienam žmogui pasidaro didelė problema ir mažiausias regėjimo pablogėjimas, kitam tai pasidaro problema tik, kai negali perskaityti pačių didžiausių raidžių.
Jeigu žmogaus refrakcija hipermetropinė, ir žmogus žiūrėdamas į tolį šią refrakcijos ydą kompensuoja pastoviai naudodamas savo akomodaciją, jam presbiopija gali pasireikšti ir anksčiau.
Žmogui turinčiam miopinę refrakciją ir jeigu ši yda yra nepilnai koreguota, dažnai tada yra ir maža akomodacijos amplitudė. Tada tokiam žmogui presbiopija pasireikš taip pat anksčiau.


KLINIKA

Padidėjęs nuotolis iš kurio žmogus gali skaityti normalų laikraštinį šriftą.
Žmonės dažniausiai sako, kad rankos darosi per trumpos norint perskaityti šriftą, nes norėdamas pamatyti ryškų šrifto vaizdą, žmogus turi atitolinti skaitomą šriftą.

Negalėjimas dirbti kruopštaus darbo iš arti.
Moterys dažnai skundžiasi kad negali pasidaryti manikiūro. Dažniausiai galvojama, kad to priežastis yra nuovargis, ypatingai jeigu tenka atlikti kruopštų darbą ar skaityti vakare. Vienok reikia įvertinti, kad užimtam žmogui tik vakare yra galimybė kažką paskaityti. Todėl visko suversti nuovargiui žmogui, kuriam virš 40m nereikėtų.

Pradedant tolti artimiausiam gero matymo taškui, skaityti ir dirbti kitus smulkius darbus įmanoma tik atitraukus objektą nuo akių į didesnį negu 33 cm atstumą. Tas atstumas vis didėja. Gali atsirasti galvos skausmai, pykinimas, dažni lėtinio konjunktyvito požymiai. Padėti galima, paskyrus akinius dirbti iš arti.

Reikalingas labai ryškus apšvietimas skaitymui.
Veikiant šiai papildomai šviesai, vyzdys susitraukia iki mažos skylutės dydžio ir todėl pagerėja regėjimas.

Nusiskundimas, kad gali skaityti iš ryto ir yra apsunkintas skaitymas vakare.

Negali įverti siūlo į adatos skylutę. Nemato telefono skaičių.


DIAGNOSTIKA

Tik gydytojas okulistas arba optometristas gali tiksliai nustatyti regėjimo ydą bei parinkti tinkamą akinių lęšių galią.


GYDYMAS

Akiniai parenkami atsižvelgiant į žmogaus amžių, akių klinikinę refrakciją bei darbo pobūdį. Emetropui ir hipermetropui skiriami abipus išgaubti (pliusiniai) stiklai. Akomodacijos įvertinimas parenkant akinius.
Norint tiksliai parinkti akinius artumui ypatingai tiems žmonėms, kurie daug dirba iš arti, reikia įvertinti akomodacijos amplitudę.
Presbiopijos pradžioje akomodacijos amplitudės vidurkis būna apie +6.0D ir daugiau.
Tokia akomodacijos amplitudė leidžia dirbti iš arti 40cm atstume. Šis atstumas reikalauja +3.0D akomodacijos. Prebiopijai stiprėjant mažėja akomodacijos amplitudė. Žmogus retai kada naudoja daugiau kaip pusę savo akomodacijos. Kai akomodacijos amplitudė mažėja, žmogui senstant ir akomodacija, kuri yra reikalinga žiūrėjimui iš arti, viršija daugiau kaip pusę likusios visos akomodacijos amplitudės, tada žmogus pradeda jausti nuovargį ir praeinančius neaiškaus matymo periodus.
Skiriant skaitymo priedą artumui, būtų labai gerai atsižvelgti į likusią akomodacijos amplitudę. Reikia stengtis kad liktų rezerve pusė akomodacijos amplitudės.


PROFILAKTIKA

Nėra.