Pneumonija. Plaučių uždegimas

PNEUMONIJA


APIBRĖŽIMAS

Tai ūminis arba lėtinis plaučių audinio uždegimas, kai dėl į plaučius patekusių mikroorganizmų alveolėse susikaupia edeminio skysčio ir intersticinių ląs,telių.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Daugiausia sergama Šiaurės Vakarų Europos šalyse. Serga tiek vaikai, tiek suaugę žmonės, bet liga ypač pavojinga silpną imunitetą turintiems kūdikiams ir senyvo amžiaus asmenims. Išsivysčiusiose šalyse pneumonija užima 5-6 vietą mirties priežasčių sąraše.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Pneumoniją gali sukelti tiek infekcija, tiek fizinės kenksmingos medžiagos, patekusios į plaučius. Dažniausi infekciniai sukėlėjai yra virusai (apie 50% atvejų), bakterijos, rečiau grybeliai ir parazitai. Tam tikro sukėlėjo tikimybė priklauso nuo gynybinių žmogaus organizmo mechanizmų, gretutinių ligų, aplinkos veiksnių ir kt.

Plaučių uždegimą predisponuojantys veiksniai yra:

•Ūminė virusinė respiracinė infekcija;

•Rūkymas;

•Alkoholizmas;

•Imunodeficitinės būklės;

•Lėtinės kvėpavimo takų ligos;

•Širdies nepakankamumas;

•Cukrinis diabetas.

Mikroorganizmai iš nosiaryklės, labai retai su krauju, patenka į alveoles ir pradeda daugintis. Susidaro uždegiminis židinys, į jį priplūsta uždegiminių lastelių. Veliau uždegiminė infiltracija rezorbuojasi.

 

KLINIKA

Liga pasireiškia aukšta temperatūra (39-40°C), atsiranda šaltkrėtis, jaučiamas bendras silpnumas, nuovargis, pablogėja apetitas, jaučiama oro stoka įprastinio fizinio krūvio metu. Tačiau kartais senyviems žmonėms, ar serganiems kitomis lėtinėmis ligomis, pneumonija būna netipinė. Šiuo atveju ligos pradžia ne tokia staigi, simptomai silpniau išreikšti. Netipinė pneumonija trunka ilgai, sukelia sausą kosulį.


DIAGNOSTIKA

Svarbiausi diagnostinai kriterijai:

1.      Karščiavimas;

2.      Atliekant auskultaciją (plaučiai paklausomi stetofonendoskopu) girdimi drėgni karkalai;

3.      Atliekant rentgenologinį tyrimą matomi pokyčiai plaučiuose;

4.      Bendras kraujo tyrimas rodo uždegiminius pokyčius.

Kosulys, skrepliavimas, dusulys, krūtinės skausmas, padažnėjęs kvėpavimas, nustatytas pneumonijos sukėlėjas, atlikus mikrobiologinį skreplių tyrimą ar kraujo pasėlį, yra papildomi plaučių uždegimo kritrijai.

 

GYDYMAS

Dažniausiai pneumonija gydoma ambulatoriškai, o į ligoninę sergantysis guldomas tik sunkios, gydymui nepasiduodančios pneumonijos atveju, atsiradus komplikacijų. Plaučių uždegimas dažniausiai gydomas plataus veikimo spektro antibiotikais, kurie parenkami empiriškai - pagal ligos pobūdį, bendrą ligonio būklę ir galimą ligos sukėlėją, būdingą esamai situacijai. Ligonis privalo gerti daug skysčių. Jei būklė sunki, ligoninėje lašinamos lašelinės. Atsiradus dusuliui skiriama deguonies terapija. Būtinas poilsis, lovos režimas, gera mityba. Jei ligonis adekvačiai gydomas, būklė pagerėja per 2-3 paras. Labai svarbu vartoti antibiotikus tiek laiko, kiek nurodo gydytojas.


PROFILAKTIKA

1.      Vakcina nuo gripo (pneumonija dažnai yra gripo komplikacija);

2.      Kai kurioms pacientų grupėms gali būti skiriami imuniteto stimuliatoriai;

3.      Svarbu vengti peršalimo, gydyti plaučių uždegimą predisponuojančias ligas, atsisakyti žalingų įpročių (rūkymo), stiprinti imunitetą.