Plačių vėžys

PLAUČIŲ VĖŽYS


APIBRĖŽIMAS

Plaučių vėžys – tai navikinė plaučių liga. Yra keletas skirtingų plaučių vėžio tipų, jie paprastai skirstomi į dvi gupes:

-Nesmulkialąstelinis plaučių vėžys;

-Mažų ląstelių plaučių vėžys.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Plaučių vėžys yra viena iš dažniausių ir rimčiausių vėžio rūšių. 9 iš 10 plaučių vėžio atvejų būna sukelti tabako dūmų poveikio. Paprastai serga vyresni nei 40 metų amžiaus asmenys, tačiau sergamumo pikas 55-60 metų. Vyrai serga 3 kartus dažniau nei moterys. Plaučių vėžys sudaro 20 proc. visų vyrų vėžio atvejų ir 4 proc. visų moterų  vėžių. Lietuvoje ši liga labai paplitusi, serga 60 iš 100 000 gyventojų.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Veiksniai, lemiantys plaučių vėžio atsiradimą:

1.      Organizmą veikiantys kancerogenai. Iki 85 proc. atvejų veikiantis kancerogenas yra cigarečių dūmuose esantis 3,4 – benzpirenas. Svarbus veiksnys yra cigarečių kiekis, jų kokybė. Rūkantys pypkes ir cigarus turi mažesnę tikimybę susirgti vėžiu nei asmenys, rūkantys cigaretes, tačiau ir jiems pavojus didenis nei nerūkantiems. Kancerogenai gali veikti ir darbo aplinkoje – cinko, chromo junginiai, asbesto pluošto dulkės, arseno junginiai, radioaktyvios medžiagos (uranas).

2.      Plaučių vėžio atsiradimui įtakos taip pat turi lėtinės bonchų ir plaučių ligos  - jų metu plaučiuose susidaro „randai“, iš kurių vėliau gali išsivystyti plaučių vėžys.

3.      Pastebima ir genetinių veiksnių įtaka ligai atsirasti – asmenims, kurių vienas iš tėvų sirgo plaučių vėžiu, rizika susirgti padidėja 2 – 3 kartus.

Taigi, esant polinkiui sirgti ir veikiant kancerogenams, vyksta bronchų gleivinės pokyčiai:gleivinės ląstelės metaplazuoja, ilgainiui vyksta displazija ir galiausiai atsiranda atipinių ląstelių (carcinoma in situ – preinvazinė karcinoma).

 

KLINIKA

Pagrindinis plaučių vėžio simptomas yra nepraeinantis kosulys, ilgainiui stiprėjantis. Ligoniai taip pat skundžiasi dusuliu, atkosėja skreplių su krauju (ženklas, kad reikia kuo skubiau kreiptis pas gydytoją!), jaučia skausmą krūtinės srityje – skausmas gali būti bukas ar aštrus, jaučiamas kalbant, kosint. Sergantys plaučių vėžiu netenka apetito, jiems krenta svoris. Jaučiamas bendras silpnumas, nuovargis.

Plaučių vėžys linkęs metastazuoti. Metastazės gali būti artimos (į tarpuplautį, šonkaulius, pleurą) arba tolimosios (į kepenis, smegenis, antinkščius).

 

DIAGNOSTIKA

Diagnozuojant plaučių vėžį atliekami tyrimai:

1.      Skenavimas kompiuteriniu tomografu ar magnetinio rezonanso tomografu. Tyrimo metu ligonis ramiai guli, o aparatai tuo metu skenuoja jo vidaus organus. Padeda nustatyti galimas vėžio lokalizacijas, tačiau galutinei diagnozei reikia atlikti ląstelių tyrimus.

2.      Bronchoskopinis tyrimas – lankstus vamzdelis kišamas pro nosį ar burną į kvėpavimo takus iki plaučių. Tyrimo metu daromos nuotraukos ir imami ląstelių mėginiai.

3.      Mediastinoskopija – bendroje nejautroje daromas nedidelis pjūvis per odą virš krūtinkaulio ar šalia jo kairėje krūtinės pusėje. Tada vamzdelis kišamas pro pjūvį ir apžiūrima tarpuplaučio sritis.

4.      Plaučių biopsija – per odą duriama adata ir paimamos plaučių audinio ląstelės ištyrimui.

 

GYDYMAS

Gydymo taktikos pasirinkimą lemia plaučių vėžio tipas, lokalizacija, išplitimas, taip pat ir asmens sveikatos būklė. Gydymas apima chemoterapiją, radioterapiją ir chirurginį gydymą. Kai navikas yra atokiau nuo krūtinės centro, procesas neišplitęs ar labai mažai išplitęs (paprastai nesmulkialąstelinis plaučių vėžys) taikomas chirurginis gydymas – pašalinama plaučio dalis as visas plautis. Daugeliu atveju taikoma radioterapija ar chemoterapija. Nesmulkialąstelinis plaučių vėžys yra sunkiai išgydomas, todėl neretai gydymo tikslas yra prailginti išgyvenamumą ar palengvinti simptomus.

Smulkialąstelinis plaučių vėžys linkęs plisti jau ankstyvoje stadijoje, ooperacinis gydymas esant metastaziniam procesui dažnai neįmanomas. Dėl šios priežasties radioterapija ir chemoterapija gydant šį tipą yra efektyvesnė.

Bandoma praktikoje pritaikyti naujus gydymo metodus –biologinę terapiją ir kt.

 

PROFILAKTIKA

Plaučių vėžys išvengiama liga, nes dauguma atvejų jo priežastis yra rūkymas. Taigi, geriausia prevencijos priemonė – nepradėti rūkyti, o rūkantieji turėtų mesti šį žalingą įprotį. Reguliarus sveikatos tikrinimas gali padėti anksti nustatyti ligą – tuomet ir gydymas bus efektyvesnis.