Placentos pirmeiga (placenta praevia)

Placentos pirmeiga (placenta praevia) 


APIBRĖŽIMAS

Placentos pirmeiga yra placentos prisitvirtinimas apatiniame gimdos segmente, kai iš dalies arba visiškai uždengiami vidiniai gimdos kaklelio žiomenys. Esant placentos pirmeigai, gali prasid ti staigus ir gausus kraujavimas, sukeliantis sunkias komplikacijas motinai: hemoraginį šoką, gimdos pašalinimą, mirtį, vaisiui: neišnešiotumą, perinatalinę mirtį, nukraujavimą (jeigu cezario pjūvio metu vaisius traukiamas per placentą).


EPIDEMIOLOGIJA

Placentos pirmeiga pasitaiko 0,26–0,7 proc. gimdančiųjų. Placentos pirmeiga tris kartus dažniau pasitaiko pakartotinai nėščioms ir pakartotinai gimdančioms moterims.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Rizikos veiksniai:

  • daug gimdymų;
  • buvusi cezario pjūvio operacija;
  • didelė placenta (pvz., daugiavaisis nėštumas).

Placentos pirmeigos rūšys (pagal tai, kiek placenta uždengia vidinius gimdos kaklelio žiomenis):

                      1. kraštinė placentos pirmeiga (placenta praevia marginalis)

                      2. šoninė (placenta praevia lateralis)

                      3. centrinė (placenta praevia centralis)

Retai kaklelinė placentos pirmeiga (placenta praevia cervicalis) - dažniausiai kai nėštumas vystosi gimdos kaklelyje.

Nustatoma gimdymo metu, kakleliui prasiplėtus ne mažiau 4-5cm.

Etiologijos teorijos:

                      - pakartotinas gimdymas ir pakartotinas nėštumas

                      - apvaisinto kiaušinėlio ir besivystančio gemalo pakitimai

                      - choriono vystymosi sutrikimai

Atsidarymo laikotarpiu dėl placentos pirmeigos stebimas intensyvus kraujavimas

KLINIKA

Klinikiniai požymiai:

  • Staiga, be priežasties prasid jęs gausus kraujavimas iš genitalijų.
  • ñ  Kraujavimas, esant placentos pirmeigai, prasideda dėl mechaninio placentos krašto atsidalijimo nuo gimdos sienelės, susitraukiant gimdai ir (ar) formuojantis apatiniam gimdos segmentui, taip pat dėl tiesioginių intravagininių manipulacijų (lytiniai santykiai, makštinis tyrimas).
  • Palpuojant gimda minkšta ir neskausminga.
  • Nėra vaisiaus hipoksijos požymių.
  • 50 proc. placentos pirmeigos atvejų buvo netaisyklinga vaisiaus padėtis.
  • Išilginės vaisiaus padėties atveju pirmeigė dalis būna aukštai virš įeigos į mažąjį dubenį.

Pagrindinis simptomas yra kraujavimas. Moteris gali pradėti kraujuoti bet kada nėštumo metu, tačiau dažniausiai antrojoje neštumo pusėje ir visada gimdymo metu. Išimtinais atvejais moteris nekraujuoja nėštumo metu iki pat gimdymo termino. Placentos pirmeigos atveju kraujuoja tik motina, vaisius gali nukraujuoti tik pažeidus pačią placentą. Moters būklė atitinka netekto kraujo kiekį. Kraujavimas paprastai prasideda be jokios priežasties, netikėtai, naktį, kai moteris miega. Jis gali būti pasikartojantis arba vienkartinis, be skausmo, kraujuojama į išorę. Kraujavimo intensyvumas labai nevienodas. Kraujavimą sukelia nuo gimdos sienos atsiskyrusi placentos dalis. Nėštumo pabaigoje atsiranda nesmarkūs sąrėmiai, kurių moteris nejaučia. Tačiau šių sąrėmių metu išsitempia apatinė gimdos dalis ir, tempiantis gimdos sienelei, placenta pradeda po truputį atsiskirti nuo jos. Iš atsivėrusių tarpgaurelinių ertmių placentos buvusio prisitvirtinimo vietoje pradeda kraujuoti. Sąrėmiams praėjus, maži trombai užkemša kraujagysles, ir kraujavimas gali sustoti. Kartojantis tokiems nesmarkiems kraujavimams, moteriai vystosi mažakraujystė. Jei placentos pirmeiga yra nevisiška, dalinė, tuomet, plyšus vaisiaus vandenų pūslės dangalams ir nutekėjus gemaliniams vandenims, vaisiaus galvutė įsistato į mažąjį dubenį, prispaudžia pirmeigės placentos kraštelį prie gimdymo kanalo sienos, ir kraujavimas sustoja. Tačiau esant nepakankamai gimdymo veiklai ar netaisyklingai statantis vaisiaus galvutei į mažąjį dubenį, atsiskyrusi placentos dalis neprispaudžiama, todėl gali smarkiai kraujuoti iš atvirų gimdos sienos kraujagyslių toje vietoje, kur placenta jau buvo atsiskyrusi.

DIAGNOSTIKA

Išorinės apčiuopos būdu gydytojas nustato vaisiaus padėtį, vaisiaus pirmeigę dalį, jos santykį su mažuoju dubeniu, išklauso vaisiaus širdies tonus (stetoskopu, kardiotokografu), įvertina vaisiaus būklę (atliekamas nestresinis testas). Atliekamas bendras kraujo tyrimas: dažnai randamas sumažėjęs hemoglobino ir eritrocitų kiekis (mažakraujystės požymiai). Jei moteris ruošiama operacijai, atliekama daugiau laboratorinių ir instrumentinių tyrimų (biocheminis kraujo tyrimas, kraujo krešumo rodiklių nustatymas, moters kraujo grupės ir rėzus faktoriaus nustatymas, bendras šlapimo tyrimas, makšties išskyrų tepinėlis ir jų bakterioskopinis tyrimas, užrašoma elektrokardiograma, nėščiąją apžiūri terapeutas ir okulistas).

1. Išorinės apčiuopos būdu nustatoma vaisiaus padėtis ir pirmeiga.

2. Stetoskopu išklausomi vaisiaus širdies tonai.

3. Nestresinis testas (CTG).

GYDYMAS

Prasidėjus kraujavimui placentos pirmeigos atveju, moteris turi būti hospitalizuojama į akušerijos skyrių. Patvirtinus placentos pirmeigą, tolesnė gydymo taktika pasirenkama atsižvelgiant į kraujavimo intensyvumą, nėštumo dydį ir vaisiaus brandumą. Prasidėjus gausiam moters gyvybei pavojingam kraujavimui, neatsižvelgiant į nėštumo dydį, skubiai daroma cezario pjūvio operacija, koreguojama hipovolemija ir mažakraujystė. Jeigu kraujavimas negausus, o nėštumas neišnešiotas, pasirenkama konservatyvi taktika: gulimas (lovos) režimas, skiriama tokolizė (esant indikacijų) ir gliukokortikoidų vaisiaus plaučiams brandinti (nuo 24 iki 34 nėštumo savaitės) (A lygio rekomendacija). Rhesus neigiamoms n ščiosioms, esant kliniškai reikšmingam kraujavimui, skiriama anti(D)Ig (C lygio rekomendacija). Beveik visais placentos pirmeigos atvejais saugiausias gimdymo būdas yra cezario pjūvio operacija. Pjūvis gimdoje pasirenkamas atsižvelgiant į individualią akušerinę situaciją.


PROFILAKTIKA

Reikia vengti abortų, gimdos išgrandymų (geriau vartoti kontraceptines priemones – konjuguotus geriamuosius hormoninius kontraceptikus, barjerinės apsisaugojimo priemones – prezervatyvus, spermicidus į makštį prieš lytinį aktą), laiku gydyti lytinių organų uždegimines ligas, kitus vidaus organų susirgimus.

Nėštumo metu dėl neaiškios priežasties prasidėjus kraujavimui iš lytinių takų arba jau esant diagnozuotai placentos pirmeigai ir atsiradus maudimui pilvo apačioje, gimdos apsitraukimams, nedelsiant kreipkitės į bet kurią gydymo įstaigą.