Pienligė arba Kandidozė

Kandidozė, arba pienligė

 

APIBRĖŽIMAS

 

Makšties kandidozė (pienligė, Candida infekcija, pieno grybelis) - tai disbakterinė situacija, kai išveša, išplinta, intensyviai dauginasi ir šiaip normaliai makštyje reziduojantis grybelis. Šio grybelio esama ne tik makštyje. Jo yra vaikų burnoje ir žarnyne, taip pat ir vyrų burnoje, žarnyne, kartais ant varpos galvutės.


EPIDEMIOLOGIJA

Dažniausiai makšties kandidozė pasitaiko nėštumo metu ir po menopauzės, taip pat turinčioms viršsvorį ir sergančioms cukriniu diabetu moterims. Maždaug 75% moterų bent kartą gyvenime yra sirgusios šia liga. Apie 5% visų moterų pienligė kartojasi.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Nusilpus imunitetui (cukrinis diabetas, imunodeficitai, lėtinės ligos) arba jei žūva gerosios bakterijos (vartojant antibiotikus) - grybeliui atsiranda sąlygos augti ir daugintis. Taip susergama kandidoze (makšties grybeliu).

Pienlige sergama dažniau, jei moteris nemėgsta rupios duonos, augalinio maisto, košių, kefyro, nesaldaus jogurto ir rūgpienio, bet negali gyventi be saldumynų, kečupo, tortų, ledų, gazuotų spalvotų gėrimų, bandelių, visokių maisto papildų. Makšties grybelis apninka dažniau, jei moteris dažnai ir nekontroliuojamai vartoja daug antibiotikų arba nuolat turi užkietėjusius vidurius, itin intensyviai prausiasi.

Kandidozės pradžia dažniausiai neturi ryšio su lytiniais santykiais ir nėra įrodyta, kad ji perduodama lytiškai. Kai kurioms moterims kandidozė (pienligė) kartojasi itin dažnai be jokios akivaizdžios priežasties


KLINIKA

Sergant pienlige būdinga:

  • perštėjimas, deginimas, niežėjimas makštyje,
  • gausios varškingos išskyros,
  • makšties gleivinės paraudimas, paburkimas,
  • skausmas lytinių santykių metu,
  • skausmas šlapinantis,
  • opelės makšties gleivinėje,
  • negausus kraujavimas iš makšties.

Makšties niežėjimas, perštėjimas (deginimas) gali būti įvairaus intensyvumo ir prasideda dažniausiai savaitę prieš mėnesines.


DIAGNOSTIKA

Kandidozę (pienligę) diagnozuoja ginekologas, paėmęs tepinėlį iš makšties. Pažiūrėjus tepinėlį per mikroskopą, matomas grybelis.

Esant recidyvuojančiam makšties grybeliui, būtina atlikti išplėstinius tyrimus: makšties išskyrų pasėlį, nustatyti grybelio jautrumą medikamentams, šlapimo ir išmatų tyrimus, cukraus kiekį kraujyje.


GYDYMAS

Pienligė yra gydoma vaistais nuo grybelio. Jie gali būti įvairių formų: makšties kremas, makšties tabletės, makšties žvakutės ar geriamosios kapsulės. Gydymo trukmė labai įvairi: nuo vienkartinės dozės iki 6 mėnesių kurso. Makšties kandidozės (pienligės) gydymas gali būti vietinis (naudojant vaistą į makštį) ir sisteminis (vartojant geriamą formą). Nėščiosios moterys, maitinančios motinos gydomos tik vietinio poveikio priemonėmis (žvakutės, tepalai). Makšties kandidozę gydant sisteminiais vaistais dažnai skiriama flukonazolio (Mycomax). Tai saugus ir veiksmingas preparatas, greitai šalinantis klinikinius simptomus, veikiantis grybelį visuose makšties gleivinės sluoksniuose ir kitose vietose.


PROFILAKTIKA

Svarbu naudoti tinkamas intymios higienos priemones, gydyti gretutines ligas, stiprinti imunitetą, normalizuoti kūno svorį. Neracionalus vaistų vartojimas skatina atsparių grybelio formų atsiradimą, todėl pajutus makšties kandidozės (pienligės) simptomus, reikia kreiptis į savo ginekologą.