Pasiutligė

PASIUTLIGĖ


APIBRĖŽIMAS

Pasiutligė yra ūmi virusinė centrinę nervų sistemą pažeidžianti liga, kuria serga žmonės ir gyvūnai. Ši liga, praėjus 10 dienų nuo simptomų atsiradimo, baigiasi koma ir mirtimi.


EPIDEMIOLOGIJA

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis nuo pasiutligės miršta apie 55 000 žmonių kasmet, dažniausiai Afrikos, Azijos, Pietų Amerikos šalyse. Didelę grėsmę pasiutligė kelia ir Lietuvoje. Kiekvienais metais nuo gyvūnų nukenčia 5-6 tūkstančiai žmonių, iš jų daugiau kaip 50-60 procentų tenka skiepyti nuo pasiutligės.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Pasiutligę sukelia RNR virusas, žalojantis nervinį audinį. Žmogus šiuo virusu užsikrečia nuo gyvūnų, daugiausia laukinių mėsėdžių- lapių, vilkų, usūrinių šunų, taip pat šakalų, laukinių kačių, kiaunių, barsukų, skunkų, meškėnų, žebenkščių, o taip pat ir nuo naminių gyvunų- kačių, šunų. Perdavimas įvyksta įkandus gyvūnui, taip pat užsikrėtusiam gyvūnui aplaižius pažeistą odą- virusas su seilėmis patenka į žaizdą. Ypač pavojingas įkandimas į veidą. Pasiutligės viruso perdavimo nuo žmogaus žmogui atvejai yra ypatingai reti. Ne visi žmonės apkandžioti pasiutusių gyvūnų suserga- tai priklauso nuo žmogaus imuniteto, nuo įkandimo vietos ir žaizdos pobūdžio bei kitų veiksnių. Patekęs į žmogaus organizmą, pirmiausia virusas pasidaugina aplinkiniuose raumenyse, o kai prisigamina pakankamas jų kiekis, tuomet sukėlėjas periferiniais nervais pasiekia galvos ir nugaros smegenis. Centrinėje nervų sistemoje pasiutligės virusai toliau dauginasi ir iš ten patenka į seiles. 

 

KLINIKA

Nuo įkandimo iki simptomų pasireiškimo gali praeiti nuo 30 iki 90 dienų. Praėjus besimptominiam laikotarpiui, išryškėja ligai nespecifiški požymiai: niežėjimas, tirpimas, skausmas įkandimo vietoje. Taip pat pasireiškia ir bendri simptomai- tai silpnumas, nuovargis, šiek tiek padidėjusi temperatūra, galvos ir gerklės skausmas, šaltkrėtis, raumenų skausmas, pilvo skausmas, vėmimas, viduriavimas, apatija, depresija, nemiga, baimė. Šie simptomai gali užsitesti2-3 dienas, rečiau iki 10 dienų. Kita ligos stadija prasideda kuomet atsiranda neurologinė simptomatika, pasireiškianti sujaudinimu, neramumu, keistu elgesiu, klausos, regėjimo haliucinacijomis, agresyviu elgesiu. Šiai stadijai taip pat būdingas įvairių baimių pasireiškimas- žmogus bijo vandens, šviesos, triukšmo, skesvėjo. Ligonis gali karščiuoti. Šis periodas trunka 2-7 dienas. Galutinė stadija- tai komos arba paralyžiaus periodas, trunkantis iki 2 savaičių ir pasibaigiantis ligonio mirtimi. Pasveikimo galimybė labai maža- aprašyti tik 5 atvejai, kuomet pasireiškus pasiutligės simptomams, ligoniai visgi išgyveno.

 

DIAGNOSTIKA

Paprastai diagnozė nustatoma remiantis duomenimis apie prieš 1-3 mėnesius buvusįgyvūno įkandimą ir pasireiškusiais ligos simptomais. Galima ir laboratorinė pasiutligės diagnostika, kuri remiasi viruso antigenų nustatymu.

 

GYDYMAS

Sergantis pasiutlige žmogus guldomas į palatą, kurioje jam sukuriama tinkama aplinka- palata užtemdoma nuo šviesos, apsaugoma nuo triukšmo. Nėra gydymo, kuris veiktų sukėlėją, todėl sergančiam taikomas gydymas, slopinantis simptomus ir apsaugantis nuo komplikacijų- skausmą malšinantys vaistai, raminamieji, prieštraukuliniai vaistai.

 

PROFILAKTIKA

Kadangi pasiutligė yra nepagydoma liga, labai svarbi šio susirgimo profilaktika. Asmuo, turėjęs sąlytį su pasiutusiu ar įtariamai pasiutusiu gyvūnu, turi kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą. Ligoninėje nukentėjusiajam kuo skubiau išplaunama ir dezinfekuojama žaizda. Jei yra  bent menkiausia galimybė, kad žmogus galėjo užsikrėsti pasiutlige, asmeniui tuoj pat skiriama imunoprofilaktika. Vakcina leidžiama į raumenį arba į odą. Kai yra ypatingai didelė užsikrėtimo rizika, dar skiriamas specifinis imunoglobulinas nuo pasiutligės.

Pasiutligės profilaktika prieš galimą kontaktą rekomenduojama tam tikrų asmenų grupėms- laboratorijų darbuotojams, kontaktuojantiems su pasiutligės virusu, medžiotojams, veterinarams, dresuotojams, vykstantiems į rajonus ar šalis, kur ypač paplitusi šunų pasiutligė. Profilaktinį vakcinacijos kursą sudaro 3 vakcinos dozės, kurios turi būti suleidžiamos likus ne mažiau kaip 30 dienų iki galimo kontakto su pasiutligės sukėlėju. Po vakcinacijos žmogus yra apsaugotas 2 metus, tačiau dažniausiai rekomenduojama po metų atlikti revakcinaciją ir vėliau revakcinuoti kas 5 metus.

Efektyvi priemonė kontroliuoti pasiutligę yra gyvūnų vakcinavimas, laukinių gyvūnų (lapių, usūrinių šunų) populiacijos mažinimas, taip pat valkataujančių šunų ir kačių skaičiaus mažinimas. Apsaugoti nuo pasiutligės gali ir atsargus elgesys su gyvūnais.