Pankreatitas

PANKREATITAS


APIBRĖŽIMAS

Pankreatitas- tai kasos audinio uždegimas, kuris gali būti ūminis arba lėtinis. Lėtinis pankreatitas- tai lėtai progresuojanti liga, kurios metu dėl lėtinio uždegimo kasa netenka savo struktūros. Vystosi kasos funkcijos nepakankamumas.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Išsivysčiusiose šalyse lėtinio pankreatito susirgimų dažnis yra nuo 6 iki 10 atvejų 100 000 gyventojų per metus. Segamumas didėja dėl dažnėjančio alkoholio vartojimo. Vyrai serga 3 kartus dažniau negu moterys. Vidutinis sergančiųjų amžius - 44 metai. Ligonių 10 metų išgyvenamumas siekia 70 proc., o 20 metų išgyvenamumas – 45 proc.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Iki 75 proc. atvejų ligą sąlygoja alkoholio vartojimas. Tam, kad išsivystytų ši liga, alkoholio vartojimas turi trukti ilgus metus. Tačiau net ir vartojant alkoholį, tik 15 proc. alkoholikų išsivysto pankreatitas, o tai įrodo, kad įtakos turi ir kiti veiksniai: genetiniai veiksniai, gausi riebalų dieta.

Alkoholis tiesiogiai toksiškai veikia kasos ląsteles. Kasos ląstelės irsta ir iš jų atsipalaiduoja kasos fermentai, kurie virškina pačios kasos audinius, organe atsiranda ertmės (cistos). Nekrotizavę plotai yra imlūs infekcijai- gali prasidėti antrinis bakterinis kasos uždegimas. Kasos fermentai nepatenka į dvylikapirštę žarną, todėl sutrinka virškinimas.

Nealkoholinis pankreatitas būna dėl kasos latakų obstrukcijos, dėl baltymų ir riebalų trūkumo maiste, genų mutacijų, autoimuninių mechanizmų, vaistų poveikio, nežinomų priežasčių.

 

KLINIKA

Lėtinis pankreatitas gali būti klasifikuojamas:

•Lengva forma, kai paūmėjimai būna 1-2 kartus per metus;

•Vidutinio sunkumo forma- paūmėjimai 3-4 kartus per metus;

•Sunki forma – kai žmogus nuolat blogai jaučiasi.

Didžioji dauguma sergančiųjų (80 proc.) jaučia skausmą. Skausmas prasideda epigastriume ir plinta juosiančiai į abi puses, į nugarą (vadinamas „diržo simptomu“). Skausmo pobūdis – bukas. Stiprėja išgėrus alkoholio ir pavalgius ir tuomet jį lydi pykinimas ir vėmimas. Skausmas gali sumažėti sėdint pasilenkus į priekį ar gulint kniūbsčiomis.

Taip pat sergantiesiems pasireiškia tuštinimasis riebalingomis, dvokiančiomis, sunkiai nuo klozeto nusiplaunančiomis išmatomis- sutrikus kasos funkcijai, nebevirškinami riebalai.

Gali pasireikšti odos ir gleivinių gelta, kūno masės mažėjimas.

Galimos komplikacijos: gretimų organų suspaudimas, kasos plyšimas, pilvaplėvės įplyšimas, ūminis kraujavimas, supūliavimas, arterijų trombozė, kasos suvėžėjimas.

 

DIAGNOSTIKA

Gydytojas įtaria kasos uždegimą remdamasis ligonio apklausa (svarbus faktas yra alkoholio vartojimas), klinikiniais simptomais. Atliekami laboratoriniai tyrimai- klinikinis kraujo tyrimas bus uždegimiškai pakitęs, jei lėtinis pankreatitas komplikuosis infekcija; bioceminiame kraujo tyrime gali padidėti kepenų fermentų kiekis ir/arba kasos fermentų koncentracija. Išmatų tyrimas gali parodyti kasos fermentų nepakankamumą. Atliekamasspecifinis sekretino cholecistokinino testas, kurio metu matuojamas dvylikapirštės žarnos sulčių tūris ir fermentų koncentracijos jose.

Instrumentiniai tyrimo metodai – tai pilvo organų ultragarsinis tyrimas, apžvalginė pilvo rentgenograma, kompiuterinė tomografija, endosonoskopija, magnetinis branduolių rezonansas, endoskopinė cholangiopankreatografija.

 

GYDYMAS

Gydymas bus efektyvus, jei sergantysis koreguos mitybą ir gyvenimo būdą. Būtina atsisakyti alkoholio, rekomenduojama nerūkyti ir vengti gyvulinės kilmės riebalų. Patariama valgyti dažniau ir po nedaug. Skiriamos vitaminų substitucijos- A, D, E, K, folinės rūgšties, B12. Skausmas malšinamas analgetikais (acetaminofenas, tramadolis), spazmolitikais, antidepresantais. Skausmas taip pat sumažėja kuomet sumažinamas slėgis kasoje- tai pasiekti padeda kasos fermentų vartojimas; skrandžio druskos rūgšties išsiskyrimą slopinančiųvaistų paskyrimas. Medikamentinis preparatas okreotidinas mažina viso virškinimo trakto sekreciją. Slėgį kasoje sumažina ir kasos akmenų tirpinimas.

Skausmas gali būti gydomas ir endoskopinių procedūrų metu- pašalinami akmenys iš kasos latako, įvedamas stentas į kasos lataką, išplečiami latakai, formuojamos stomos. Atliekamos ir chirurginis gydymas, kai medikamentinis ar endoskopinis gydymas neefektyvus- kasoslatakai drenuojami arba šalinama kasos dalis.

Sutrikęs riebalų virškinimas gydomas fermentų terapija.

 

PROFILAKTIKA

Saikingai vartoti alkoholį, geriausia jo išvis atsisakyti; gydyti tulžies akmenligę, vartoti sveiką, nedaug riebalų turintį maistą, didinti fizinį aktyvumą.