Osteoartrozė

OSTEOARTROZĖ


APIBRĖŽIMAS

Osteoartrozė - tai degenaracinė sąnarių liga, kuri pirmiausiai pakenkia kremzles, o vėliau paliečia ir kitas sąnario struktūras.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Osteoartrozė yra dažniausias lėtinis žmogaus susirgimas. Šia liga serga net 94 proc. asmenų,  vyresnių nei 65 metai.  Dažniausia pažeidžiamas kelio sąnarys, po to klubo, peties, čiurnos sąnariai. Viršutinių galūnių artrozėm serga fizinį darbą dirbantys asmenys. Moterys serga kur kas dažniau. Vyrams dažnesni čiurnos ir peties artroziniai pakitimai.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Ligos priežastys:

1.      Mechaninis sąnario dilimas;

2.      Sąnario displazija (neišsivystęs ir dėl to nestabilus klubo sąnarys);

3.      Genetiniai faktoriai;

4.      Viršsvoris;

5.      Kremzlės sužalojimai, sąnario lūžiai;

6.      Medžiagų apykaitos sutrikimai;

7.      Infekcija;

8.      Kraujotakos sutrikimai;

9.      Kai kremzlė negauna krūvio, blogėja jos mityba.

Normali kremzlė būna padengta plona blizgančia plėvele, o vystantis artrozei tas paviršius nutrinamas. Toliau procesas vyksta greitai – griūnant vienai kremzlės struktūrai, pakenkiamos ir kitos struktūros. Paprastai procesas būna abipusis, vyksta kremzlės erozija, pasidaro nelygus kremzlės paviršius. Suirus kremzlei, nusišlifuoja kaulas, atsiranda kaulo cistos, kaulo kraštuose atsiranda osteofitų – kaulinių ataugų.

 

KLINIKA

Ligos eiga banguojanti – simptomus keičia besimptomiai tarpai, kurie, ligai progresuojant, trumpėja. Ligoniai jaučia sąnarių skausmą, judesiai būna apriboti, skundžiamasi rytiniu galūnių sustingimu, o pati galūnė kiek trumpesnė. Matomos sąnarių deformacijos, ligonis ima šlubuoti (kai pažeistas kojos sąnarys). Atliekant judesius girdimas specifinis garsas, primenantis sproginėjančius oro burbuliukus.

Klubo sąnario artrozei būdinga tai, kad sergantysis koją laiko sulenkęs, o vėliau jau ir nebegali jos ištiesti, nes išsivysto kontraktūros.

 

DIAGNOSTIKA

Artrozė įtariama atsiradus būdingai klinikai. Ankščiausiai kremzlės pakitimai matomi magnetinio rezonanso tyrimo metu. Gali būti atliekama artroskopija ir histologinis kremzlinio audinio tyrimas.Artroskopija yra chirurginė procedūra, kurios metu vyksta vidaus struktūrų nagrinėjimas diagnozei nustatyti ir / arba gydymas, naudojant į vamzdelį panašųinstrumentą, vadinamą artroskopu, o histologinis tyrimas – tai gyvo žmogaus audinių tyrimas. Taip pat, esant artrozei,  naudojamas ir rentgenologinis tyrimas, tačiau jo metu pakitimai matomi tik tuomet, kai liga jau būna gerokai pažengusi.

 

GYDYMAS

Osteoartrozė yra neišgydoma liga, tačiau gydant galima pagerinti ligonio gyvenimo kokybę. Gydymas yra kompleksinis, apima medinkamentinius ir nemedikamentinius gydymo metodus.

Nemedikamentinės priemonės yra:

1.      Ligonių mokymas;

2.      Sąnario apkrovimo mažinimas, atsikratant viršsvorio;

3.       Kineziterapija reikalinga kontraktūrų profilaktikai. Esant klubo sąnario artrozei patariama prieš užmiegant atsigulti ant pilvo, atsistojus pamoti koja pirmyn ir atgal ir pan.;

4.      Fizioterapinės procedūros;

5.      Masažas;

6.      Funkciniai įtvarai;

Medikamentinės priemonės:

1.      Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo yra dažnai naudojami, tačiau turi svarbų pašalinį poveikį – neretai sukelia skrandžio gleivinės pažeidimus;

2.      Narkotiniai analgetikai;

3.      Lokalūs analgetikai ir kt.

 

PROFILAKTIKA

Labai svarbu artrozės profilaktika, ypač kai šeimoje yra polinkis sirgti sąnarių ligomis. Patariama sumažinti antsvorį,  gydyti įgimtus ir įgytus sąnarių išnirimus.