Nuospaudos, kojos nykščio nuospaudos, plaktuko formos pirštas

Nuospaudos, kojos nykščio nuospaudos, plaktuko formos pirštas

 

APIBRĖŽIMAS

Nuospaudos - tai sustorėjusios odos trynės. Tai ne mirtinas, bet labai nemalonus susirgimas, ir jis turi tendenciją paūmėti rudenį bei pavasarį. Nuospaudos atsiranda dažniausiai toje vietoje, kur batai spaudžia, arba kur kojos pirštai taip spaudžiami, kad trinasi vienas į kitą. Jos gali atsirasti ir ant rankų, ilgai darbe naudojant tam tikrus instrumentus.


EPIDEMIOLOGIJA

Dažniausiai nuospaudų atsiranda pavasarį ir vasaros pradžioje, kai organizmui ypač trūksta vitamino A. Moterims nuospaudų susidaro dažniau negu vyrams — paprastai jos atsiranda dėl siaurų batų, nes, stipriai spaudžiant, oda pradeda labiau suragėti.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Kojų nuospaudos dažnai atsiranda ir dėl vidaus organų ligų, pagal nuospaudos vietą pade galite nuspėti, ką jums patartina gydyti.

 • Nuospaudos pėdų kraštuose — požymis, kad sutriko sąnarių veikla.
 • Jei kietų nuospaudų atsirado išorinėje pėdų pusėje, jums būtina gydyti stuburą.
 • Kai nuospaudos susidaro išorinėje pėdų pusėje prieš didįjį kojos pirštą, tai požymis, kad moteriai gresia gimdos priedų uždegimas, o vyrui — prostatitas.
 • Sutrikus skydliaukės veiklai, nuospaudos atsiranda išorinėje kojų pėdų pusėje prie didžiųjų pirštų.
 • Sudirgus centrinei nervų sistemai, nuospaudos atsiranda apatinėje pėdos pusėje prie pat kojos pirštų. Jeigu, atsiradus tokioms nuospaudoms, jus pradeda kamuoti kosulys, pasitikrinkite kvėpavimo organus.
 • Sutrikus kepenų veiklai, nuospaudos atsiranda prie mažojo dešinės kojos piršto.
 • Sutrikus širdies veiklai, nuospaudos atsiranda prie mažojo kairės kojos piršto.
 • Sutrikus žarnyno veiklai, nuospaudos atsiranda vidinėje pėdos pusėje.
 • Jei nuospaudos užauga didelės, tai požymis, kad yra sutrikę medžiagų apykaitos procesai.


KLINIKA

Nuospaudos - skausmingos suragėjusios odos plokštelės, atsirandančios dėl pastovaus spaudimo ar trinties. Nuospaudos būna kietos, dažniausiai apvalios ir skausmingos. Nuospaudos centre yra giliai į odą įsiskverbęs branduolys, todėl jas taip sunku pašalinti.


DIAGNOSTIKA

Nėra specifinės diagnostikos, pakanka apžiūros.


GYDYMAS

Kol nėra uždegimo, chirurginis įsikišimas nereikalingas. Liaudiškos priemonės dažnai būna gana efektyvios. Štai keletas iš jų:

 • Turbūt pats seniausias ir patikimiausias naminis vaistas nuo nuospaudų yra svogūnas. Reikia uždėti ant nuospaudos svogūno griežinėlį ir aptvarstyti. Laikyti kol nuospauda suminkštės. Paskui paruošti karšto vandens vonelę. Nepavykus nuospaudos išlukštenti, procedūrą pakartoti.
 • Naudinga nuospaudas kasdien patepti stipriu kamparo spirito skiediniu.
  Išmirkyti nuospaudą karštame vandenyje, nusausinti. Pleistru priklijuoti kamuoliuką minkštų vyšnios sakų. Po 2-3 dienų, kai oda aplink nuospaudą suminkštėja, nuospaudos šerdį reikia ištraukti kaip rakštį.
 • Padeda ir ant nuospaudos uždėtas perskeltas alijošiaus lapas. Pėdas nuolat mirkant karštame muilingame vandenyje, nuospaudos duminkštėja.
 • Pati švelniausia kovos su nuospaudomis priemonė — medetkų košelė. Medetkų žiedus reikia sumaišyti su nedideliu karšto vandens kiekiu. Šiltą košelę tepti ant audinio gabalėlio, pridėti prie nuospaudos ir apsukti vilnoniu audiniu. Po 10— 12 seansų nuospauda pastebimai suminkštės. 


PROFILAKTIKA

Labai svarbi yra kasdienė kojų priežiūra, pedikiūras. Vasarą reikėtų dažniau vaikščioti basomis.
Tinkamos avalynės pasirinkimas. Jei nuospaudos formuojasi dėl pėdos ar stuburo problemų, vertėtų pasikonsultuoti su ortopedu.