Nėščiųjų retinopatija

Nėščiųjų retinopatija


APIBRĖŽIMAS

Nėščiųjų retinopatija, retinopathia gravidarum - tai nėštumo metu dėl pakilusio kraujo spaudimo susiaurėjusios tinklainės kraujagyslės. Tinklainės pakitimai sveikai moteriai po gimdymo išnyksta. Turi būti apžiūrėtas kiekvienos nėščios moters akių dugnas.


EPIDEMIOLOGIJA

Paprastai simptomai atsiranda po 20 nėštumo savaitės. Jei arterinė hipertenzija susijusi su traukuliais, būklė vadinama eklampsija. Apie trečdaliui moterų, kuriom pasireiškia preeklampsija, atsiranda regos sutrikimo simptomų – pablogėjęs matymas, dvejinimasis, fotopsijos, skotomos.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Nėštumo metu moters organizme vyksta medžiagų apykaitos bei hormoniniai pokyčiai, galintys turėti įtakos matymui. Dalis pakitimų yra fiziologiniai, sukeliantys nežymius regos sutrikimus, kurie visiškai išnyksta po gimdymo. Tačiau kartais akis pažeidžia su nėštumu susiję ligos, ir šie pakitimai lemia ilgalaikį matymo pablogėjimą. Taip pat nėštumas veikia ir jau esančias akių ir bendras ligas – vienų eigą sušvelnindamas, o kitų – pablogindamas.

Apie 50% moterų nor­malaus nėštumo metu pakyla kraujospūdis. Tai susiję su arteriolių, arte­rijų funkciniu susiaurėjimu, kuris pranyksta tuoj po gimdymo. Toksemijos atvejais susiaurėja tinklainės kraujagyslės, padidėja diastolinis kraujospūdis centrinėje tinklainės arterijoje, paburksta tinklainė. Jei toksemija pasireiškia sveikai moteriai, tinklainės pakitimai po gimdymo išnyksta. Jei toksemija antrinė, kai sergama širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, pažeisti inkstai ir kt., kraujagyslių spindis nevienodas, yra kraujosruvų. Jei pakinta makulinė tinklainės dalis, žmogus mato ypač blogai. Retai, bet pasitaiko, kad tinklainė atšoka.

Daugumos nėščių moterų ragenos jautrumas sumažėja – dažniausiai trečiame nėštumo trimestre, ir atsistato maždaug per 8 savaites po gimdymo. Manoma, kad tai susiję su ragenos paburkimu ir sustorėjimu. Kartais ankstyvuoju nėštumo periodu stebima naujai atsiradusi Krukenbergo verpstė – vertikalios formos pigmento sankaupa ant užpakalinio ragenos paviršiaus, manoma, atsirandanti mažo progesterono lygio pasekoje. Nėštumo metu bei ankstyvame pogimdyminiame periode sumažėja intraokulinis akių spaudimas. Buvo aprašyta keletas mechanizmų, lemiančių šiuos pasikeitimus – pagerėjęs akių skysčių nutekėjimas, kraujagyslių rezistentiškumo sumažėjimas, lemiantis mažesnį episkleralinių venų spaudimą, bendras audinių elastingumo padidėjimas ir sumažėjęs odenos rigidiškumas bei kt.


KLINIKA

Nėštumo metu vyksta kraujo pakitimai, skatinantys krešumą bei įtakojantys kraujotakos dinamiką. Dėl to gali vystytis tinklainės arterijos ar venos okliuzija, diseminuota intravaskulinė koaguliopatija (DIK), trombotinė trombocitopeninė purpura, smegenų venų trombozė.

Aprašyti tiek tinklainės arterijos šakos, tiek centrinės arterijos okliuzija nėštumo metu. Venų okliuzija retesnė. Arterijos užsikimšimas pasireiškia staigiu ryškiu matymo pablogėjimu.


DIAGNOSTIKA

Norėdami įvertinti tinklainės pakenkimą, kurį sukelia nėštumas, yra keli metodai: oftalmoskopija, dugno tyrimas spalvotosios fotografijos skaitmeniniu būdu, fluorescentinės tinklainės arterijų angiografija.


GYDYMAS

Kai tiksliai nustatyti tinklainės pažeidimai, fluorescencijos angiografija dėka tinklainės lazerio šviesos gali būti įšaldytos ir išsaugotos pacientams. Gydymo institute taip pat įrengta ir naudojama lazerio banga, kurios ilgis 532nm ir gali panaudoti iki 90% energijos grandinės. Tai padeda sumažinti komplikacijas, padidėja gydomasis poveikis lazerio tinklainės skaidulų žiemą.


PROFILAKTIKA

Vengti rizikos veksnių,