Negimdinis nėštumas

NEGIMDINIS NĖŠTUMAS


APIBRĖŽIMAS

Ektopinis nėštumas – tai toks nėštumas, kai apvaisintas kiaušinėlis prisitvirtina ne gimdos ertmėje, o kitur (dažniausiai kiaušintakyje, retai – kiaušidėje, gimdos kaklelyje ar kitame dubens organe). Pagal tai, kur ji prisitvirtina, negimdinis nėštumas skirstomas į kiaušintakinį (kuris dažniau būna dešiniajame kiaušintakyje),  kiaušidinį ir esantį rudimentiniame gimdos rage (nes dažnai rudimentinis ragas nesusisiekia su makštimi), ant pilvaplėvės.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Negimdinio nėštumo dažnis 1 iš 200 nėštumų. Šis skaičius didėja, nes vis daugiau pasitaiko lytiškai plintančių ligų ir uždegimų, moterys lytinį gyvenimą pradeda anksčiau, o tai didina negimdinio nėštumo riziką. Pilvinis negimdinis nėštumas pasitaiko 0,3-0,4 proc., kiaušidinis - 0,1-0,7 proc., rudimentiniame rage - 0,1-0,9 proc.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Yra keletas faktorių, kurie gali padidinti ektopinio nėštumo riziką:

1. Vyresnė kaip 35 metų amžiaus moteris;

2. Ankstesnė kiaušintakių operacija ar uždegimas (mažojo dubens uždegiminė liga);

3. Ankstesnis ektopinis nėštumas;

4. Pastojimas naudojant kontraceptinę spiralę ar vien progesterono turinčias kontraceptines tabletes;

5. Pastojimas pasinaudojus dirbtiniu apvaisinimu.

Kiaušintakių viduje yra smulkūs plaukeliai, kurie banguoja ir juda tam, kad padėtų kiaušialąstei judėti link gimdos. Kas trukdo apvaisintai ląstelei patekti į gimdą? Tam įtakos turi anatominė kiaušintakių struktūra, peristaltika, lytinių hormonų pusiausvyra organizme, psichiniai veiksniai. Pavyzdžiui, dėl kokių nors priežasčių kyla spazmas (gali būti ir kiaušintakio spazmai) ir kiaušialąstė tam tikroje vietoje pradeda implantuotis, o ten tokių sąlygų kaip gimdoje nėra, todėl ir vystosi negimdinis nėštumas. 48 proc. negimdinio nėštumo atvejų būna dėl uždegiminių kiaušintakių pakitimų (dėl specifinių, tokių kaip gonorėja, ar dėl nespecifinių). Negimdinis nėštumas nutrūksta dvejopai: įvyksta kiaušintakinis abortas (gemalas atsiskiria ir išstumiamas į pilvo ertmę) arba kiaušintakis trūksta. Kiaušintakinis abortas dažniausiai įvyksta tais atvejais, kai kiaušialąstė bręsta didesnėje erdvėje, t.y. ampulinėje kiaušintakio dalyje. Jeigu įvyksta abortas, moteris kraujuoja, tačiau ji kraujuoja lėtai. Jeigu kiaušialąstė implantuojasi siauriausioje kiaušintakio dalyje, tai abortas neįvyksta, bet trūksta kiaušintakis. Tai įvyksta žaibiškai ir moteris per 1-2 valandas gali taip nukraujuoti, jog praranda sąmonę, o pilvo ertmėje jau būna iki 3 litrų kraujo.

 

KLINIKA

Negimdinio nėštumo ankstyvieji simptomai visiškai tokie pat, kaip ir gimdoje besivystančio nėštumo: dingsta mėnesinės, padidėja krūtys, rytais gali pykinti, pakinta skonio jutimai, veido odos, pilvo baltosios linijos ir krūtų spenelių pigmentacija, pamėlę išoriniai lytiniai organai, makštis ir gimdos kaklelis, biologiniai nėštumo mėginiai yra teigiami, bazinė kūno temperatūra- hipertermiška. Dėl negimdinio nėštumo pradeda nestipriai ir nepastoviai skaudėti apatinę pilvo dalį, daugiau vieną pusę. Nėštumui progresuojant, skausmas stiprėja. Labiau skauda tuštinantis, keičiant kūno padėtį, atliekant staigius judesius. Nutrūkus negimdiniam nėštumui, simptomų iškart pagausėja. Jei gemalas žūsta ir pasišalina iš kiaušintakio jam plyšus, praėjus keletui dienų nuo skausmų pradžios, iš lytinių takų pasirodo tamsios kraujingos išskyros. Kartais gali kraujuoti ir gausiau. Jei nėštumas nutrūksta plyšus kiaušintakiui, simptomai būna ryškūs. Moteris staiga pajunta ūmų apatinės pilvo dalies skausmą, ją pykina, kartais iki vėmimo, ji alpsta, trumpam netenka sąmonės, reikia įtarti kiaušintakio plyšimą. Ligonę reikia skubiai vežti į ligoninę. Čia pirmiausia pastebima, kad jos oda ir gleivinė pablyškusios, vyzdžiai išsiplėtė. Moteris skundžiasi bendru silpnumu, ūmiu apatinės pilvo dalies skausmu. Jos kūno temperatūra normali, bet kraujospūdis sumažėjęs, pulsas — dažnas, mažo pilnio. Palpuojant jaučiama, jog pilvo apatinės dalies raumenys įtempti. Tiriant pro makštį, nustatoma, kad gimda šiek tiek padidėjusi, minkštoka, bet dėl didelio skausmingumo jos ribų negalima apčiuopti. Iš gimdos teka kraujingos išskyros. Labai skausmingi palpuojami gimdos priklausiniai, ypač tos pusės, kur plyšęs kiaušintakis.


DIAGNOSTIKA

Negimdinį nėštumą būtina diagnozuoti ir pradėti gydyti kuo ankščiau. Esant negimdiniam nėštumui, yra teigiamas nėštumo testas, bazalinė kūno temperatūra (7—8 min. termometras laikomas įkištas į tiesiąją žarną) nėštumo pradžioje būna hiperterminė (37,2—37,4 °C). Jeigu šie tyrimai teigiami ir jeigu atsiranda sąrėminio pobūdžio skausmai ar “tepimas” kraujingoms išskyroms, moteris būtinai turi kreiptis į gydytoją, kad būtų galima laiku nustatyti negimdinį nėštumą. Diagnozė patikslinama ultragarsiniu tyrimu — matyti išbujojusi gimdos gleivinė, o šalia gimdos — apvalus, skysčio pilnas darinys su gemalu. Tačiau nedidelio (pvz., 3—5 sav.) nėštumo kartais ultragarsu nepavyksta nustatyti. Kiaušintakinį nėštumą gali padėti diagnozuoti histerosalpingografija (HSG), bet ją atlikti galima tik tuomet, kai nėra kontraindikacijų ir moteris nesuinteresuota nėštumu. Galiausiai progresuojantis negimdinis nėštumas (visų lokalizacijų) diagnozuojamas laparoskopija. Jeigu įvyksta abortas, tai moteris kraujuoja ir gydytojui nesunku nustatyti diagnozę, nes atliekant tyrimus matomas kraujas pilvo ertmėje.

 

GYDYMAS

Jeigu įtariamas ektopinis nėštumas, ginekologas atlieka laparaskopiją. Ji atliekama kelis kartus šiek tiek įpjovus pilvą: to užtenka, norint pašalinti ektopinį nėštumą. Kai kuriais atvejais reikalinga atvira operacija, kurios metu ektopinis nėštumas pašalinamas atlikus didesnį pjūvį virš gaktos plaukų linijos. Tai dažniausiai daroma tada, kai atliekant laparakospiją atsirado techninių problemų, arba tada, kai sunku kontroliuoti vidinį kraujavimą pilvo ertmėje. Operacijos metu ir po jos ligonė gydoma nuo mažakraujystės, ir, jei reikia,— nuo uždegimo ir sąaugų. Kiaušintakinis nėštumas šalinamas radikalia arba konservatyvia plastine operacija. Radikali operacija yra salpingektomia (arba tubektomija) — kįaušintakio pašalinimas. Jei norima išsaugoti moters vaisingumą (reprodukcine funkciją), atliekama konservatyvi plastinė kiaušintakių operacija. Indikacijos jai yra tokios aplinkybės: esamas nėštumas pirmasis, jau pašalintas vienas kiaušintakis, moteris neturi arba turi tik vieną vaiką, moteris pageidauja, kad kiaušintakiai būtų palikti. Be indikacijų, kiaušintakių plastinei operacijai atlikti reikia ir tam tikrų sąlygų — patenkinama moters sveikata, smarkiau nepradėję irti kiaušintakio audiniai.
     Alternatyvus būdas chirurgijai yra vaistas metotreksatas. Metotreksato privalumas yra tas, kad nereikalinga operacija, tačiau sėkmės atvejai, vartojant šį vaistą, yra truputį mažesni negu operacijos.  Kai kada reikia ir operuoti, ir vartoti metotreksatą.


PROFILAKTIKA

Negimdinio nėštumo profilaktika- reikia saugotis lytiškai plintančių ligų, peršalimo infekcijų su komplikacijomis ir reguliariai lankykis pas ginekologą. Svarbu laiku ir iki galo išsigydyti lytinių organų uždegimus, nedaryti abortų. Jei yra buvęs negimdinis nėštumas, derėtų konsultuotis su gydytoju prieš kitą pastojimą.