Kandidozė

KANDIDOZĖ


APIBRĖŽIMAS

Kandidozė – tai mielinių grybelių sukelta infekcija, kuri gali pažeisti odą, gleivines ir nagus.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Apie 75% moterų per savo gyvenimą suserga makšties kandidoze ir kandidoze serga 90% visų žmonių su ŽIV / AIDS. Burnos infekcijos (burnos pienligė) yra labiausiai paplitusi tarp kūdikių, pagyvenusių žmonių, ir tų, kurių susilpnėjusi imuninė sistema.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Grybelines infekcijas, kurios dar vadinamos mikozėmis, sukelia grybeliai. Grybeliai yra organizmai, turintys branduolį ir lastelės sienelę, jie dalijasi skilimo būdu. Jų dydis svyruoja nuo 5 iki 10 mikrometrų. Yra žinoma apie 300 000 grybų rūšių, iš jų apie 100 rūšių, kurios patogeniškos žmogui. Patogeniniams grybams priklauso ir mieliniai grybeliai, sukeliantys kandidozę. Dažniausi kandidozės sukėlėjai yra Candida albicans, Candida parapsilosis, Candida tropicalis. Vis dėlto, net 80 proc. infekcijų sukelia C.albicans. Jis yra tipinis oportunistinis sukėlėjas – tai reiškia, kad mažais kiekiais C.albicans yra normali odos, gleivinės ir virškinamojo trakto floros dalis, tačiau veikiant predisponuojantiems faktoriams sukelia rimtą infekciją. Ligą predisponuoja tokie veiksniai: 1. Imuninės sitemos defektai 2. Imunosupresinis gydymas 3. Medžiagų apykaitos ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, nutukimas 4. Nėštumas 5. Vėžiniai susirgimai 6. Lėtinės traumos ar mikrotraumos (sporto metu, darant manikiūrą, avint siaurus batus) 7. Vaskuliopatijos (kraujagyslinės ligos) 8. Periferinės neuropatijos (nevų ligos) 9. Estrogenų, kortikosteroidų, antibiotikų vartojimas.

 

KLINIKA

Skiriama odos, gleivinių ir nagų kandidozė. Odos kandidozė dar skirstoma į vystyklų, raukšlių ir tarpupirščių kandidozę. Vystyklų kandidozė yra dažna naujagimių liga, pasireiškianti bėrimu vystyklų srityje. Sukėlėjas C.albicans patenka iš žarnyno, o vystyklų srityje jam palanki aplinka gyventi ir daugintis, nes ten drėgna ir šilta. Tokias sąlygas ypač sukuria vystyklai, kurie nepraleidžia oro. Pažeista oda parausta, pleiskanoja, atsiranda papulės, erozijos.

Raukšlių kandidozė pažeidžia odą natūraliose kūno raukšlėse – kirkšnyse, pažastyse, po krūtimis, apie bambą, tarp sėdmenų. Oda parausta, pleiskanoja, atsiranda papulės, erozijos, maceracijos sritys, pūslelės, ligonius vargina šlapiavimas, niežulys, perštėjimas.

Tarpupirščių kandidozė dažniausiai pažeidžia odą tiek rankose, tiek kojose tarp 3-4 pirštų. Labai dažnai pasireiškia asmenims, dirbantiems drėgnoje aplinkoje (indų plovėjoms). Klinika tokia pati kaip ir esant vystyklų ir raukšlių kandidozei.

Sergant gleivinių kandidoze, gali būti pažeidžiama burnos ar lyties organų gleivinė. Ši liga paprastai rodo susilpnėjusią imuninę sistemą.

Nagų kandidozė sukelia apynagės skaumingą uždegimą – apynagė parausta, patinsta, pūliuoja. Pažeidžiamas nagas – jis tampa pilkšvai gelsvos spalvos, nelygus, grublėtas. Sergant nagų kandidoze, antnaginė odelė išnyksta.

 

DIAGNOSTIKA

Kandidozė diagnozuojama remiantis ligos istorija, būdinga klinika, taip pat atliekamas patologinės medžiagos mikroskopinis tyrimas, mikroorganizmų pasėlis sukėlėjui išaiškinti.

 

GYDYMAS

Kandidozė gali būti gydoma vietiniais vaistais- polienais (nistatinas, natamicinas, amfotericinas) arba azolais (ketokonazolis, klotrimoksazolis, mikonazolis). Vietiniai vaistai vartojami ant odos, gleivinių, nagų. Sisteminiai vaistai yra geriami per burną, dažniausiai skiriamas flukonazolis (vartojama po 400 mg vaisto per dieną 2 savaites) arba itrakonazolis (vartojama po 200 mg vaisto per dieną 2 savaites). Gydymui skiriamos ir papildomos priemonės- dezinfekcinės priemonės, ligonis turi naudoti atskiras higienos priemones.

 

PROFILAKTIKA

Pagrindinės grybelinės infekcijos prevencijos priemonės yra gera organizmo sveikatos būklė, normali higiena:                                                               

•Prauskitės reguliariai ir po to gerai nusausinkite odą. Svarbu gerai nusausinti raukšlių srities odą (ypač žmonėms, turintiems antsvorį);

•Venkite naudotis kitų žmonių rankšluosčiais;

•Dėvėkite drabužius iš medvilnės ar vilnos. Jie leidžia odai kvėpuoti, pašalinti drėgmės perteklių;

•Dėvėkite sandalus ar odinius batus vietoj sportinių batų;

•Palietę infekuotą vietą, labai kruopščiai nusiplaukite rankas, patepkite priešgrybeliniu kremu.