IMPETIGA


APIBRĖŽIMAS

Impetiga – tai paviršinė užkrečiama odos pūlinga infekcija.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Impetiga yra dažna vaikų liga. Šiltas ir drėgnas klimatas skatina ligos atsiradimą. Lengvai plinta darželiuose ir mokyklose.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Impetigą gali sukelti bakterijos, dažniausiai stafilokokai ar streptokokai. Kartais ligą sukelia ir stafilokokai ir streptokokai- tuomet infekcija streptostafilokokinė. Stafilokokai yra apie 1 mikrometro diametro, rutulio formos, nejudrūs mikroorganizmai. Stafilokokų gentį sudaro apie 30 rūšių mikroorganizmų. Kai kurių stafilokokų rūšių randama ant sveiko žmogaus odos, ausyse ir kitur. Jie sukelia infekcijas tik nusilpus asmens imunitetui.

Streptokokai taip pat yra apie 1 mikrometro dydžio, rutulio formos mikroorganizmai. Jie aptinkami rečiau nei stafilokokai, dažniau lokalizuojasi kvėpavimo takuose ar žarnyne.

Impetiga žmogus suserga, kuomet yra tam tikrų predisponuojančių veiksnių: 1. Odos drėgmė 2. Odos ligos 3. Senyvas amžius 4. Ankščiau ligonis vartojo antibiotikus, kurie sutrikdė imuninę sistemą 5. Prasta odos higiena 6. Didelis žmonių tankis gyvenamojoje aplinkoje, kas palengvina infekcijų plitimą.

 

KLINIKA

Impetiga dažniausiai pažeidžia veido sritį ir rečiau liemens odą bei galūnes. Patekus mikroorganizmui ir esant predisponuojantiems veiksniams, vystosi odos pažeidimas. Kai infekciją sukelia streptokokai, pradžioje pastebima raudona dėmelė, kuri vėliau virsta plokščia pūslele. Pūslelė būna pripildyta skaidraus skysčio. Kuomet prasideda pūlingas procesas, susidaro pūlinėlis, pilnas gelsvos spalvos skysčio. Per 1-2 dienas pūlinėlis virsta geltonu šašeliu. Bėrimui plečiantis, susiliejant, susidaro įvairaus dydžio ir formos židinių, pasidengiančių geltonais (medaus, gintaro spalvos) šašais.  Šašeliams nukritus, lieka raudona dėmelė.

Kuomet infekcijos sukėlėjas yra streptokokas, iš pradžių ant neparaudusios odos atsiranda plokščių, apvalių arba ovalių 5-20 milimetrų skersmens pūslių, pilnų skaidraus skysčio. Per 1-2 paras jos plyšta ir susidaro erozijos, kurios vėliau pasidengia gelsvu šašu. Aplink šašą išlieka erozinės odos laukas, o aplink jį – paraudusios odos laukas. Kartais židinio centras sugyja – tuomet atsiranda žiedinis bėrimas. Bėrimai dažniausiai pavieniai.


DIAGNOSTIKA

Impetiga diagnozuojama remiantis klinika.

 

GYDYMAS

Sergančiajam skiriami antibiotikai. Jei liga neišplitusi, skiriami antibiotikai, kurie naudojami vietiškai ant odos. Paprastai skiriamas fucidinas, eritromicinas, mupirocinas. Jei liga išplitusi, vartojami geriamieji antibiotikai. Svarbi gydymo dalis – asmens higiena. Oda turi būti švari, sausa, prižiūrima, reikia vengti jos traumavimo.

 

PROFILAKTIKA

Palaikyti švarią odą su muilu ir vandeniu. Gydyti įpjovimus, įbrėžimus, vabzdžių įkandimus su muilu ir vandeniu, žaizdas pridengti.