Hipertireozė

HIPERTIREOZĖ


APIBRĖŽIMAS

Hipertireozė – tai padidėjęs tiroksino kiekis kraujyje, o būklė, kai jau atsiranda toksinis poveikis organizmui, vadinama tireotoksikoze.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Hipertireozė dažnis populiacijoje yra apie 0,5 proc. Dažniausia hipertirozės priežastis yra Graves liga, kurią gali sukelti nepiktybiniai hipofizės ar skydliaukės, sėklidžių ar kiaušidžių piktybiniai navikai, skydliaukės uždegimai (infekcinės ar autoimuninės kilmės), gydantis pakaitine skydliaukės hormonų terapija – skydliaukės hormonų perdozavimas, gausus jodo turinčių produktų vartojimas. 85 proc. klinikinių hipertireozės atvejų sudaro pacientai, sergantys Graves liga.

 

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Pagal dažnį retėjimo tvarka:

 1. Graves’o liga. Tai autoimuninė liga. Tai reiškia, kad paties organizmo imuninė sistema „puola“ skydliaukę. Dažnai prasideda po patirto streso. Graves’o ligai būdinga padidėjusi skydliaukė, „didelės akys“, dermopatija.
 2. Skydliaukės mazgai, išskiriantys daug hormonų („karšti“ mazgai).
 3. Tiroiditas – skydliaukės uždegimas, kuris pradžioje pasireiškia hiper-, o, išsekus skydliaukei, – hipotiroidizmo požymiais. Skydliaukė būna karšta ir skausminga, nors gana nereta liga – pogimdyminis tiroiditas – neskausmingas.
 4. Labai retai – gaunant per daug jodo su maistu ar papildais, dažniau – per didelių levotiroksino dozių vartojimas.

KLINIKA

Hipertireozė būdinga:

1.      Padidėjusi skydliaukė – gūžys (struma);

2.      Psichomotorinis neramumas: smulkus ištiestų pirštų drebėjimas, padidėjęs nervingumas, nemiga;

3.      Galimi ritmo sutrikimai- jaučiamas dažnas širdies plakimas, padidėjęs kraujospūdis;

 1. Kūno masės mažėjimas (nežiūrint gero apetito),galima hiperglikemija;
 2. Šilta drėgna oda, minkšti ploni plaukai, plaukų slinkimas;
 3. Šilumos netoleravimas (prakaitavimas, gali būti subfebrili temperatūra);
 4. Padažnėjęs tuštinimasis, galimas viduriavimas (bet obstipacijos neatmeta hipertireozės);
 5. Miopatija: šlaunų raumenų silpnumas, adinamija;
 6. Gali būti kepenų suriebėjimas;
 7. Gali būti menstruacinio ciklo sutrikimai moterims, krūtų padidėjimas– vyrams;
 8. Būdingi akių pažeidimai: atsiranda išverstakumas, akis ima perštėti, jos bijo šviesos, vaizdas dvejinasi, žvilgsnis atrodo piktas.

Vyresniems žmonėms dažnai simptomai esti nežymūs arba pasireiškia tik keli iš jų – širdies (dažniausiai prieširdžių kilmės) aritmijos, svorio netekimas arba diarėja.

Sunki Graves ligos komplikacija yra tireotoksinė krizė, kuri gali sukelti gyvybei pavojingą širdies, kepenų ar inkstų funkcijos nepakankamumą ir, jeigu greitai negydoma, tapti mirties priežastimi dėl prasidėjusio organizmo funkcijų nepakankamumo. Simptomai, pasireiškiantys tireotoksinės krizės metu: greitas širdies plakimas (tachikardija), padidėjusi kūno temperatūra (gali būti ir febrili), dusulys, krūtinės skausmas, padidėjęs nerimas, irzlumas, dezorientacija, prakaitavimas, silpnumas, širdies nepakankamumas.

 

DIAGNOSTIKA

Liga įtariama remiantis klinika. Tuomet būtina atlikti šiuos tyrimus:

1. Hormonų tyrimas. Skydliaukės funkcija įvertinama nustačius tirotropinio hormono (TTH) ir laisvo tiroksino (FT4) koncentraciją kraujo serume. Hormonų tyrimo normos gali skirtis priklausomai nuo to, kokios naudojamo aparato normos ribos nustatytos toje gydymo įstaigoje esančioje laboratorijoje. TTH kiekis kraujo serume yra jautriausias indikatorius hipertireozei nustatyti. Kiti hormoniniai tyrimai (FT4, T4, T3) naudojami kaip pagalbiniai ligos eigai ir paciento būklei vertinti.

2. Ultragarso tyrimas svarbus siekiant išsiaiškinti, ar skydliaukėje nėra mazgų, įvertinti liaukos ir aplinkinių organų santykį, liaukos kraujotaką.

3. Skydliaukės scintigrafija. Po radioaktyvaus jodo ar radioaktyvaus technecio dozės išgėrimo ar suleidimo į veną, tiriamas šių radioaktyvių medžiagų kaupimasis skydliaukėje. Sergant Graves liga, radioaktyvios medžiagos kaupiasi intensyviai ir greitai. Šio tyrimo negalima daryti vaikams, jaunoms moterims ir nėščioms.

4. Skydliaukės skenografija. Skenogramoje matoma didelė skydliaukė, kurioje radioizotopas gausiai kaupiasi ir yra tolygiai pasiskirstęs.

5. Skydliaukės aspiracinė biopsija daroma esant neaiškiai diagnozei, diferencijuojant Graves ligą su lėtiniu autoimuniniu tiroiditu.

 

GYDYMAS

Šiuo metu pasaulyje taikomi trys pagrindiniai gydymo metodai: medikamentinis, chirurginis arba radioizotopinis.

Gydymui naudojami medikamentai- tireostatikai (Propiltiouracilas, Merkazolilis, Karbimazolis)- veikia skydliaukėje, blokuodami skydliaukės fermentus, kurie dalyvauja hormonų gamyboje. Propiltiouracilas turi ir imunosupresinį poveikį. Geriausių rezultatų pasiekiama Greivso ligos atveju, o, esant mazginei toksinei strumai (gūžiui), mažai tikėtina, kad tirostatikai leis pasiekti ilgalaikę tirotoksikozės remisiją.

Chirurginis gydymas taikomas turintiems didelio laipsnio gūžį, kai sunki ligos eiga (labai ryškūs simptomai), nėra teigiamo atsako į gydymą vaistais arba po jo dažni atkryčiai. Iki šiol atlikta daug tyrimų, siekiant įrodyti didesnės ar mažesnės chirurginio gydymo apimties geresnį rezultatą, bet kol kas neprieita prie vienos nuomonės. Indikacijos operacijai:

1. Pasikartojanti hipertireozė po gydymo vaistais;

2. Paciento noras operuotis;

3. Oftalmopatija jauniems pacientams;

4. Įtariamas onkologinis procesas;

5. Mechaninis aplinkinių audinių ir organų suspaudimas.

Radioizotopinė terapija radioaktyviu jodu netaikomas vaikams ir nėščiosioms, jaunoms moterims. Nors radioizotopinė terapija yra saugi ir veiksminga, poveikis pasiekiamas ne iš karto. Kadangi radiojodo terapija pradeda veikti tik po kelių savaičių, prieš ir po jos būtina gydyti tireostatikais. Eutirozę pasiekti nebūtina. Šio gydymo šalutinis poveikis yra hipotireozė, kurią sukelia netiksli medikamento dozė

 


PROFILAKTIKA

Reikia susitaikyti su tuo, kad daugeliu atvejų gydant skydliaukę teks periodiškai lankytis pas gydytoją, o vaistų gerti kasdien tuo pačiu metu. Hipertiroidizmo gydymą labai palengvinsite, jei išmoksite atsikratyti streso, t.y. rasite laiko sau. Stresą mažina fizinis darbas, sportas, relaksuojamoji muzika, joga, autogeninė treniruotė, masažas ar tiesiog bendravimas su draugais. Reikėtų vengti kavos ir kitų produktų, kuriuose yra daug kofeino, pvz., energinių gėrimų ar net žaliosios arbatos.
Patariama mesti rūkyti, jei pacientas rūko. Sergant hipertiroidizmu sveika valgyti brokolių, ropių, kriaušių.