HEMOROJUS


APIBRĖŽIMAS

Hemorojus - tai išangės kanalo kaverninių kūnų padidėjimas ir nuslinkimas žemyn. Kaverniniai kūnai yra kraujagysliniai dariniai, kuriuos turi kiekvienas žmogus.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Vyrai hemorojumi serga du kartus dažniau nei moterys. Moterys dažniausiai suserga nėštumo metu. Taip pat pastebėta, kad hemorojumi dažniau serga pasiturintys, miesto, vakarietiškos mitybos tipo asmenys. JAV hemorojui būdingų simptomų turi apie 4 proc. suaugusių žmonių.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Žinoma daug teorijų, aiškinančių hemorojaus atsiradimą. Dabar populiariausia teorija teigia, kad hemorojaus atsiradimą lemia kaverninių kūnų persipildymas, jų dislokacija, kaverninius kūnus laikančios sistemos nusilpimas. Proceso atsiradimą ir vystymąsi lemia:

1.      Stanginimasis tuštinantis, esant vidurių užkietėjimui;

2.      Nėštumo ir kitų būklių nulemtas per gausus kraujo pritekėjimas į kaverninius kūnus ar apsunkintas jo ištekėjimas;

3.      Senėjimo proceso, mitybos, ligų, nėštumo nulemtas audinių nusilpimas.

Pradžioje pasireiškia lėtinio hemorojaus simptomai, kurie negydomi gali sukelti ir komplikacijas-hemoroidų uždegimą, perianalinę trombozę, gausų kraujavimą.

 

KLINIKA

Didžiajai daliai ligonių (net 90 proc.) hemorojus pasireiškia kraujavimu. Kraujas pastebimas tuštinantis, dažniausiai defekacijos pabaigoje. Kraujas būna šviesiai raudonos spalvos. Mažiau nei pusė ligonių kenčia dėl hemoroidų iškritimo. Hemoroidai tuštinantis gali iškristi, o vėliau grįžti į savo vietą, sunkesniais atvejais iškritę hemoroidai negrįžta, juos tenka grąžinti ranka. Sudėtingiausia būklė būna tuomet, kai mazgų nebepavyksta grąžinti ir rankomis. Ligoniai patiria nemalonius jutimus išangėje. Skausmas paprastai pasireiškia atsiradus hemorojaus uždegiminei komplikacijai, įšangės įplėšai. Sergant hemorojumi gali išsiskirti daugiau gleivių, dirginančių tarpvietės odą, sukeliančių niežulį.

 

DIAGNOSTIKA

Esant ligonio nusiskundimams, gydytojas apžiūri išangės sritį. Apžiūros metu gali būti matomos hipertrofuotos odos raukšlės, o pacientui stanginantis iškrenta hemoroidai. Gydytojas atlieka tiesiosios žarnos tyrimą pirštu, kurio metu siekiama užčiuopti mazgus. Kitas tyrimo etapas-anoskopija. Tai instrumentinis tyrimas, jo metu specialu aparatu apžiūrima išangės sritis. Tiesioji žarna apžiūrima rektoromanoskopinio tyrimo metu (tyrimo metu taip pat naudojamas specialus instrumentas). Šiuo tyrimu siekiama atmesti kitas tiesiosios žarnos ligas, galinčias sukelti panašius simptomus, pvz. tiesiosios žarnos polipus ir vėžį, tiesiosios žarnos iškritimą, gaubtinės žarnos vėžį.

 

GYDYMAS

Hemorojus gali būti gydomas konservatyviu būdu. Šis metodas tinka esant nesunkiai būklei. Konservatyvaus gydymo pagrindą sudaro mitybos korekcija, tuštinimosi palengvinimo būdai, sėdimos vonelės ir išangės žvakutės ir tepalai. Mityba koreguojama skiriant daugiau augalinių skaidulų ir celiuliozės turinčių produktų-sėlenų, slyvų, burokėlių, morkų, persikų ir kt. Patariama gerti daugiau vandens ir atsisakyti alkoholio, aštrių patiekalų. Tuštinimasis palengvinamas tiek pakeitus mitybą, tiek vartojant vidurius laisvinančius vaistus, klizmas, vazelino aliejų. Fizinis aktyvumas gerina virškinamojo trakto veiklą ir sergančiojo būklę. Šiltos sėdimos vonelės su kalio permanganatu naudojamas kiekvieną kartą pasituštinus. Procedūros trukmė-10-15 min. Jos atpalaiduoja išangės rauką ir padeda apsisaugoti nuo lėtinio hemrojaus komplikacijų, nes turi dezinfekcinį poveikį, padeda palaikyti išangės srities higieną. Būklei pagerinti gali būti skiriamos žvakutės ir tepalai. Dar skiriami vitaminai A ir E.

Jei konservatyvus gydymas neefektyvus arba esant sunkesnei būklei, gydoma invaziniu neoperaciniu būdu. Sklerozuojantys tirpalai injekcijomis suleidžiami į hemoroidinius mazgus. Gydymo tikslas yra sukelti uždegimą, kuriam rimstant susiformuoja randinis audinys neleidžiantis mazgams iškristi. Gydymo metu atliekamos kelios procedūros, kurių metu sklerozuojama po 2-3 mazgus. Mazgai gali būti naikinami ir infraraudonaisiais spinduliais. Taip pat naudojami ir elastiniai ar latekso žiedai, kuriais perspaudžiami hemoroidai. Po perspaudimo jie negauna kraujo-mitybai nutrūkus mazgai nekrotizuoja ir nukrenta.

Esant ypatingai sunkiai būklei taikomas chirurginis gydymas. Operacijos metu pašalinami mazgai.

 

PROFILAKTIKA

Pagrindinė rekomenduojama profilaktinė priemonė yra gyventi ir maitintis taip, kad neužkietėtų viduriai. Subalansuota, augalų skaidulomis papildyta, ne itin aštri dieta garantuoja darnią žarnyno veiklą. Reikia vengti produktų, kurie skatina vidurių užkietėjimą (šokolado, kakavos, kavos, raudonojo vyno ir t.t.). Būtina reguliariai gerti pakankamai skysčių (apie 2-3 litrus vandens, sulčių, vaisinės ar žolelių arbatos per dieną), riboti kavos bei alkoholio vartojimą. Nerekomenduojama slopinti noro tuštintis, nes kuo ilgiau išmatos užsibūna žarnyne, tuo jos darosi kietesnės, o tuštinimasis – skausmingesnis.  Mažas judrumas taip pat gali turėti įtakos vidurių užkietėjimui, todėl visada reikia rasti laiko pasportuoti.