Gerklų vėžys

Gerklų vėžys


APIBRĖŽIMAS

Gerklų vėžys vystosi gerklės srityje. Gerklos yra viršutinioji kvėpavimo sistemos dalis – per burną ar nosį įkvėptas oras per gerklas patenka į trachėją ir plaučius. Gerklų vėžys - viršutinių kvėpavimo takų onkologinis susirgimas. Gerklų vėžys gali atsirasti bet kurioje gerklų vietoje, o pasklidęs už gerklų ribų pirmiausia pasiekia kaklo limfmazgius.


EPIDEMIOLOGIJA

Manoma, jog gerklų vėžiu susirgti rizikuoja rūkantys ar alkoholį vartojantys asmenys. Medikai taip pat teigia, kad šio vėžio tipu dešimt kartų daugiau serga vyrai (50 metų ir vyresni), negu moterys. Gerklų vėžys iš viršutinių kvėpavimo takų piktybinių navikų pasitaiko dažniausiai – apie 50-55 proc. Apibendrinus daugelio mokslininkų tyrimų duomenis nustatyta, kad 5 ir daugiau metų po gerklų vėžio gydymo išgyvena 90% I ir II stadijos ligonių, 70% III stadijos ligonių, 25% IV stadijos.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Rūkantys labiausiai rizikuoja susirgti gerklų vėžiu. Įrodyta, jog rūkančiųjų mirtingumas nuo gerklų vėžio net 20 kartų viršija nerūkančiųjų. Darbo aplinkoje susiduriantys su asbestu, sieros arba druskos rūgščių aerozoliais turėtų griežtai laikytis saugaus darbo taisyklių, nes šie cheminiai junginiai didina riziką susirgti gerklų vėžiu.


Galimos komplikacijos:

 • Kvėpavimo takų obstrukcija
 • Sunkumas ryjant
 • Randai ant kaklo ar veido
 • Sukietėjusi oda ant sprando
 • Suprastėjusi geba kalbėti
 • Metastazės į kitus audinius ar organus.

Ligos prognozė priklauso nuo naviko lokalizacijos, išplitimo laipsnio, stadijos. Jaunesniems asmenis gerklų vėžio prognozė yra prastesnė.


KLINIKA

Simptomai priklauso nuo naviko dydžio ir atsiradimo vietos. Dažnai gerklų vėžys prasideda balso stygose. Jis neskausmingas, bet sukelia užkimimą ar kitokius balso pakitimus. Pirmasis gerklų vėžio simptomas yra balso užkimimas: iš pradžių periodiškas, vėliau nuolatinis, stiprėjantis. Nepraeinantis kosulys, gumbas gerklėje taip pat gali būti gerklų vėžio požymiai. Augantis navikas gali sukelti skausmą, apsunkinti kvėpavimą, darosi sunku praryti maistą. Gali atsirasti vienos ar abiejų ausų skausmas. Atsiradus ir ilgiau tęsiantis šiems simptomams būtina kreiptis į gydytoją. Tačiau visų klinikinių simptomų gali nepasireikšti, ir vėžys gali būti atsitiktinai diagnozuojamas jau vėlyvosiose stadijose.


DIAGNOSTIKA

 • Netiesioginė laringoskopija: naudojant specialų nedidelį apvalios formos veidrodėlį apžiūrimos gerklos, įvertinamas naviko išplitimas.
 • Tiesioginė laringoskopija: specialiu instrumentu, vadinamu laringoskopu, apžiūrimos gerklos. Tiesioginė laringoskopija atliekama bendrosios nejautros sąlygomis.
 • Kaklo apčiuopa: čiuopiant įsitikinama, ar paciento kakle nėra padidėjusių limfmazgių.
 • Gerklų radiologinis tyrimas: šis tyrimas padeda gydytojui nustatyti naviko vietą gerklose, jo dydį. Ypač tiksli yra kompiuterinė tomografija.
 • Naviko biopsija ir mikroskopinis tyrimas: anksčiau minėtieji tyrimai leidžia įtarti gerklų naviką. Tiksli diagnozė nustatoma tik atlikus naviko mikroskopinį tyrimą. Netiesioginės ar tiesioginės laringoskopijos metu paimamas nedidelis naviko gabalėlis ir siunčiamas patologui ištirti, t. y. patvirtinti ar paneigti gerklų vėžio diagnozę. Gydymas pradedamas tik patvirtinus diagnozę.


GYDYMAS

Gerklų vėžio gydymas gali būti chirurginis, spindulinis (radioterapija), chemoterapija ir kombinuotas. Pirmos-antros stadijos vėžys yra gydomas radikalia radioterapija. Jeigu vėžys yra išplitęs, po spindulinės terapijos yra reikalingas ir operacinis gydymas. Priklausomai nuo naviko lokalizacijos, dydžio, išplitimo laipsnio, gali būti pašalinama vienos pusės balso klostė arba visos gerklos. Po operacijos ligonis lieka su pastovia tracheostoma, jam tenka mokytis kalbos specialiomis metodikomis. Kartais prieš operaciją gali būti skiriama chemoterapija, kurios trukmė paprastai yra apie 10 dienų. Ligonis, gydomas spinduliais ir chemoterapija, turi gauti pilnavertį, daug vitaminų ir baltymų turintį maistą.

Nustačius gerklų vėžį ankstyvoje stadijoje, gydytojų teigimu, išgyja 90 proc. pacientų. Jei auglys išplitęs į aplinkinius audinius, limfmazgius ir kaklą - 50-60 proc. Jei metastazės pasiekusios kitas kūno dalis - gydymas skiriamas pagerinti gyvenimo kokybę. Šiuo atveju vėžys kol kas nepagydomas.


PROFILAKTIKA

Vengti tabako gaminių ir saikingai vartoti alkoholį. Geriausia, jeigu žalingų įpročių būtų atsisakyta.