Epididimitas

Epididimitas


APIBRĖŽIMAS

Epididimitas - sėklidės prielipo uždegimas, kurį gali sukelti šlaplės, priešinės liaukos (prostatos) uždegimas, kitos infekcijos, kapšelio trauma, o taip pat diagnostinės intervencijos šlaplėje. Sėklidės prielipas (lot. epididymis) — vyro lytinių organų darinys, esantis virš sėklidžių – jame kaupiami spermatozoidai.


EPIDEMIOLOGIJA

Per metus suserga 1 iš 1000 vyrų, dažniausiai 19 – 40 metų. Vyrams, jaunesniems kaip 35 metų amžiaus dažna lytiniu keliu plintančių infekcijų epididimito priežastis (chlamidijos, gonokokai). Vyrams, vyresniems kaip 35 metų epididimitas dažniau būna dėl dažnų šlapimtakio infekcijų.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Dažniausiai epididimitas būna ūmus (Epididymitis acuta), tačiau pasitaiko lėtinis sėklidės prielipo uždegimas (Epididymitis chronica). Paprastai lėtinis epididimitas atsiranda po persirgto ir neišgydyto ūmaus epididimito - tai susiję su dideliu skausmu, karščiavimu ir bendru gyvenimo blogumu. Lėtinis epididimitas dažniau nei ūmus būna dvipusis, šiuo atveju daug didesnė tikimybė, jog išsivystys dvipusė sėklidės prielipo obliteracija kas iššaukia nevaisingumą.

Epididimito priežastis dažniausiai yra bakterinė infekcija. Bakterijos, paprastai patenka į prielipą judėdamos atgal (retrogradiškai) per šlaplę, prostatą, sėklinį lataką ir iki prielipo. Atsakingos už infekciją bakterijos paprastai identifikuojamos apie 80% atvejų. Dvi pagrindinės grupės organizmų, galinčių sukelti epididimitą - tai lytiniu keliu plintantys organizmai ir koliforminiai organizmų, kurie paprastai gyvena žarnyne.

Jaunesnių nei maždaug 39 metų amžiaus vyrų, priežastys dažniausiai yra tie patys organizmai, kurie sukelia lytiniu keliu plintančias ligas - chlamidija, atsakinga už beveik 50% -60% atvejų ir gonorėja. Atitinkamai bakterijų rūšys yra Chlamydia trachomatis ir Neisseria gonorrhea.

Vyresniems nei 39 metų amžiaus, priežastys paprastai yra koliforminės bakterijos, kurios (pvz. Escherichia coli) gyvena žarnyne. Šie organizmai taip pat dažnai sukelia šlapimo pūslės infekcijas. Tačiau šie vyrai, jei turi analinius lytinius santykius, taip pat tikėtina, kad gali užsikrėsti E. coli ar kitomis bakterijomis, sukėlusiomis epididimitą iš ekskrementų. Epididimitas retai sukeliamas grybelių ar mikobekterijų (Mycobacterium spp).

Cheminis epididimitas (retai) yra uždegimas, kurį sukelia retrogradinis šlapimo srautas, patekęs į prielipą, kai intensyviai sportuojama arba turintys lytinius santykius su pilna šlapimo pūsle.

Amjodaronas (Nexterone), dažnai naudojamas vaistas, širdies ligoms gydyti, taip pat kartais sukelia į sėklidės prielipo uždegimą.

Virusinės infekcijos (įskaitant kiaulytę), daugiausia epididimito sukelia vaikų populiacijoje.


KLINIKA

Būdingas kapšelio skausmas, patinimas, paraudimas. Skausmas pakėlus kapšelį praeina.  Ligos pradžioje labai skauda antsėklidį, jis padidėja ir sukietėja, ištinsta atitinkama mašnelės pusė. Taip pat būdingas dažnas, skausmingas šlapinimasis, šlapimo susilaikymas ar nelaikymas. Ligos eigoje labai skauda mašnelę, sėklinį virželį, papilvę, juosmenį ir tarpvietę, kyla temperatūra. Taip pat pasireiškia šaltkrėtis, pykinimas. Svarbiausia komplikacija - sėklinio latako užakimas.


DIAGNOSTIKA

Laboratoriniai tyrimai: šlapimo tyrimas – gali būti bakterijos šlapime, pūliai šlapime, teigiamas šlapimo pasėlis.

Kraujyje – padidėję uždegiminiai rodikliai (C reaktyvinis baltymas, leukocitai); gali būti teigiami ŽIV, sifilio markeriai.

Instrumentiniai tyrimai (daroma norint atskirti nuo sėklidės užsisukimo): radionuklidinė scintigrafija – nustatoma kraujotaka sėklidėje, padidėjusi ar normali būdinga epididimitui, sumažėjusi sėklidės užsisukimui; spalvinis doplerio ultragarsinis tyrimas – taip pat leidžia įvertinti kraujotaką – padidėjusi Doplerio bangų pulsacija nurodo epididimitą, sumažėjusi – sėklidės užsisukimą.

Retais atvejais patikslinti diagnozę daromos kapšelio pravėrimas ar jo turinio aspiracija.


GYDYMAS

Pirma pagalba yra sėklidės pakėlimas ir pritvirtinimas, šaltis, vengti lytinių sąntykių ir skubiai kreiptis į gydymo įstaigą. Skausmas gydant sumažėja per 1 – 3 dienas, patinimas gali išlikti savaites, mėnesius.

Lėtinio epididimito gydimas praktiškai toks pats kaip ir ūmaus, tik trunka ilgiau, labiau akcentuotinas vietinis gydimas, fizioterapinės procedūros. Jei minėtos procedūros neefektyvios,  tolimesniam gydymo etape gali būti atliekamas ir sėklidžių prielipų pašalinimas chirurginiu būdu.


PROFILAKTIKA

Mažinti partnerių skaičių, naudoti apsaugos priemones. Vengti ir gydyti vos tik pastebėtas infekcijas, ypač šalinimo sistemų.