Empiema


APIBRĖŽIMAS

Empiema yra būklė, kai pūliai iš infekuotų audinių ir skysčių patenka ir renkasi į kūno ertmę. Pavadinimas kilês iš graikų kalbos žodžio empyein, kurio reikšmė – pūliai,  gamyba. Terminas empiema yra dažniausiai naudojamas apibūdinti sankaupą pūlių aplink plaučius (pleuros ertmėje), bet kartais ir panašias sankaupas tulžies pūslėje arba dubens ertmėje. Empiema pleuros ertmėje yra kartais vadinama empiema thoracis ar krūtinės empiema, kad atskirti jį nuo empiemos kitose kūno vietose.


EPIDEMIOLOGIJA

Įgytos pneumonijos dažnis yra nuo 8 iki 15 iš 1000 žmonių per metus. Iki 57% pacientams, sergantiems įgyta pneumonija pasireiškia skysčių kaupimasis pleuros ertmėje. Maždaug nuo 5 iki 10% iš skysčių kaupimasis ertmėse pereina į empiemas.

Empiema yra labiau paplitusi tarp vyrų, o vyrų ir moterų santykis maždaug 2:1. Tai taip pat dažniau pasitaiko pagyvenusiems žmonėms ir mažiems vaikams. Suaugusieji yra linkę susirgti apie šeštą ar septintą dešimtmetį.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Empiema gali turėti keletą priežasčių, bet dažniausia yra plaučių uždegimo komplikacija. Jos išsiplėtojimas gali būti suskirstyti į tris etapus: ūminės fazę, kurios metu ertmes užpildo su nedidelis skysčio kiekis, kurio sudėtyje yra šiek tiek pūlių; antrasis etapas, kuriame skystis sutirštėja ir atsiranda nuosėdų - krešėjimo baltymų (fibrinas), kuris pradeda kauptis ertmėje; ir trečiasis arba lėtinis etapas, kai ertmės pasidengia storu jungiamojo audinio sluoksniu.

Empiema thoracis (krūtinės empiema) gali būti sukelta įvairių organizmų, įskaitant bakterijas, grybelius ar amebas, susijusių su pneumonija, krūtinės žaizdomis, krūtinės operacijomis, plaučių abscesu ar plyšus stemplei. Infekuojantis organizmas gali patekti į pleuros ertmę arba per kraują, limfą, su išskyromis iš plaučių audinio arba būti ant chirurginių instrumentų ar daiktų, kurie liečiasi su atviromis krūtinės žaizdomis. Labiausiai paplitę organizmai, sukeliantys empiemą yra šios bakterijos: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus. S. aureus yra dažniausia visų amžiaus grupių, sudaranti 90% empiemų atvejų kūdikiams ir vaikams. Dubens empiemą moterims dažniausiai sukelia Bacteroides padermės arba Pseudomonas aeruginosa. Vyresnio amžiaus žmonėms, lėtinėmis ligomis sergantiems arba alkoholikams, empiemą dažnai sukelia Klebsiella pneumoniae bakterijų rūšys.

Kai mikroorganizmai patenka į ertmę aplink plaučius, jie gali užkrėsti aplinkinius audinius, kurie apima plaučių ir krūtinės sienos linijas. Kai organizmas bando kovoti su infekcija, ertmė būna užpildoma audinių skysčiu, pūliais ir negyvų audinių ląstelėmis. Tulžies pūslės empiema arba dubens empiema yra rezultatas tų pačių organizmo reakcijų į infekciją.


KLINIKA

Empiemos požymiai ir simptomai šiek tiek skiriasi, atsižvelgiant į infekcijos vietą ir sunkumą. Empiema thoracis pacientai paprastai pasižymi pneumonijos simptomais, įskaitant karščiavimą, kosulį, nuovargį, dusulį ir krūtinės skausmą. Jie gali būti labiau linkę gulėti ant empiemos paveiktos kūno pusės. Šeimos nariai gali pastebėti blogą kvapą. Sunkiais atvejais, pacientas gali dehidratuoti, kosėti krauju arba žalsvai rudos spalvos skrepliais, turėti aukštą temperatūrą (40,6 ° C) arba net atsidurti komoje.

Pacientams, sergantiems krūtinės empiema gali išsivystyti gyvybei grėsmingų komplikacijų, jei būklė negydoma. Infekuoti audiniai gali sukurti didelius pūlinius abscesus, kurie gali plyšti ir išsilieti į paciento kvėpavimo takus arba infekcija gali plisti į širdį ir aplinkinius audinius. Kraštutiniais atvejais empiema gali išplisti į smegenis per kraują.

Dubens empiemoms metu, infekcija sukelia daug ir blogo kvapo pūlių, kurie gali greitai būti išdrenuojami. Tulžies pūslės empiema pasižymi stipriu skausmu viršutinėje dešinėje pilvo srityje, karščiavimu ir pažeistos zonos raumenų rigidiškumu.

Atsigavimo prognozė paprastai yra gera, išskyrus atvejus, kai įvyksta komplikacijų, pvz., smegenų abscesas ar kraujo užkrėtimas, arba atvejai, kai empiemą sukelia tam tikrų tipų streptokokai.


DIAGNOSTIKA

Gydytojas gali apsvarstyti galimybę susirgti empiema thoracis pacientams, sergantiems plaučių uždegimu ar turintiems  kitų simptomų dėl plaučių infekcijos. Klausantis paciento krūtinės garsų  su stetoskopu, kvėpavimo garsai bus iš dalies girdimi ir dar sunkiau bus juos išgirsti pacientams su empiema. Perkutuojant plaučius krūtinės srityje, kur yra infekcijos bus girdimas duslesnis garsas. Rentgenogramoje empiema thoracis pasirodys kaip drumstas arba nepermatomas vaizdas. Pleuros ertmėje esantys skystis ir jo kiekis gali būti įvertintas naudojant ultragarsą. Empiemos diagnozė turi būti patvirtinta laboratorinių tyrimų, nes jos simptomai gali atsirasti ir kitų ligų atvejais.

Empiemos diagnozė paprastai patvirtinama analizuojant mėginį, paimtą iš pleuros ertmės skysčio. Mėginys gautas procedūros metu, vadinama toracenteze. Taikant šią procedūrą, pacientui skiriamas vietinis anestetikas, adata įterpiama į pleuros ertmę per nugarą tarp šonkaulių užkrėstoje pusėje ir paimamas skysčio ėminį. Jei pacientas serga empiema, bus labai aukšto lygio vienos konkrečios rūšies imuninių ląstelių (baltųjų kraujo kūnelių), aukšto lygio baltymų ir labai mažas cukraus kiekis kraujyje. Kai kuriais atvejais, audinių skysčio spalva, kvapas, konsistencija taip pat padeda patvirtinti diagnozę.


GYDYMAS

Empiema gydoma naudojant vaistų ir chirurginių metodų derinį. Gydymas vaistais susideda iš į veną skyriamų dviejų savaičių antibiotikų kurso. Svarbu duoti antibiotikų, kad kuo greičiau užkirsti kelią pirmojo etapo empiemos formavimąsi į vėlesnius etapus. Dažniausiai naudojami antibiotikai yra penicilinas ir vankomicinas. Pacientams, kuriems sunku kvėpuoti taikoma deguonies terapija.

Chirurginis empiemos gydymas turi du tikslus: užkrėsto skysčio sausinimą ir ertmės pleuroje užvėrimas. Jei infekcija yra vis dar ankstyvojoje stadijoje, skystis gali būti išdrenuojamas per toracentezę. Antrajame empiemos etape, chirurgas įterpia į krūtinės tarpšonkaulinį tarpą dreną arba pašalinti dalį šonkaulio (šonkaulių rezekcija), kad būtų išleistas skystis. Trečiosios empiemos pakopos metu, chirurgas gali išpjaut jungiamojo audinio sieneles aplink susiformavusią ertmę. Empiema tulžies pūslėje yra rimta būklė, taigi skiriama intraveninių antibiotikų ir dažnai tulžies pūslė būna pašalinama chirurginiu būdu.


PROFILAKTIKA

Greitas ir efektyus plaučių infekcijos gydymas, gali padėti išvengti susidaryti empiemai.