Ektopinis (negimdyvinis) nėštumas

Ektopinis (negimdyvinis) nėštumas


APIBRĖŽIMAS

Ektopinis nėštumas - nėštumo komplikacija, kai apvaisinta kiaušialąstė įsitvirtina ne gimdos sienelėje, bet kuriame nors kitame audinyje. Daugelis ektopinių nėštumų (apie 98 %) susidaro kiaušintakyje, nors galimi taip pat gimdos kaklelyje, kiaušidėje, pilvo ertmėje (gemalo išskiriami fermentai leidžia jam įsitvirtinti įvairiuose audiniuose). Ektopinis nėštumas pasitaiko apytiksliai viename iš šimto nėštumų.


EPIDEMIOLOGIJA

Riziką padidina amžius >35 metai, buvę uždegiminės lytinių organų ligos, kontraceptinės spiralės naudojimas, buvęs ovuliacijos sužadinimas, gydomoms nuo nevaisingumo moterims. 1 tūkstančiui gimusiųjų tenka apie 20-30 negimdinio nėštumo atvejų.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Įprastame nėštume, apvaisintas kiaušinėlis patenka į gimdą ir įsitvirtina gimdos gleivinėje, kur jam pakanka erdvės augti. Tuo tarpu ektopinio nėštumo metu, gemalas įlenda giliai į, dažniausiai kiaušintakio, sienelę, kas neretai sužaloja kraujagysles ir gali sukelti kraujavimą. Kraujavimas savo ruožtu išmeta gemalą iš kiaušintakio ir įvyksta kiaušintakinis abortas, neretai moterų palaikomas persileidimu.

Ektopinio nėštumo priežastys nėra žinomos. Po apvaisinimo kiaušinėlis užtrunka apie devynias paras judėdamas kiaušintakiu link gimdos ertmės, ir įsitvirtina toje vietoje, kurią praėjus šiam laikotarpiui būna pasiekęs.

Kiaušintakių vidinių blakstienėlių pažeidimai, kiaušintakių užsikimšimas dažnai siejamas su ektopiniu nėštumu, nes blakstienėlės padeda kiaušinėliui judėti link gimdos. EKtopinis nėštumas dažnai pasitaiko moterims su dubens uždegimine liga. Ektopinių nėštumų retkarčiais pasitaiko apvaisinimų in vitro atvejais; šis apvaisinimo būdas taikomas ir moterims su pažeistais kiaušintakiais, tokiais atvejais siejama su didele ektopinio nėštumo rizika.

Dažniausia komplikacija - plyšimo sukeltas vidinis kraujavimas. Mirties atvejai reti. Praeityje turėjusioms ektopinį nėštumą moterims nevaisingumas pasitaiko 10 - 15 % atvejų.


KLINIKA

Dažniausiai lydintys simptomai:

  • Alpimas
  • Pykinimas
  • Šaltkrėtis
  •  Krūtų pabrinkimas
  • Skausmas pilvo apačioje
  • Gimda mažesnė nei turėtų būti pagal nėštumo laiką
  • Maudžiantis skausmas pilvo apačioje
  • Pilvo skausmas keičiant kūno padėtį
  • Pilvo skausmas, atliekant staigius judesius
  • Kraujavimas iš lytinių takų.

Iš pradžių ektopinis nėštumas vystosi taip pat, kaip ir normalus nėštumas, gali pykinti, krūtys gali būti jautrios. Tačiau kai kurioms moterims tokie simptomai nepasireiškia, ir jos nežino, kad yra nėščios. Kraujavimas iš makšties gali būti nuo silpno ar rudų išskyrų iki tokio kraujavimo, kaip menstruacijų metu.


DIAGNOSTIKA

Jeigu moteris yra nėščia ir jaučia ilgai trunkantį tvinkčiojimą vienoje apatinės pilvo dalies pusėje ar pajunta staigų skausmą, ji turi nedelsdama kreiptis į gydytoją. Tai yra labai svarbu, nes ektopinis nėštumas gali būti pavojingas gyvybei.

Šlapimo testas nėštumui nustatyti (nustatomas nėštumo hormonas – hCG) beveik visada bus teigiamas, bet testo parodymai ne visada būna ryškūs. Abejojant gali būti atliekamas nėštumo hormono nustatymo kraujo serume tyrimas, kuris, esant ektopiniam nėštumui, visada bus teigiamas.

Ektopinio nėštumo metu gimda dažnai būna mažesnė negu turėtų būti esant tam tikram nėštumo laikui. Ultragarso tyrimas gydytojui padeda atskirti galimą persileidimą, besitęsiantį nėštumą gimdoje ir ektopinį nėštumą.


GYDYMAS

Jeigu įtariamas ektopinis nėštumas, ginekologas atlieka laparaskopiją. Kai kuriais atvejais reikalinga atvira operacija, kurios metu ektopinis nėštumas pašalinamas atlikus didesnį pjūvį virš gaktos plaukų linijos. Alternatyvus būdas chirurgijai yra vaistas metotreksatas. Kai kada reikia ir operuoti, ir vartoti metotreksatą.


PROFILAKTIKA

Ligonės savalaikis gydymas nuo endometriozės, dubens uždegimų, tinkamas kontraceptinių priemonių vartojimas.
Jei yra buvęs negimdinis nėštumas, derėtų konsultuotis su gydytoju prieš kitą pastojimą.