Dvylikapirštės žarnos opa

Dvylikapirštės žarnos opa

 

APIBRĖŽIMAS

Opaligė (morbus ulcerosus) – tai lėtinė recidyvuojanti liga, kuriai paūmėjus ir sutrikus nerviniams bei hormoniniams virškinimo sistemos reguliacijos mechanizmams, susidaro skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa. Dvylikapirštės žarnos opaligė - tai lėtinė liga, kai dvylikapirštės žarnos gleivinėje atsiranda ir periodiškai kartojasi opa ar opos.


EPIDEMIOLOGIJA

Gyvenimo eigoje opaligė kliniškai diagnozuojama 2-3% gyventojų, tačiau pomirtinio skrodimo metu jos pėdsakai randami 6-14% vyrų ir 2-6% moterų. Vyrams dvylikapirštės žarnos opos išsivysto 3-4 kartus, o skrandžio – 2-3 kartus dažniau, negu moterims. Moterims opaligės tikimybė labai padidėja po menopauzės. Tikimybė, kad vyrui iki 65 m. amžiaus išsivystys opaligė, yra 1:10.

Mirštamumas nuo skrandžio opos sukeltų komplikacijų (dažniausiai kraujavimo ar perforacijos) yra 0,6-7,1 100.000 gyventojų, o dėl dvylikapirštės žarnos opų sukeltų komplikacijų – 0,2-9,7 100.000 gyventojų.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Genetika turi gana didelę reikšmę vystantis dvylikapirštės žarnos opoms, tačiau beveik neturi reikšmės vystantis skrandžio opoms. Dvylikapirštės žarnos opos 3 kartus dažniau išsivysto pirmos eilės opininko giminaičiams, negu kitiems asmenims. Daugeliui asmenų, sergančių dvylikapirštės žarnos opalige ir jų giminaičiams, randamas paveldimas imunoreaktyvaus I pepsinogeno koncentracijos kraujo serume padidėjimas.

Svarbiausios opaligę sukeliančios priežastys:
                      1. Helicobacter pylori – tai skrandyje gyvenanti ir rūgščiai atspari bakterija. Opos atsiveria 10-20% ja užsikrėtusių ligonių.
                      2. Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) nuolatinis vartojimas, ypač aspirinas – opos atsiveria apie 20% šiuos vaistus vartojančių ligonių, o pusei iš jų - per pirmą vartojimo mėnesį. Dažniau skrandyje nei dvylikapirštėje žarnoje.
                      3. 2% atvejų kitos kilmės:

 • Gastrinoma/ Colingerio-Elisono sindromas;
 • Idiopatinė HCl hipersekrecija;
 • Krono liga
 • Spindulinė chemoteapija
 • Pirminė ir antrinė hiperparatirozė.

                      4. Idiopatinės opos – tai opos, kurių kilmė nėra žinoma.

Kiti veiksniai, kurie palengvina opų atsiradimą:

 • Rūkymas – 2 kartus dažnesnės opos bei jų pasikartojimai.
 • Genetiniai veiksniai – O (I) kraujo grupė, pepsinogeno, parietalinių ląstelių masės padidėjimas.
 • Stresas – nervinę skrandžio stimuliaciją ir didna druskos rūgšties bei fermentų išskyrimą.
 • Veiksniai, kurių įtaka iki galo neištirta: alkoholio, kavos vartojimas, netaisyklinga mityba (polinesočiųjų rūgščių trūkumas, per mažai skaidulų, per didelio rafinuotų cukrų, aštrių prieskonių vartojimas).


KLINIKA

Dvylikapirštės žarnos opaligės požymis – tai viršutinės pilvo dalies („duobutės“ arba epigastrio) skausmas, kuris būna deginančio, graužiančio pobūdžio. Dvylikapirštės žarnos opaligės atveju skausmas būna nevalgius (alkio skausmas) ir palengvėja pavalgius, o skrandžio opaligės atveju skausmas prasideda pavalgius. Kartais skausmas pasireiškia naktį, o kai kuriems nėra jokių opaligės požymių, ir liga paaiškėja tik prasidėjus komplikacijoms.


Komplikacijos:

 • Kraujavimas;
 • Opos perforacija (prakiurimas);
 • Opos penetracija (opa gilėja, apimdama greta esančius organus);
 • Skrandžio prievarčio ar dvylikapirštės žarnos stenozė (dėl nuolatinio pažeidimo šie organai surandėja ir susiaurėja).


DIAGNOSTIKA

Patikimiausias būdas diagnozuoti opaligę – tai endoskopija. Jos metu tyrėjas mato opą, įvertina, ar ji nekraujuoja, ar nėra trūkusi skrandžio sienelė. Taip pat endoskopijos metu paimama biopsija, nes kiekviena opa gali būti skrandžio vėžio pradinė stadija. Dar paimamas mėginys dėl H. pylori. Skrandžio bakteriją taip pat galima nustatyti atlikus kraujo tyrimus, šlapalo kvėpavimo mėginį.


GYDYMAS

Opaligės gydymui vartojami vaistai, slopinantys skrandžio rūgšties sekreciją ir antibiotikai, kurie naikina H. Pylori.

 • H2 receptorių blokeriai (ranitidinas), protonų siurblio inhibitoriai (omeprazolis) – tai vaistai skrandžio rūgšties sekrecijai mažinti.
 • Dažniausiai opaligę sukelia H. pylori, todėl skiriamas gydymas, kad ji būtų pašalinta iš skrandžio. Gydoma 2 rūšių antibiotikais ir skrandžio rūgšties sekreciją mažinančiu vaistu 7 dienas. 

Opaligei gydyti vartojami šių vaistų deriniai, kuriuos individualiai parenka gydytojas. Kartu pritaikoma ir dieta, specialus režimas. Reikėtų vengti streso, mesti rūkyti.

Retais atvejais, kai opos nepasiduoda įprastam gydymui, taikomas chirurginis gydymas.


PROFILAKTIKA

Norint išvengti opaligės, svarbu atsisakyti žalingų įpročių, vengti stresų, tinkamai maitintis, nepiktnaudžiauti opaligę galinčiais sukelti vaistais.