Difuzinė toksinė struma arba Bazedovo - Greivso liga

DIFUZINĖ TOKSINĖ STRUMA ARBA BAZEDOVO – GREIVSO LIGA


APIBRĖŽIMAS

Tai autoimuninė liga, kurios metu kraujo ląstelės (B limfocitai) pradeda gaminti antikūnius, o šie atakuoja skydliaukę ir jungiasi su specifiniais skydliaukės receptoriais. Šis procesas suaktyvina skydliaukės hormonų gamybą (trijodtirokino – T3 ir tiroksino – T4).  Kadangi skydliaukė gamina hormonus, kurie atsakingi už organizmo vystymąsi bei visų organizmo audinių funkcionavimą, ir turi didelę reikšmę nervinio, skeleto ir reprodukciniam audiniams, tai per didelis hormonų kiekis sukelia reikšmingus pokyčius organizme. Graves liga yra dažniausia priežastis būklės, kuri vadinama hipertiroze-  skydliaukė sintezuoja ir išskiria į kraujotaką didesnį nei normalus kiekį tiroidinių hormonų ir sukelia šiai būklei būdingus simptomus.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Ligos atvejų skaičius svyruoja nuo 20–40 pacientų šimtui tūkstančių gyventojų, moterys serga 4–6 kartus dažniau nei vyrai. Tai sudaro 2 proc. moterų ir 0,2 proc. vyrų bendros populiacijos. Ši liga dažniausiai pasireiškia 20–50 metų žmonėms. Nuo 1 proc. iki 5 proc. sergančiųjų sudaro vaikai. Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad yra stiprus ryšis, susijęs su paveldimumu.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Nėra tiksliai aišku, kas sukelia antikūnių produkciją. Viena iš nuomonių – genetiškai paveldimas imuninės sistemos defektas. Kita hipotezė teigia, kad skydliaukės ląstelių pokyčiai, kuriuos sukelia virusinės infekcijos, stimuliuoja antikūnių gamybą. Abu paminėti mechanizmai gali veikti kartu.

Tikimybę susirgti Graves liga didina šie rizikos veiksniai:

1. Lytis: liga 4–6 kartus dažnesnė moterims;

2. Patirtos skydliaukės problemos, šeimoje yra sergančių skydliaukės ligomis;

3. Didžiausia rizika susirgti yra 20–40 metų žmonėms;

4. Nėštumas ir vieneri metai po gimdymo didina ligos ar hipertiroidizmo riziką;

5. Rūkymas;

6. Skydliaukės hormoniniai preparatai: jų vartojimas (per didelis kiekis, sąmoningai ar nesąmoningai) gali sukelti hipertireozės požymius;

7. Per gausus jodo preparatų vartojimas ar sumažėjusi jodo ekskrecija iš organizmo;

8. Skydliaukės pažeidimas: traumos, operacijos, injekcijos į skydliaukę, skydliaukės biopsija;

9. Stresas: artimo žmogaus netektis, trauma, vestuvės, persikraustymas ir kt. veikia kaip dirgiklis ir daliai žmonių gali skatinti Graves ligos atsiradimą ar paūmėjimą;

10. Kiti veiksniai: autoimuninės ligos (psoriazė, sisteminė raudonoji vilkligė, reumatoidinis artritas)

 

KLINIKA

Graves liga sukelia labai daug klinikinių simptomų. Hipertireozei būdinga:

1.                             Padidėjusi skydliaukė – gūžys (struma);

2.      Psichomotorinis neramumas: smulkus ištiestų pirštų drebėjimas, padidėjęs nervingumas, nemiga;

3.      Galimi ritmo sutrikimai- jaučiamas dažnas širdies plakimas, padidėjęs kraujospūdis;

4.      Kūno masės mažėjimas (nežiūrint gero apetito),galima hiperglikemija;

5.      Šilta drėgna oda, minkšti ploni plaukai, plaukų slinkimas;

6.      Šilumos netoleravimas (prakaitavimas, gali būti subfebrili temperatūra);

7.      Padažnėjęs tuštinimasis, galimas viduriavimas (bet obstipacijos neatmeta hipertireozės);

8.      Miopatija: šlaunų raumenų silpnumas, adinamija;

9.      Gali būti kepenų suriebėjimas;

10.  Gali būti menstruacinio ciklo sutrikimai moterims, krūtų padidėjimas– vyrams;

11.  Būdingi akių pažeidimai: atsiranda išverstakumas, akis ima perštėti, jos bijo šviesos, vaizdas dvejinasi, žvilgsnis atrodo piktas.

Vyresniems žmonėms dažnai simptomai esti nežymūs arba pasireiškia tik keli iš jų – širdies (dažniausiai prieširdžių kilmės) aritmijos, svorio netekimas arba diarėja.

Sunki Graves ligos komplikacija yra tireotoksinė krizė, kuri gali sukelti gyvybei pavojingą širdies, kepenų ar inkstų funkcijos nepakankamumą ir, jeigu greitai negydoma, tapti mirties priežastimi dėl prasidėjusio organizmo funkcijų nepakankamumo. Simptomai, pasireiškiantys tireotoksinės krizės metu: greitas širdies plakimas (tachikardija), padidėjusi kūno temperatūra (gali būti ir febrili), dusulys, krūtinės skausmas, padidėjęs nerimas, irzlumas, dezorientacija, prakaitavimas, silpnumas, širdies nepakankamumas.

 

DIAGNOSTIKA

Liga įtariama remiantis klinika. Tuomet būtina atlikti šiuos tyrimus:

1. Hormonų tyrimas. Skydliaukės funkcija įvertinama nustačius tirotropinio hormono (TTH) ir laisvo tiroksino (FT4) koncentraciją kraujo serume: laisvo tiroksino kiekis kraujo serume padidėja, tirotropinio hormono kiekis kraujo serume yra mažas. Hormonų tyrimo normos gali skirtis priklausomai nuo to, kokios naudojamo aparato normos ribos nustatytos toje gydymo įstaigoje esančioje laboratorijoje. TTH kiekis kraujo serume yra jautriausias indikatorius hipertireozei nustatyti. Kiti hormoniniai tyrimai (FT4, T4, T3) naudojami kaip pagalbiniai ligos eigai ir paciento būklei vertinti.

2. Ultragarso tyrimas svarbus siekiant išsiaiškinti, ar skydliaukėje nėra mazgų, įvertinti liaukos ir aplinkinių organų santykį, liaukos kraujotaką.

3. Skydliaukės scintigrafija. Po radioaktyvaus jodo ar radioaktyvaus technecio dozės išgėrimo ar suleidimo į veną, tiriamas šių radioaktyvių medžiagų kaupimasis skydliaukėje. Sergant Graves liga, radioaktyvios medžiagos kaupiasi intensyviai ir greitai. Šio tyrimo negalima daryti vaikams, jaunoms moterims ir nėščioms.

4. Skydliaukės skenografija. Skenogramoje matoma didelė skydliaukė, kurioje radioizotopas gausiai kaupiasi ir yra tolygiai pasiskirstęs.

5. Skydliaukės aspiracinė biopsija daroma esant neaiškiai diagnozei, diferencijuojant Graves ligą su lėtiniu autoimuniniu tiroiditu.

 

GYDYMAS

Šiuo metu pasaulyje taikomi trys pagrindiniai Graves ligos gydymo metodai: medikamentinis, chirurginis arba radioizotopinis.

Gydymui naudojami medikamentai- tireostatikai (Propiltiouracilas, Merkazolilis, Karbimazolis)- veikia skydliaukėje, blokuodami skydliaukės fermentus, kurie dalyvauja hormonų gamyboje. Propiltiouracilas turi ir imunosupresinį poveikį.

Chirurginis gydymas taikomas turintiems didelio laipsnio gūžį, kai sunki ligos eiga (labai ryškūs simptomai), nėra teigiamo atsako į gydymą vaistais arba po jo dažni atkryčiai. Iki šiol atlikta daug tyrimų, siekiant įrodyti didesnės ar mažesnės chirurginio gydymo apimties geresnį rezultatą, bet kol kas neprieita prie vienos nuomonės. Indikacijos operacijai, sergant Graves liga:

1. Pasikartojanti hipertireozė po gydymo vaistais;

2. Paciento noras operuotis;

3. Oftalmopatija jauniems pacientams;

4. Įtariamas onkologinis procesas;

5. Mechaninis aplinkinių audinių ir organų suspaudimas.

Radioizotopinė terapija radioaktyviu jodu netaikomas vaikams ir nėščiosioms, jaunoms moterims. Nors radioizotopinė terapija yra saugi ir veiksminga, poveikis pasiekiamas ne iš karto. Kadangi radiojodo terapija pradeda veikti tik po kelių savaičių, prieš ir po jos būtina gydyti tireostatikais. Eutirozę pasiekti nebūtina. Šio gydymo šalutinis poveikis yra hipotireozė, kurią sukelia netiksli medikamento dozė

 

PROFILAKTIKA

Reikia susitaikyti su tuo, kad daugeliu atvejų gydant skydliaukę teks periodiškai lankytis pas gydytoją, o vaistų gerti kasdien tuo pačiu metu. Hipertiroidizmo gydymą labai palengvinsite, jei išmoksite atsikratyti streso, t.y. rasite laiko sau. Stresą mažina fizinis darbas, sportas, relaksuojamoji muzika, joga, autogeninė treniruotė, masažas ar tiesiog bendravimas su draugais. Reikėtų vengti kavos ir kitų produktų, kuriuose yra daug kofeino, pvz., energinių gėrimų ar net žaliosios arbatos.
Patariama mesti rūkyti, jei pacientas rūko. Sergant hipertiroidizmu sveika valgyti brokolių, ropių, kriaušių.