Danties abscesas

Danties abscesas


APIBRĖŽIMAS

Danties abscesas tai infekcija, kuri prasideda kaip paprasta danties ar jo ertmės infekcija, bet tęsiasi kaip visos burnos, veido, žandikaulio ar gerklės infekcija. Šios infekcijos gali būti sukeltos ne tik blogos burnos higienos, netinkamos valymo technikos ar valymosi per retai, bet ir rimtesnių medicininių problemų: autoimuniniai sutrikimai ar susilpnėjusi pati imuninė sistema (diabetas, radiacija, chemoterapija). Danties abscesas taip pat gali būti sukeltas mažos traumos burnos ertmėje.


EPIDEMIOLOGIJA

Mirtingumas / sergamumas:
Mirtingumas yra retas ir dažniausiai dėl kvėpavimo takų užsikimšimo. Sergamumas susijês skausmu, tikėtina, kad ir su danties praradimu bei dehidratacija.
Rasė:
Nė viena rasė išskirtinai neserga.
Lytis:
Nė viena lytis išskirtinai neserga.
Amžius:
Dantų abscesas kūdikiams pasitaiko retai, nes abscesai neatsiranda, kol dantys nebūna prasikalę. Vaikams labiausiai paplitęs yra danties viršūnės abscesas. Tai yra dėl prastos higienos, plonesnio emalio. Suaugusiesiems, periodonto abscesas yra dažnesnis.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Pirmiausiai, dantyje išsivysto infekcija. Ši gali būti įtakota netinkamos burnos higienos, kai burnos ertmėje kaupiasi mikroorganizmai, rūgštys, jos praardo danties sienelę ir patenka į danties ertmę. Čia dauginasi ir sukelia danties uždegimą. Organizmas prieš uždegimą kovoja sutelkdamas baltųjų kraujo kūnelių masę į uždegimo vietą, šie kovoja su mikroorganizmais, išskiria tam tikras medžiagas. Kai šios ląstelės žūva, susidaro pūliai, juose taip pat yra bakterijų , jų apykaitos medžiagų. Kai pūlinys negydomas ilgą laiką, gali susidaryti abscesas. O tai yra platesnė infekcija, kuri gali įtakoti viso organizmo tolimesnę baigtį.

Šių infekcijų priežastis yra tiesioginis bakterijų augimas nuo esamo danties ertmės, į veido ir kaklo minkštuosius audinius ir kaulus. Norint išvengti arba sumažinti dantų pūlinių komplikacijas, reikia juos gydyti maksimaliai. Dantų pūlinio komplikacija, kai jau yra dantų absceso infekcija, jei negydoma, gali: patekti per odą ir sukelti bėrimus (fistules), pūliai gali patekti į skruosto audinius, peraugti kaulą ir užkrėsti aplinkinius audinius ir galbūt pažeisti šalia einančius nervus.

Kai įvyksta dantų pūlinio išsiveržimas, iš pradžių turėti simptomai gali susilpnėti, dėl spaudimo, kurį sukėlė pūliai, sumažėjimo. Vis dėlto, liga nuo to nepalengvėja. Tolimesnis infekcijos plitimas gali būti žaibiškas, pūliai gali patekti į kraują ir sukelti sepsį, kuris, jei negydytas gali įtakoti mirtį.


KLINIKA

Dantų absceso simptomai paprastai apima skausmą, patinimą, burnos ir veido paraudimą. Jei tai pažengusi infekcija, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, karščiavimas ir šaltkrėtis.

Dantų pūlinys požymiai paprastai apima, bet neapsiriboja, ertmės, dantenų uždegimu, burnos patinimu, maudimu, pūlių ištekėjimu ir kartais sunkumu arba skausmu pilnai prasižioti ar ryti.

Gyvo danties absceso simptomai paprastai būna aštrus skausmas per sąlytį su greitu oro srautu, pvz., kvėpavimo metu ar greitai traukiant orą per dantis. Oro patenka ertmę ir dirgina pūlinį. Apskritai, jei dantis skausmingai reaguoja į šaltus skysčius, tai yra geras ženklas, kad dantis gali būti taisomas ir  nervų yra vis dar veiklus. Kita vertus, jei dantis nereaguoja į labai šiltus arba karštus skysčius, tai rodo, jog danties nervas buvo pažeistas absceso, o tai reiškia, jog liga apėmę danties šaknį, kur yra nervas ir gali tekti gydyti šaknies kanalus.


DIAGNOSTIKA

Daktaras ar dantistas danties abscesą gali diagnozuoti abscesą, jei šis yra drenuotinas, t. y. jei įmanoma iš išorės aptikti pūlių. Burnos rentgenograma gali būti būtina, jei abscesai yra mažesni ar sunkiai surandami.


GYDYMAS

Vienas iš gydymo variantų yra antibiotikų skyrimas. Jie vartojami, kai dantis visiškai miręs ir ištrauktas. Antibiotikai kovoja prieš mikroorganizmus, sukėlusius danties abscesą, paveikti audiniai gali regeneruoti. Kitas variantas yra danties kanalų gydymas - pragręžiamas kanalas per šaknies kanalą, išvaloma infekcija ir užtaisomas dantis. Šiuo atveju geriami antibiotikai nebus skiriami, nes gydytojas pateps kanalą su tepamaisiais antibiotikais.


PROFILAKTIKA

Profilaktika apima gerą burnos higieną. Kasdieninis dantų ir tarpdančių valymas, kartu su reguliariais vizitais pas odontologą gali padėti išvengti danties absceso. Taip pat paminėtina, jog tabakas gali įtakoti šios ligos plitimą, taigi jo vengimas būtų puiki profilaktikos priemonė.