CHOLERA


APIBRĖŽIMAS

Tai choleros virionų sukeliama ypač pavojinga ūminė žarnyno liga, linkusi plisti epidemiškai ir pasireiškianti vandeninga diarėja.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Cholera palitusi ten, kur blogos sanitarinės, vandens ir maisto higienos sąlygos. Cholera pasireiškia protrūkiais arba epidemijomis. Cholera šiuo metu yra paplitusi Afrikoje, Azijoje, Artimuosiuose Rytuose, Peru ir kai kuriose Centrinės Amerikos šalyse.  Keliaujantieji rizikuoja susirgti ir įvežtiniai pavieniai atvejai registruojami įvairiose ekonomiškai išsivysčiusiose pasaulio šalyse.  Paprastai sergamumas yra didesnis vasaros metu.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Cholerą sukelia judri bakterija – choleros vibrionas (lot. Vibrio cholerae). Sukėlėjas turi du rezervuarus: žmonių visuomenę ir atvirus vandens telkinius. Infekcijos šaltinis yra sergantys žmonės, sveikstantys, o taip pat ir sveiki virionų nešiotojai. Tačiau ligonis pavojingiausias pirmomis dienomis, kuomet išskiria virionus su išmatomis ir su vėmalais. Sukėlėjai perduodami fekaliniu-oraliniu būdu (per išmatomis užterštą maistą, vandenį, pieną, vaisius, daržoves, vandens gyvūnus). Ypatingas vaidmuo tenka musėms, kurios perneša užkratą nuo išmatų ant maisto produktų, daiktų.
Choleros virionai patekę i organizmą, virškinamajame trakte išskiria stiprius toksinus, kurie sutrikdo žarnyno ląstelių veiklą. To pasekoje prasideda stiprus viduriavimas.

 

KLINIKA

Inkubacinis periodas dažniausiai trunka 1-2 dienas, daugiausiai iki 5 dienų. Daugiau kaip 90 proc. užsikrėtusiųjų ši liga pasireiškia lengvai: jokių simptomų nebūna arba tik lengvai viduriuojama. 2-5 proc. užsikrėtusiųjų išsivysto sunkios ligos formos. Pradžia dažniausiai ūmi- atsiranda bendras negalavimas, pilvo skausmai, viduriavimas, ypač naktį, rytą. Viduriuojama neskausmingai, pradžioje išmatos dar skystos košės pavidalo. Vėliau vandeningos, drumstai balzganos, be kvapo ir primena ryžių nuovirą. Pykinimas, vėmimas atsiranda kiek vėliau. Viduriuojant netenkamas žymus vandens ir druskų kiekis, todėl greitai didėja troškulys, silpnumas, padažnėja širdies plakimas. Retėja šlapinimasis, mažėja šlapimo kiekis, sutrinka inkstų veikla. Ligonio veido bruožai būna paaštrėję, tamsūs „akiniai“, akys įkritusios, balsas užkimęs, oda sausa, raukšlėta. Ligonio kūno temperatūra paprastai lieka normali. Tinkamai negydant sutrinka įvairių organų funkcijos, mirštama. Atipiška ligos klinika pasireiškia vaikams ir seniems žmonėms-jiems pasitaiko žaibinė ligos forma, kai ligonis miršta dar nepradėjęs viduriuoti ir vemti.
 

DIAGNOSTIKA

Cholera diagnozuojama remiantis epidemiologiniais, klinikiniais ir bakteriologiniais duomenimis (išmatų ir vėmalų pasėliai). Kraujo tyrime atsispindi vandens ir elektrolitų netekimas: acidozė (rūgščių medžiagų apykaitos produktų susikaupimas organizme), kalio, natrio, chloro jonų, gliukozės sumažėjimas, nedidelis neutrofilų skaičiaus padidėjimas.

 

GYDYMAS

Sergantys cholera hospitalizuodami ir skubiai rehidratuojami- į veną lašinami tirpalai, duodama gerti skysčių. Taip pat skiriama antibiotikų, kurie sutrumpina viduriavimo ir virionų išsiskyrimo laiką. Dažniausiai skiriama tetraciklino, rečiau eritromicino, amoksicilino. Gydymo trukmė 3-5 dienos. Ligoniai išleidžiami, kai gaunami 3 neigiami išmatų pasėlio rezultatai.

 

PROFILAKTIKA

Patarimai keliautojams į kraštus, kuriuose paplitusi cholera:

1. gerkite tik virintą (ne mažiau 1 min.) arba chloru dezinfekuotą vandenį (chloro preparatų galima įsigyti vaistinėse). Tokie gėrimai kaip karšta arbata ar kava, vynas, alus, karbonatiniai vandenys bei vaisių sultys (buteliuose ir pakeliuose) yra nekenksmingi.

2. nevartokite ledo, prieš tai neįsitikinę, jog jis pagamintas iš neužteršto vandens.

3. valgykite tik gerai termiškai apdorotą maistą. Geriau, kad patiekiamas į stalą patiekalas dar būtų šiltas. Netgi gerai paruoštas maistas, pabuvęs keletą valandų kambario temperatūroje, gali virsti infekcijos židiniu.

4. nevartokite žalių maisto produktų, netgi daržovių ar jūros gėrybių. Daržoves patartina nulupti ir išvirti.

5. nepasterizuotą pieną prieš vartojimą užvirinkite.

6. nesmaguriaukite nežinomais ledais -jie gali būti ligos priežastis. Geriau pasirinkite žinomus, parduotuvėse parduodamus skanėstus.

7. pirkdami užkandžius iš gatvės prekeivių pirmiausia įsitikinkite, kad maistas tinkamai paruoštas ir patiekale nėra termiškai neapdorotų produktų.