Bruceliozė

BRUCELIOZĖ


APIBRĖŽIMAS

Bruceliozė – tai infekcinė liga, zoonozė, laukiniams ir naminiams gyvuliams pasireiškianti vislumo sutrikimu, o žmonėms - ilgalaikiu, banguojančiu karščiavimu, gausiu prakaitavimu, bendru silpnumu, nervų sistemos, judėjimo organų pakitimais ir kt.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Liga labiausiai paplitusi Artimuosiuose Rytuose, Viduržemio jūros regione, Afrikoje į pietus nuo Sacharos, Kinijoje, Indijoje, Peru ir Meksikoje. Pastaruoju laiku ligos atvejų labiausiai daugėja Centrinės ir Pietvakarių Azijos šalyse. Keliose Vakarų ir Šiaurės Europos šalyse, Kanadoje, Japonijoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje, kaip manoma, šios ligos sukėlėjo nėra. Paskutinį kartą galvijų bruceliozė Lietuvoje nustatyta 1992 metais, o žmogaus liga 2004 metais. Pagindinis infekcijos rezervuaras - naminiai gyvūnai: avys, ožkos, karvės, kiaulės, rečiau šunys, katės, arkliai.Žmonėms pavojingiausia avių ir ožkų bruceliozė. Žmogus nebūna infekcijos šaltinis, taigi žmogus nuo žmogaus užsikrėsti negali. Žmonės užsikrečia nuo gyvulių- bruceliozė paprastai plinta, kai gyvūnas išsimeta arba atsiveda jauniklį. Užsikrėtusiam gyvūnui atsivedant jauniklį išsiskiriančiuose skysčiuose nustatoma daug bakterijų. Bakterijos taip pat dauginasi tešmenyje ir užteršia pieną, taigi pavojingi sergančių gyvulių pieno produktai, taip pat užsikrėsti galima ir per jų mėsą. Liga taip pat gali patekti į gyvūnų ir žmonių organizmą per odos įpjovimus arba gleivines, todėl sergančių gyvulių vilna ir oda yra infekcijos perdavimo veiksnys. Retai užsikrečiama brucelių patekus į kvėpavimo takus su dulkėmis. Bruzelioze serga tam tikrų profesijų atstovai- veterinarai, melžėjos, ūkininkai ir skerdyklų darbuotojai. Brucelioze dažniau serga vyrai. Taip pat būdingas sezoniškumas - susirgimų padaugėja vasarą.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Ligą sukelia Brucella genties bakterijos. Gyvūnams susirgimus sukelia įvairios Brucella rūšys:

B. melitensis - ožkoms, avims, kupranugariams;

B. abortus - galvijams, kupranugariams;

B. suis - kiaulėms;

B. canis - šunims;

B. ovis - ožkoms, avims.

Žmonėms bruceliozę sukelia Brucella abortus, B. melitensis, B. suis.Pakanka mažos brucelių dozės tam, kad žmogus užsikrėstų. Iš patekimo vietos (odos žaizda, kvėpavimo takų ar virškinimo trakto gleivinė) bruzelės patenka į regioninius limfmazgius. Ten joms palankios sąlygos daugintis ir, įveikus apsauginius barjerus, patekti į kraują. Brucelės į kraują iš limfmazgių patenka cikliškai. Sergant brucelioze labiausiai pažeidžiami kaulų čiulpai, kepenys, blužnis, inkstai, kaulai, sėklidės, kraujagyslės. Ligos sunkumas priklauso nuo sukėlėjo- B.abortus sukelia lengviausią formą, kiek sunkesnė yra B.suis sukelta liga, o sunkiausia- B.melitensis sukelta bruceliozė. Persirgus imunitetas išsilaiko 3-5 metus.

 

KLINIKA

Vidutiniškai inkubacinis ligos periodas trunka 1-3 savaites, bet gali būti ir iki 2 mėnesių. Gali būti ūminė ir lėtinė ligos formos.

Sergant ūmine forma, liga prasideda pamažu- lėtai didėja temperatūra, šaltkrėtis ir karščiavimas keičiasi bangomis, labai smarkiai prakaituojama. Po savaitės temperatūra jau būna 39-40,5°C,. Reikia pastebėti, kad aukštą temperatūrą ligoniai puikiai toleruoja, gali atlikti įprastinius darbus. Ligoniai skundžiasi sąnarių, raumenų, dažnai kaklo, stuburo, juosmens srities skausmais. Gali pasikeisti ligonių psichinė būklė- pastebimas padidėjęs jautrumas, nervingumas. Padidėja limfmazgiai, kepenys, blužnis.

Lėtinė bruceliozė gali išsivystyti po ūminės arba iškart susirgus. Šiai formai būdingas ilgai besitęsiantis nedidelis karščiavimas, sumažėjęs apetitas bei darbingumas, atsiradęs silpnumas ir nervingumas. Pažeidžiami kaulai ir sąnariai, beveik visada esti padidėję limfmazgiai.

 

DIAGNOSTIKA

Nustatant diagnozę svarbu išsiaiškinti asmens profesiją- tam tikrų profesijų atstovai turi didesnę riziką susirgti brucelioze. Taip pat išsiaiškinamos ir kitos aplinkybės, kurioms esant asmuo galėjo kontaktuoti su sukėlėjais. Nuo antros ligos savaitės kraujyje atsiranda antikūnių, kuriuos galima nustatyti serologiniais testais.

 

GYDYMAS

Gydymui skiriami antibiotikai (doksiciklinas su rifampicinu), tačiau tik sergant ūmine brucelioze. Taip pat gydymui skiriami antihistamininiai preparatai, kuomet yra stiprus uždegimas, gliukokortikosteroidai skiriami sumažinti uždegimą, pagerinti savijautą, slopinti alergines reakcijas.

 

PROFILAKTIKA

Priemonės:

Pasterizuoto pieno ir jo produktų vartojimas;

Veterinarinės - sanitarinės priemonės (gyvulių skiepijimas, infekuotų gyvulių bandų skerdimas ir kt.);

Asmenų, keliaujančių į endeminius bruceliozės kraštus, informavimas apie bruceliozę.