Asbestozė

Asbestozė


APIBRĖŽIMAS

Asbestozė, profesinė lėtinė plaučių liga, kuri prasideda, susikaupus plaučiuose asbesto dulkėms. Asbesto pavojingumas sveikatai žinotas jau senai, tačiau tik palyginti nesenais tyrimais pavyko susieti kvėpavimo organų vėžinius susirgimus su asbesto dulkėmis.


EPIDEMIOLOGIJA

Asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių veiksnių sąrašą kaip kenksminga, vėžį sukelianti medžiaga.

Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, naudoti asbestą ir kitus jo turinčius gaminius yra uždrausta. Tačiau sąlytį su asbestu ar jo turinčiais gaminiais vis dar turi gana daug žmonių.

Dėl asbesto poveikio per metus Europos šalyse apytiksliai užregistruojama apie 20 000 mirčių nuo plaučių vėžio. Dažniausiai kenksmingas asbesto poveikis pasireiškia po 20–30 metų. Pagal kenksmingumą asbestas prilyginamas arsenui ir gyvsidabriui.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Pavojus atsiranda asbestinius statinius, konstrukcijas ir gaminius laužant, ardant ar apdorojant, kai aplinkoje pasklinda labai smulkios, akimi nematomos skaidulos. Žmogui įkvepiant asbesto skaidulas, jos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį, tapdamos įvairių nepagydomų vėžinių susirgimų bei asbestozės priežastimi.

Pneumokoniozė (asbestozė) - chroniška plaučių liga, kuria sergant sumažėja plaučių tūris ir jie mažiau išsiplečia kvėpuojant. Šios ligos simptomai — dusulys, sausas kosulys, švogždžiantys garsai plaučiuose kvėpuojant, krūtinės skausmai. Esant nuolatinėms didelėms įkvepiamo asbesto dozėms simptomai pasireiškia jau po 3 — 5 metų.

Asbestas gali sukelti ir kitų organų vėžinius susirgimus. Daugelio tyrimų rezultatai rodo, kad susirgimų ir mirčių kiekis nuo virškinimo trakto organų vėžio tarp dirbančiųjų asbesto pramonėje yra didesnis už vidutinį statistinį tarp nedirbančių. Žinomi atvejai, kai asbestas buvo inkstų, gerklų vėžio, imuninės sistemos nusilpimo priežastimi.


KLINIKA

 • Dusulys: tai pagrindinis asbestozės simptomas. Paprastai jis pasireiškia fizinio krūvio metu, bet ilgainiui ir ramybėje.
 • Kosulys ir krūtinės skausmas: kai liga progresuoja, galima patirti sausą kosulį ir kartais pasireiškiantį krūtinės skausmą.
 • Pirštų deformacija: pažengusiais ligos atvejais gali atsirasti pirštų deformacija, kuri vadinama būgno lazdelių pirštais, kai pirštų galia pasidaro apvalūs. Šį simptomą gali sukelti ir kitos plaučių ligos.

DIAGNOSTIKA

Spirometrija - tyrimas, kai specialiu aparatu patikrinama, ar nėra kvėpavimo takų obstrukcijos, ar nesutrikusi ventiliacinė plaučių funkcija, koks bronchų obstrukcijos laipsnis ir grįžtamumas. Spirometrijos rodikliai priklauso nuo tiriamojo amžiaus, lyties, kūno svorio, ūgio, rūkymo. Spirometrijos rodikliai pateikiami absoliučiais skaičiais (litrais ir litrais per sekundę) ir procentiniais nuo būtinojo dydžio.

Inhaliacinis bronchodilatacinis mėginys. Atliekamas bronchų obstrukcijos grįžtamumui nustatyti. Atliekamas vartojant trumpai veikiančius inhaliacinius b2 agonistus. Jei po broncholitiko inhaliacijos spirometrijos rodikliai (FEV1 ir/ar FVC) pagerėja daugiau kaip 12-15 % (ne mažiau kaip 200 ml) arba susinormina, tuomet bronchų obstrukcija yra grįžtama, jei rodikliai nekinta (po broncholitiko inhaliacijos ir po gydymo) – bronchų obstrukcija yra stabili.


GYDYMAS

Gydoma bronchus plečiančiais, uždegimą slopinančiais vaistais nuolat, antibiotikų, bromheksinu, mukolitikų dažniausiai skiriama paūmėjus bakterinei infekcijai, atsiradus tirštam tąsiam bronchų sekretui. Esant vėlyvoms ligos stadijoms plaučiai nebepajėgia aprūpinti organizmo deguonimi ir pašalinti anglies dioksido, tada padeda kvėpavimas deguonimi prisotintu oru (naudojami deguonies balionai, deguonies koncentratoriai).


PROFILAKTIKA

Darbo su asbestu priemonės:

 • Polietileno plėvelė;
 • Universali lipni juosta;
 • Perspėjantys ženklai ir juostos;
 • Diržai ir virvės;
 • Šoninio kirpimo žirkles;
 • Kibiras vandens, skudurai;
 • Asbesto atliekų konteineris;
 • Skaidrus polietileninis maišas;
 • Konteineris kitoms atliekoms;
 • Lipdukai perspėjantys apie asbestą.

Priemonės asmeninei apsaugai:

 • Specdrabužiai su gobtuvu;
 • Darbiniai batai (be raištelių);
 • Kvėpavimo takų apsauga (respiratorius);

Dirbant su asbesto turinčiais paviršiais būtina skirti dėmesį saugumui užtikrinti, nes asbesto pluoštas yra labai pavojingas gyvybei. Dėl to reikia stengtis kuo mažiau suardyti asbestinį paviršių, o visas atliekas, turinčias asbesto, būtina sumestį į specializuotus konteinerius ar priduoti į asbesto atliekų tvarkymo aikšteles.