Apendicitas

APENDICITAS


APIBRĖŽIMAS

Apendicitas yra ūmus nespecifinis kirmėlinės ataugos uždegimas. Kirmėlinė atauga yra aklosios žarnos atauga dešinio klubo srityje. Atauga yra kirmėlytės formos, vidutiniškai 8-10 cm ilgio ir 8 mm skermens. 

 

EPIDEMIOLOGIJA

Apendicitas yra dažniausia pilvo chirurginė liga, šia liga suserga 4-5 iš 1000 gyventojų. Dažniausiai serga 20-30 metų amžiaus žmonės. Vyrai serga du kartus dažniau nei moterys. Per pastaruosius 50 metų mirtingumas nuo ūminio apendicito žymiai sumažėjo- tam didelės reikšmės turėjo ir antibiotikų atsiradimas.Esant neperforuotam apendicitui mirtingumas artimas nuliui, o esant perforuotam apendicitui, jis siekia 2-4 procentus ir daugiau.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Atsirasti ūmiam apendicitui reikšmės turi net keletas priežasčių. Pirma- kirmėlinėje ataugoje, kaip ir storojoje žarnoje, pastoviai yra mikrobų, kirmėlinė atauga yra ilga, plona, menkai išvystytas jos raumeninis sienelės sluoksnis ir tai nulemia silpną kirmėlinės ataugos peristaltiką. Antra- dėl kirmėlinės ataugos kraujagyslių anatomijos, užsitrombavus vienai jos kraujagyslei, dalis ataugos nebegauna mitybos ir išsivysto tos srities audinių žuvimas. Taip par reikia pastebėti, kad ūminio apendicito išsivystymą visuomet lydi ataugos spindžio obstrukcija. Jauniems asmenims obstrukcija išsivysto dėl limfinio audinio išvešėjimo, o šis susiaurina, o kartais ir visai panaikina kirmėlinės ataugos spindį. Tuo tarpu senyvo amžiaus žmonėms obstrukciją dažniausiai sukelia koprolitai (fekalinės masės). Taip yra todėl, kad vyresnio amžiaus žmonės dažnai kenčia dėl vidurių užkietėjimo. Kartais obstrukciją gali sukelti ir parazitai ar svetimkūniai. Obstrukcija sukelia kraujotakos sutrikimus, audinių paburkimą, bakterijų kaupimąsi - taip prasideda uždegiminis procesas.

 

KLINIKA

Ligoniai skundžiasi pilvo skausmu, kuris plinta į dešinę kirkšnies sritį. Skausmas paprastai yra pirmasis ligos požymis. Skaumas gali sustiprėti einant, lipant laiptais, o dar labiau kosint, čiaudint, šokinėjant. Skausmas yra lydimas vėmimo ir pykinimo. Kartais pasireiškia ir viduriavimas. Ligoniui gali šiek tiek pakilti temperatūra, padažnėti pulsas. Liežuvis pradžioje būna drėgnas, o vėliau, vystantis intoksikacijai – sausas. Jei kirmėlinė atauga pratrūksta, ryškėja intoksikacija, temperatūra pakyla iki 38-39ºC.

 

DIAGNOSTIKA

Ūminį apendicitą nustatyti dažnai nėra sunku, bet kartais diagnostika sudėtinga, kai ligonis kreipiasi praėjus 2-3 valandoms nuo susirgimo pradžios arba labai vėlai, kai jau būna išsivystę ūminio apendicito komplikacijos. Diagnostika sunkesnė nėščioms moterims, seniems žmonėms, esant netipinei kirmėlinės ataugos padėčiai. Diagnozė nustatoma surinkus ligos istoriją, apžiūrėjus pacientą, atlikus laboratorinius tyrimus, instrumentinius tyrimus ir rečiau operacijos metu. Laboratoriniai tyrimai parodo uždegimo požymius. Paprastai atliekamas bendras kraujo tyrimas, šlapimo tyrimas, biocheminis kraujo tyrimas. Iš instrumentinių tyrimų svarbiausias yra ultragarsinis tyrimas ir pilvo kompiuterinė tomografija. Jų metu nustatoma sustorėjusi ir pakitusi kirmėlinė atauga.

 

GYDYMAS

Ūminio apendecito gydymas yra tik operacinis- šalinama pakitusi kirmėlinė atauga. Jei abejojama apendicito diagnoze, ligoniai paprastai guldomi į ligoninę tam,kad juos būtų galima stebėti. Stebima 8-12 valandų ir tik tuomet, kai išryškėja ūmaus apendicito klinika, ligoniai guldomi į chirurginį skyrių ir operuojami. Vis dėlto, jauno amžiaus pacientėms, esant abejotinai diagnozei, dažniau atliekama operacija, kurios metunustatomas apendicitas. Operacija gali būti klasikinė atvira arba atliekama laporoskopu. Atviros operacijos metu padaromas įstrižinis pjūvis dešinėje klubo srityje, atveriama pilvaplėvės ertmė ir pašalinama kirmėlinė atauga. Laporoskopinės operacijos principai panašūs, tačiau po šios operacijos rezultatai geresni nei po klasikinės operacijos. Po operacijos galimos tokios komplikacijos: žaizdos infekcija, infekcija pilvo ertmėje, žarnynonepraeinamumas, tromboembolijos, žarnyno fistulės.

 

PROFILAKTIKA

Jei atsirado stiprus skausmas dešinėje klubinėje srityje, nelaukite, kol savijauta pagerės ar pablogės – nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Nepatartina ant skaudamos srities dėti šildomųjų kompresų, labiau tinka šaltis. Pašalinus kirmėlinę ataugą, dietos, gyvenimo įpročių koreguoti nereikia.