Ambliopija arba tingi akis

Ambliopija arba tingi akis


APIBRĖŽIMAS

Ambliopija - tai susilpnėjusi vienos ar abiejų akių rega. Regos aštrumas pas vaikus vystosi nuo gimimo ir tik 6- 7 metų amžiuje pasiekia suaugusių lygį t.y. 1,0. Esant nepalankioms sąlygoms šis procesas gali sutrikti, akis pradeda „tinginiauti” ir regos aštrumas būna žemesnis negu priklauso pagal amžių. Regos vystymosi sutrikimo priežastimi gali būti didesnio laipsnio refrakcijos ydos (toliaregystė, trumparegystė, astigmatizmas), skirtingo laipsnio refrakcijos ydos abiejose akyse, žvairumas.


EPIDEMIOLOGIJA

Įvairiais duomenimis ambliopia, arba dar vadinama „akis tinginė“, nustatoma 2-6% gyventojų. Ji išsivysto tik vaikų amžiuje, ir laiku negydžius sąlygoja pastovų regos sumažėjimą.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Ankstyvoje vaikystėje regėjimo būklė nuolat keičiasi. Regėjimas vystosi tinkamai lavinantis akims ir smegenų regėjimo centrams. Tačiau jei akys negauna ryškaus vaizdo, regėjimo gebėjimai sumažėja. Praėjus pirmiesiems devyneriems gyvenimo metams regėjimo sistemos vystymasis baigiasi, ir jo jau neįmanoma pakeisti. Daugelis žmonių negali užsiimti tam tikra veikla, kurių tik vienos akies regėjimas yra geras.

Ambliopijos priežastys įvairios:

  1. Optinių terpių neskaidrumas ( įgimta katarakta, ragenos drumstis)
  2. Žvairumas
  3. Skirtingos abiejų akių regėjimo ydos (vadinama anizometropija)
  4. Didelė akių regėjimo yda

Ambliopija taip pat gali pasireikšti, kuomet vienos akies refrakcija labai skiriasi nuo kitos. Tada viena akis vaizdą fokusuoja blogiau, nes yra labiau trumparegė, toliaregė ar astigmatiška nei kita akis. Nesufokusuota akis “išsijungia” ir tampa ambliopiška.

Tokia akių liga kaip katarakta (lęšiuko drumstis) ar kitos akies optinių terpių drumstys gali sukelti ambliopiją. Vaikas taip pat gali paveldėti iš tėvų tam tikrus pokyčius, kurie sukelia ambliopiją.


KLINIKA

Vienai akiai besivystant, o kitai ne, regos sistemos lankstumas mažėja, o tai reiškia, kad ir regėjimas silpsta dramatiškai. Anksčiau, gydytojai pacientams patardavo uždengti sveiką akį, taip priverčiant dirbti aptingusią. Tokiu būdu skatinamos regėjimo funkcijos. Vis dėlto, jei pacientas yra pakankamai jaunas, tai tam tikru mastu gali padėti.


DIAGNOSTIKA

Ambliopija nustatoma suradus prastą regėjimą vienoje ar abejose akyse. Kadangi ankstyvo amžiaus vaikų regėjimą įvertinti labai sunku, oftalmologas dažnai sprendžia pagal kitus netiesioginius požymius.

Oftalmologas taip pat atidžiai apžiūrės akies vidų norėdamas įsitikinti ar akies viduje nėra kitų sutrikimų, tokių kaip katarakta, uždegimai, augliai ar kitos ligos, kurie galėtų būti prasto regėjimo priežastimi.


GYDYMAS

Ambliopija gali būti išgydoma iki maždaug 10 metų amžiaus - kuo jaunesnis vaikas, tuo lengviau gydoma. Kartais gali būti nuspręsta skirti gydymą ir vyresniam vaikui. Gydymas ilgas, reikalaujantis tėvelių kantrybės bei pastangų. Šalinama ambliopiją sukėlusi priežastis, skiriami akinukai, vienos akies dengimas, lašai, įvairūs pratimai. Gydymo prognozė priklauso nuo daugelio faktorių – kuriame amžiuje ambliopija nustatyta, kiek yra pažengusi, kokia priežastis, kaip stropiai vykdomi gydytojo nurodymai.


PROFILAKTIKA

Jei vienos akies regėjimas prastas, tai dar nereiškia, kad yra ambliopija. Regėjimą dažnai galima pagerinti nešiojant akinius.

Jei ambliopija aptinkama ir pradedama gydyti anksti, daugumai ambliopiškų vaikų matymas pagerės, tačiau kurį laiką gali būti reikalingas ir tolimesnis periodiškas gydymas kol vaikas bus apie devynerių metų amžiaus. Po šio amžiaus ambliopija jau nebegrįžta.