AKNĖ


APIBRĖŽIMAS

Aknė, arba paprastieji spuogai, yra lėtinis daugiapriežastinis uždegiminis odos susirgimas, pažeidžiantis plauko folikulo ir riebalinėsliaukos kompleksą.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Dažniausiai aknė prasideda paauglystėje, o tęstis gali iki bet kurio amžiaus. Ligos paplitimas didelis – serga net 80-90 proc. paauglių, tačiau vyresniame amžiuje ligos dažnis kur kas mažesnis – 25-34 metų amžiaus suaugusiųjų serga 8 proc., 35-44 metų amžiaus suaugusiųjų serga vos 3 proc. Sergamumas nepriklauso nei nuo rasės, nei nuo lyties. Sunkesne acne dažniaus serga vyrai, bet taip yra todėl, kad merginos dažniau kreipiasi pagalbos į gydytoją.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Nustatyta, kad yra tam tikri provokuojantys faktoriai, skatinantys ligą: genetiniai veiksniai, nes daugelis ligonių pastebi, kad acne sirgo jų tėvai; tam tikrų vaistų vartojimas (ličio preparatų, gliukokortikosteroidų, vitamino B); moterims įtakos turi nėštumas, kontraceptinių priemonių vartojimas, mėnesių ciklai ir hormonų svyravimai; nustatyta, kad spuogų sumažėja vasarą, o padaugėja šaltuoju metų laiku; įtakos turi ir aplinkos veiksniai – oro drėgmė, temperatūra ir kt.; stresas skatina  spuogų atsiradimą; mityba taip pat turi įtakos ligai; acnę provokuoja nekokybiška kosmetika, odos dirginimas. Veikiant minėtiems veiksniams užsiveda ligos mechanizmas, kurio pagrindiniai momentai yra riebalinių liaukų išvešėjimas ir padidėjęs riebalų išskyrimas, plauko folikulo užsikimšimas, mikroorganizmo Propionibacterium acnes kolonizacija folikule ir uždegimo išsivystymas.

 

KLINIKA

Acnė dažniausiai pažeidžia veidą (T zona – kakta ir nosis), nugarą ir krūtinę. Tai odos sritys, kuriose yra daugiausiai riebalinių liaukų. Acne pasireiškia bėrimo elementais odoje. Šie elementai gali būti neuždegiminiai ir uždegiminiai. Neuždegiminiai elementai yra vadinami komedonais, jie dažnai yra pradiniai bėrimo elementai. Kamedonai paprastai yra 1-2 mm skersmens, balti kūgio formos mazgeliai arba gali būti balti su juoda viršūne ir tuomet jų centre būna plaukas. Uždegiminiai acnės bėrimo elementai yra mazgeliai, pūlinėliai, mazgai ir cistos. Dažniausiai uždegiminiai elementai išsivysto iš kamedonų.

Pagal kliniką skiriami tokie aknės variantai:

1.      Klasikinis variantas – paauglių paprastieji spuogai;

2.      Vėlyvieji spuogai – persistuojantys spuogai, atsiranda vėlyvame amžiuje, asmenims virš 25 metū amžiaus, dažniau pasitaiko moterims;

3.      Sporadiniai spuogai- jų atsiradimas nenuspėjamas;

4.      Perimenopauzinio amžiaus moterų aknė.

 

DIAGNOSTIKA

Diagnozę gydytojas paprastai nustato remdamasis klinikiniu vaizdu ir specialūs tyrimai nėra atliekami. Kartais papildomai tiriama, kai gydymas neefektyvus ar yra neįprasta aknės forma.

 

GYDYMAS

Kadangi liga yra daugiapriežastinė, tai ir gydymas skiriamas kombinuotas tam, kad būtų veikiamos kuo daugiau ligos grandžių. Vietiškai ant odos yra vartojami retinoinės rūgšties preparatai, kurie mažina uždegimą ir slopina folikulo užsikimšimą. Taip pat vietiškai vartojami antibiotikai ir dezinfekcinės medžiagos, pvz. benzoilo peroksidas. Skiriami ir geriamieji antibiotikai, kurie mažina uždegimą ir turi antimikrobinį poveikį. Dažniausiai vartojami antibiotikai – doksiciklinas, tetraciklinas, minociklinas, eritromicinas. Gydoma mažomis dozėmis ilgą laiką. Sisteminiam gydymui priklauso ir hormonai- sudėtiniai geriamieji kontraceptikai, kurie mažina riebalų gamybą ir folikulo užsikimšimą. Taip pat sisteminiam acnės gydymui ypač naudingas izotretinoinas (sintetinis retinoidas), kuris veikia praktiškai į visas pagrindines ligos grandis.

PROFILAKTIKA

• Ryte veidą prauskite šaltu virintu vandeniu.

• Dieną ir vakare naudingas kontrastinis veido prausimas „šiltu-šaltu“ vandeniu.

• Kartais prauskite veidą ramunėlių, medetkų nuoviru.

• Pagarinkite veidą į vandenį įbėrę šalavijo lapų.

• Spuogų profilaktikai rinkitės muilų pakaitalus (pH 5,5).

• Prauskitės gydomuoju nešarminiu muilu, kurio sudėtyje nėra sieros, mentolio, pieno rūgšties.

• Nespauskite spuogų patys.

• Spuogus tepkite arbatmedžio aliejumi.

• Nenaudokite riebios kosmetikos ar aliejinio makiažo.

• Naudinga kasdien išgerti po 2 stiklines morkų sulčių.

• Kasdien valgykite žalių morkų ir burokėlių salotų su aliejumi.

• Mažiau laiko praleiskite prie kompiuterio, nes ekranas traukia dulkes, kurios gali pabloginti jūsų odos būklę .