CHLAMIDIJOZĖ

Sukėlėjas

Bakterija Chlamydia trachomatis

Paplitimas

Tikrų duomenų Lietuvoje deja dar neturime. Nedidelės apimties tyrimais nustatyta, kad chlamidijomis Lietuvoje yra užsikrėtę apie 3-5% sveikų, lytiškai aktyvaus amžiaus moterų ir 13-20 % moterų, pastebėjusių uždegiminius pokyčius. Užsienio literatūroje nurodoma, kad chlamidijomis gali būti užsikrėtę (priklausomai nuo šalies) 3-20% sveikų vyrų. Taip pat yra žinoma, kad chlamidijos gali sukelti iki 80% visų lyties takų infekcijų suaugusiems. Jos taip pat sukelia iki 30% visų naujagimių akių gleivinės ir plaučių uždegimų.

Požymiai

Svarbu atminti tai, kad iki 60% užsikrėtusių asmenų chlamidijos gali nesukelti jokių ligos požymių. Pavyzdžiui, dauguma moterų nepastebi jokių požymių arba jie būna tokie švelnūs, kad jos nesikreipia į gydytoją, bet gali užkrėsti kitus. Į gydytoją pacientas kreipiasi ne dėl pačios chlamidinės infeckcijos, bet dėl jos pasėkmių, pvz. negalėjimo turėti vaikų.
Požymiai paprastai pasireiškia praėjus dviem dienom ar net šešiom savaitėm po užsikrėtimo. Chlamidijozės pasireiškimai gali įvairuoti kiekvienos infekcijos metu, tačiau yra nemaža požymių bendrų daugumai nespecifinių infekcijų:
• nebūdingos (pakitę) išskyros iš makšties, šlapimo kanalo, varpos ar tiesiosios žarnos;
• uždegimas lyties organų srityje;
• padažnėjęs šlapinimasis;
• skausmas arba deginimas šlapinantis;
• pagausėjęs kraujavimas tarp menstruacijų;

Mėginio paėmimas tyrimui

Mėginiai imami iš šlapimtakio, gimdos kaklelio, o kai kada ir iš tiesiosios žarnos. Pastaruoju metu vis dažniau naudojami metodai, kada galima chlamidijas nustatyti iš šlapimo ar paėmus mėginį iš makšties. Tačiau šie metodai yra brangūs ir ne visada taikomi. Reikia prisiminti, kad pačiu geriausiu atveju chlamidijos bus aptinkamos maždaug 80-90% visų užsikrėtusių.

Gydymas

Chlamidinė infekcija gali būti gydoma panaudojant vienkartinę tam tikrų antibiotikų dozę arba gydant dešimtį-keturiolika dienų iš eilės. Abejos antibiotikų grupės yra vienodai efektyvios. Pirmieji brangesni. Kontrolė po gydymo atliekama gydytojui nurodžius.

Partnerių kontrolė

Labai svarbu, kad ir dabartinis, ir buvę partneriai, kurie gali būti užsikrėtę ateitų pasitikrinti ir gydytųsi. Gydymo laikotarpiu reikėtų susilaikyti nuo lytinių santykių.

Pasekmės

Chlamidijų sukelta infekcija yra viena iš dažniausiai pasitaikančių bakterinių lyties takų infekcijų. Negydoma ji gali sukelti moterims taip vadinamą mažojo dubens organų uždegimą. Ji taip pat yra dažniausia kiaušintakių uždegimo priežastis. Kiaušintakių uždegimas pasireiškia skausmu arba spaudimo jausmu apatinėje pilvo dalyje. Maždaug kas dešimtai chlamidijomis užsikrėtusiai moteriai išsivysto komplikacijos. Gali užakti kiaušintakiai, todėl moteris tampa nevaisinga (negalinčia turėti vaikų) arba vaisius vystytosi ne gimdoje.
Vyrams chlamidijos gali sukelti priedelių ir prostatos uždegimą (epididimitą ir/ar prostatitą). Chlamidinis epididimitas pasireiškia skausmais, patinimu, skausmingumu mašnelės vienoje pusėje. Kartais pakyla net kūno temperatūra.
Tiek vyrams tiek ir moterims chlamidijos gali sukelti akių ir šlapimo takų gleivinės uždegimus arba skausmus sąnarių srityse, t.y. taip vadinamą Reiterio sindromą.
Todėl svarbu, kad ir vyras, ir moteris atvyktų į kliniką jei jie įtaria esą apsikrėtę chlamidija arba pastebėję vieną iš išvardintų požymių.
Jei nėščia moteris yra apsikrėtusi chlamidijomis, gimdymo metu ji gali užkrėsti savo kūdikį, kuris susirgs akių arba plaučių uždegimu.