Vaisingos dienos

Vaisingos dienos


Norint pastoti, arba pastojimo išvengti, verta pažinti savo organizmą ir žinoti, kuriomis dienomis organizmas yra labiausiai pasiruošęs naujos gyvybės užsimezgimui.

 

Kodėl kai kurios dienos laikomos vaisingomis? Kaip žinome, moters organizme yra dvi kiaušidės, esančios pilvo apačioje, abiejose gimdos pusėse. Kiaušidėse bręsta kiaušinėliai. Be to jos yra svarbūs vidaus sekrecijos organai, kuriose gaminami hormonai: estrogenas ir progesteronas.

Kiaušidėse kiaušialąstės susikaupia dar tuomet, kai mergaitė tebėra motinos gimdoje. Organizme jų būna šimtai tūkstančių, tačiau jos nesivysto iki tol, kol mergaitė lytiškai nesubręsta. Iki to laiko dalis kiaušialąsčių žūva, tačiau išlieka apie 300 000 - 400 000 pilnaverčių kiaušialąsčių. Nuo lytinės brandos pradžios iki menopauzės moteris pergyvena nuo 300 iki 400 mėnesinių ciklų, kurių metu subręsta po vieną kiaušinėlį, pasirengusį būti apvaisintu. Vidutiniškai moteris per savo gyvenimą pagimdo 2 vaikus, reiškia tik 2 kiaušinėliai iš šimtų tūkstančių atlieka savo tikrąją misiją.
Menstruacinio ciklo metu kiaušidėse pradeda bręsti viena iš daugelio kiaušialąsčių. 10, 15 ar 40 metų ji snaudė, laukdama signalo bręsti. Komanda ateina iš hipofizio – endokrininės liaukos, esančios galvos smegenyse. Gavus signalą, vienoje iš kiaušidžių pradeda augti folikulas – maišelis, kuriame bręsta šiam ciklui pasirinktas kiaušinėlis. Pradžioje folikulo dydis tik 1 mm, o po dviejų savaičių jau 20 mm. Folikulo viduje yra skystis, kuriame plaukioja mažulytė sėklytė.
Ciklo viduryje, maždaug 12-ąją dieną, skaičiuojant nuo pirmos mėnesinių dienos, hipofizyje išsiskiria didelis hormonų kiekis, o praėjus 36 valandoms įvyksta ovuliacija. Folikulo viduje esantis branduolėlis prabunda, išsivaduoja iš folikulo ir pradeda ruošti savo chromosomas galimam apvaisinimui.

Susitikimas su spermatozoidu turi įvykti tiksliai tam skirtu laiku, maksimalaus kiaušinėlio pasirengimo laikotarpiu, kuris trunka vieną – dvi dienas. Jeigu tuo metu arti nėra jokio lūkuriuojančio spermatozoido, apvaisinimas neįvyksta. Kaip minėta, iš 300 – 400 per moters gyvenimą subrendusių kiaušinėlių, apvaisinti būna tik keli.
Kitas 14 ciklo dienų po ovuliacijos, gimdos gleivinė ruošiasi galimam embriono apsigyvenimui joje. Jei apvaisinimas neįvyksta, visas pasiruošimas būna veltui ir pasišalina iš gimdos su mėnesinių krauju.

Mėnesinių ciklas pradedamas skaičiuoti nuo pirmos mėnesinių dienos ir baigiasi prasidėjus sekančioms mėnesinėms. Paprastai jo trukmė 26-30 dienų.

Kurį laiką stebint savo mėnesinių ciklą, galima išskaičiuoti pastojimui palankiausias dienas. Idealiausia tam yra ovuliacijos diena. Įvertinus kiaušinėlio pasirengimo apvaisinimui trukmę ir spermatozoido gyvybingumo laikotarpį, palankus apvaisinimui laikotarpis prasiplečia dar keliomis dienomis. Taigi ciklo viduryje būna 5 – 6 dienos, kuomet yra didžiausia apvaisinimo tikimybė. Tai nereiškia, kad negalima pastoti kitomis dienomis. Dėl moters patiriamo streso ar susirgimų ovuliacijos laikas gali pasislinkti.

Sužinoti savo vaisingiausias dienas galima keletą mėnesių matuojant savo kūno bazinę temperatūrą. Ji matuojama burnoje, tiesiojoje žarnoje arba makštyje. Pirmąją ciklo pusę bazinė temperatūra būna  36,5-36,6 laipsnių. Iškart prieš ovuliaciją temperatūra keliomis dalimis nukrinta (iki 36,0-36,2), o paskui pakyla iki 37,0 ar šiek tiek daugiau ir tokia išsilaiko visą antrąją ciklo pusę. Lytinis aktas nesisaugant dienomis, kai įvyksta temperatūros pokytis, sudaro labai didelę pastojimo tikimybę.

Jei mėnesinės nėra reguliarios, apskaičiuoti savo vaisingas dienas iš anksto praktiškai neįmanoma, tačiau nustatyti jas galima matuojant temperatūrą kasdien ir rezultatus žymint grafike.

Vaisingas dienas moteris gali nustatyti stebėdama savo makšties gleives, kurių kiekis ir tirštumas ciklo metu kinta (australų gydytojo Džono Biligso metodas). Ciklo pradžioje gleivių būna mažai, moteris netgi gali jausti sausumą makšties prieangyje. Prasidedant vaisingam laikotarpiui, jaučiamas drėgnumas, kurio pikas sutampa su ovuliacija. Gleivės būna skystos ir tąsios, primenančios kiaušinio baltymą. Antroje ciklo pusėje jos pastebimai tirštėja.

Galima įsigyti vaistinėse specialių testų, skirtų nustatyti ovuliacijai. Jeigu mėnesinių ciklas - 28 dienos, testas pradedamas atlikinėti nuo 10 ciklo dienos. Kadangi testas atliekamas keletą dienų iš eilės, dažniausiai pardavinėjamas komplektais po 5 . Testas reaguoja į hormono kiekį šlapime. Vienas išryškėjęs brūkšnelis rodo kad testas veikia, o du brūkšneliai išryškėja per vaisingas dienas.

Nustatant vaisingas dienas, geriausia vadovautis keliais metodais, tai yra ir skaičiuoti dienas nuo ciklo pradžios, ir matuoti temperatūrą, ir stebėti gleives. Tuomet po kurio laiko išmoksite pažinti savo organizmą ir pastebėsite daugiau tik jums būdingų simptomų, pranešančių apie ovuliaciją.